ИН4С

ИН4С портал

Адвокат Велибор Марковић: Црквена имовина у Црној Гори није била државна

Након усвајања сада важећег Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, појавила су се мишљења, па чак и тврдње према којима је садашња црквена имовина у Црној Гори наводно некада била у власништву државе.

Велибор Марковић, адвокат. ФОТО: Борис Пејовић

Пише: Адвокат, Велибор Марковић

Након усвајања сада важећег Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, појавила су се мишљења, па чак и тврдње према којима је садашња црквена имовина у Црној Гори наводно некада била у власништву државе.

Отуда ради правилног одговора на ово питање треба поћи прије свега од тога да су се у старој Црној Гори, не мисливши притом само на територију коју су чиниле 4 нахије, него временски, тзв. петровићевској, Црногорци који су живјели на сеоском подручју, искључиво бавили земљорадњом и сточарством.

С обзиром да су те двије гране привреде, ако изузмемо градове у којима су се одвијали трговина, угоститељство и занатство, представљале искључиви извор прихода становништва тога времена, промета непокретности скоро и да није било или је био веома ограничен, будући да би губитак власништва на земљишту значио за титулара и губитак извора егзистенције за њега и његову породицу.

Промет некретнинама је вршен само у случајевима када би власник трајно напуштао подручје на којем је до тада живио или ако би запао у такво стање оскудице, да је био принуђен продавати своју имовину, након чега би постојао беземљаш и радио као пристав (надничар) на туђој имовини; мимо тих случајева, промет некретнинама је вршен између комшија и братственика, њиховом замјеном у циљу укрупњавања имовине, и ништа више. Управо из наведених егзистенцијалних разлога, Црногорци су чинили све да сачувају своју имовину, а уколико би дошло до њеног увећања, то би било углавном на основу заслуга у ратовима, када би Краљ Господар поклањао имовину као награду за изражено јунаштво.

Обратних случајева, односно да појединац своју имовину или њен дио даје држави, није било. Ако је власник давао своју имовину, то је чинио искључиво у корист цркве или како се то тада звало ,,за душу“, па је тако црква значајан дио своје имовине управо стекла захваљујући својим добротворима, тј. ктиторима, који су јој ,,за спас своје душе“ даривали своју имовину. Отуда тврдити да је цјелокупна имовина коју је користима црква у вријеме старе Црне Горе у ствари била државна, представља не само посљедицу незнања права, него и обичаја тога времена, који се преносе и на данашње.

Одредба Општег имовинског законика за Књажевину Црну Гору из 1888.године, којом се врши условљавање промета црквене имовине добијањем сагласност од стране државне власти, представља само потврду ове моје тврдње, будући да онај ко је власник имовине нема ни потребу да даје сагласност самоме себи, већ сагласност даје увијек неко трећи, а то је у конкретном случају била држава, и то искључиво како би се и снагом државне власти онемогућило недомаћинско понашање неког неодговорног појединца на челу цркве према тој имовини и она заштитила од непотребног умањења.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “Адвокат Велибор Марковић: Црквена имовина у Црној Гори није била државна

  1. Markocicu, podrzavam.svaku vasu rijec. Mora se jednom pocet slusat i postovat struka. Dosta nasilja i selektivne prabde, Samo napred, postujem ljude od struke i znanja. Mozda i u Grnoj Gori pocnu da se mijenjaju stvari na bolje.

  2. 3 Episkopa u jednom periodu u CG
    1.Mitr. Mitrofan Ban
    2.Episkop Gavrilo Dozic
    3.Episkop Kiril Mitrovic
    Mogli su rukopolagati nove Episkope

  3. Episkopi u jednom periodu u SPC u CG.
    1.Mitrofan Ban
    2.Gavrilo Dozic
    3.Kiril Mitrovic
    Mogli su rukopolagati nove Episkope, jer za Hirotoniju novog Episkopa dovoljna su i dvojica potojecih Episkopa.

  4. Ja ne mogu shvatiti uopšte suštinu, mislim mogu, hoće da otmu zemlju, ali ne mogu da shvatim osnovu na kojoj oni polažu prava na nju… Da crkva dokaže vlasništvo državi… Što država ne dokaže vlasništvo nad zemljom crkvi? Ponovo se vraćamo na onu zabludu koju svaki autokratski režim podmeće, a to je stvaranje osjećaja da je država stvorila narod i sve ostalo, mada što se Crne Gore tiče tu ima istine, postoji vjerovatnoća da postane slavna u istoriji kao prva država koja je stvorila narod, a ne narod državu da bi se bolje organizovao i lakše živio. Da država i jeste gradila hramove, a nije, izdvajanjem novca od poreskih prihoda, pa opet su to pare građana, naroda, ljudi koji su tu živjeli i koji bi i dali novac za to da su pitani. Nije došao Milo Đukanović i donio svoje pare i osnovao državu valjda, i plaća ih iz svog džepa. Zamisli da kralj Nikola ustane iz groba i traži nazad u posjed u ime države crkvu koju je sagradio i pripadajuće zemljište jer je provalio da ga može dobro prodati… Sad me gleda odozgo šta pišem ovo i proklinje me, sigurno, i priča raji kako nisam normalan. Vjerovatno bi radije dali za to nego za plate službenika i policijske pendreke. Klasična komunistička podmetačina – sad ćemo vam mi oteti sve, a vi dokažite da ste to uopšte imali. Pa mi da nismo imali vi ne biste imali šta oteti, pobogu!!!

    1. Ne nego je hirotonisan najprije u S. Karlovcima i Moskvi a kasnije od drugih Episkopa u Mitropoliji Crnogorsko primorskoj

      22
      2
      1. Ako imate podatak kada je neki Mitropolit hirotonisan od drugih Episkopa u okviru MCP. Nisam siguran da je u CG bilo tri Episkopa koji bi mogli da rukopolože Mitropolita (naravno pitam za period prije pojave komunizma). Hvala

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *