ИН4С

ИН4С портал

АДВОКАТИ ОД ДАНАС У ШТРАЈКУ: Пријети ли правосудном систему Црне Горе колапс?

Адвокат Андреј Распоповић који је представник адвоката који су покренули захтјев за штрајком и члан преговарачког тима Адвокатске коморе у разговору за портал ИН4С појаснио је зашто су адвокати тражили да буду изузети из Закон о фискализацији

Штрајк

Адвокатска комора Црне Горе донијела је одлуку да од  данас, 24. маја обустави пружање правне помоћи адвоката на цијелој територији Црне Горе.

Они ће штрајковати све до испуњена захтјева којим се тражи да се измијени Закон о фискализацији и да се ова дјелатност изузме из његове примјене. На овај поступак Адвокатска комора је била принуђена због неуспјелих преговора који су вођени са Владом, а због чега би се адвокати нашли у изузетно отежаном положају приликом обављања дјелатности и били једини представници ове професије у региону који подлијежу фискализацији.

Како је објашњено, на овај начин адвокатура брани достојанство, самосталност и независност на којима се темељи постојање те професије.

Ова одлука је донијета на ванредној скупштини Адвокатске коморе.

Адвокат Распоповић: Упозоравали смо министарство да ће доћи до штрајка

Адвокат Андреј Распоповић који је представник адвоката који су покренули захтјев за штрајком и члан преговарачког тима Адвокатске коморе у разговору за портал ИН4С појаснио је зашто су адвокати тражили да буду изузети из Закон о фискализацији.

„Законом о фискализацији у промету роба и услуга предвиђа се да је обавезник фискализације свако физичко или правно лице које је обавезник пореза на доходак односно пореза на добит. Овако широко постављена норма представља основ спорења између Министарства финансија, Управе прихода и Царина и Адвокатске коморе Црне Горе. Наиме, чл. 21 Устава Црне Горе, предвиђено је да „Правну помоћ пружа адвокатура, као независна и самостална професија и друге службе“, а што поред Устава има утемељење и у другим Законима, као што је Закон о адвокатури, Закон о класификацији дјелатности, Статуту Адвокатске коморе и други међународним актима. Дакле, Адвокатура не пружа услуге већ пружа Правну помоћ физичким и правним лицима“, каже Распоповић.

Андреј Распоповић

Стога, је, истиче он, став Адвоката у Црној Гори да се они не могу сврстати под норму коју прописује нижи правни акт од Устава, а у колизији је са осталим законима који уређују Адвокатуру.

„Да би били до краја јасни, указујемо да је Закоником о кривичном поступку предвиђено да се окривљени може бранити сам или уз стручну помоћ браниоца. Дакле, стручну помоћ, а не тражити услугу. Примјеном Законом о фискализацији у промету роба и услуга на адвокате, дерогирали би се Устав, Закон о адвокатури, Закон о класификацији дјелатности, Законик о кривичном поступку Црне Горе, што адвокати не могу да дозволе“, каже наш саговорник.

Распоповић истиче да су адвокати у разговорима са Министарством финансија и Управом прихода дали правну аргументацију због чега Закон о фискализацији у промету роба и услуга није примјенљив на адвокатуру. На жалост, како разговори нијесу довели до заједничког рјешења адвокати, односно Адвокатска комора Црне Горе, била је принуђена на овакав потез, односно штрајк.

„У току разговора упозоравали смо да би до овога могло доћи и предочили које би то посљедице могло имати за правосуђе у Црној Гори, међутим нијесмо наишли на разумјевање са друге стране. Адвокати у Црној Гори обезбиједиће минимум процеса рада, што значи да сви грађани који због пропуштања рока буду у потреби за правном помоћи исту ће моћи да добију као што су то чинили и до сад“, појаснио је Распоповић.

Додаје да сматра Министарство финансија нема ригидан став, већ да је основни проблем у неразумјевању начина на који функционише адвокатура у Црној Гори.

„Наиме, увођењем фискализације у адвокатску дјелатност онемогућило би се пружање правне помоћи великом броју физичких и правних лица. Посматрајући то кроз систем, смањила би се потреба за бројем адвоката, тиме би значајно опао број предмета у судовима, смањила би се потреба за одређеним бројем судија јер не би могли да испуне норму, а такође тиме би осим адвоката, судија, били погођени и јавни извршитељи, што би све водило деградацији правног система у Црној Гори каквог данас познајемо“, појашњава наш саговорник.

Наглашава да јако важно истаћи да Закон о фискализацији у правном промету роба и услуга представља само један од система контроле наплате пореза.

„Дакле, осим овог у примјени је предаја пореских пријава до 15. у мјесецу за сваки претходни мјесец, те предаја завршних рачуна до 30. маја текуће године за претходну годину. Дакле, овим поступком адвокати не желе да избјегну плаћање пореза, већ желе да се нађе оптимално рјешење како не би трпјели грађани, адвокати, а ни правосудни систем у Црној Гори“. закључио је Распоповић.

Министарство: Не постоје оправдани и одрживи аргументи да се адвокати изузму из Закона о фискализацији

Држава је урадила све да се олакша примјена Закона о електронској фискализацији, а узимајући у обзир све досадашње активности и да је дио адвоката већ прешао на нови систем, не постоје оправдани и одрживи аргументи, нити могућности, за измјену прописа у смислу изузимања ове дјелатности из предметне законске норме, поручују из Министарства финансија и социјалног старања.

Министарство финансија и социјалног старања и Управа прихода и царина Црне Горе, како наводе у саопштењу, још једном истичу да су све своје капацитете ставили на располагање адвокатури у циљу пуне примјене законских одредаба, посебно због специфичности примјене технолошких рјешења Закона о фискализацији у промету производа и услуга.

Милојко Спајић

Такође, подсјећају да је пројектни тим за имплементацију електронске фискализације упорно и предано сарађивао са представницима многих дјелатности и остаје на располагању за даљу подршку у примјени Закона.

Закон о фискализацији у промету производа и услуга ступио је на снагу 7. августа 2019. године. Примјена је, након једногодишњег одлагања, почела од 1. јануара 2021. године, уз увођење додатног рока за прелазак на систем електронске фискализације од пет мјесеци.

Прочитајте ЈОШ;

МВП: Одговорност за ријечи Пркачина не сноси хрватски амбасадор или влада, већ он и његова партија

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

21 thoughts on “АДВОКАТИ ОД ДАНАС У ШТРАЈКУ: Пријети ли правосудном систему Црне Горе колапс?

  1. Zasto bi bili izuzeti oni koji imaju enormne prihode. Zna se da jec tarifa samo mrtvo slovo na papiru. Uzimaju na procenat. Svi advokati su extra profiteri. Angazovati ove koji hoce da rade a oni neka strajkuju do mile volje. Brzo ce oni prekinuti strajk kad vide da ne kaplje po 1000€ dnevno

    1
    1
  2. Evo nama i ADVOKATSKE MAFIJE.
    Čus „pomoć“
    Čemu onda cjenovnik ako pruzaju pomoć.
    Koliko ja znam NIKO ne trazi novac kada hoce da nekome pruzi pomoc jer ako uzme novac onda mu nije pomagao

    15
    2
  3. Znaci advokati pruzaju „pravnu pomoc“ koju masno naplacuju a nece da im se vrsi kontrola koliko zaradjuju.
    Kako ti isti advokati mogu onda bilo koga da zastupaju u sporovima koji se ticu placanja obaveza tj poreza i dazbina kada oni sami nece da da dizvole njihovu kontrolu.
    Kazniti sve one advokate koji ne dodju na zakazano rociste.
    Ne pruzaju oni nikakvu pomoc vec itekao debelo naplacuju za podnesak zalbe ne pitajuci koliko je klijent u mogucnosti da plati .
    Ako imaju cjenovnik kako to onda nije usluga .

    14
    2
  4. Da Bog da štrajkovali godinu dana , da osjete kako je obicnom narodu .Sram ih bilo , neka plate drzavi ,duguju 5 ,5 miliona za poreze i doprinose . Niko im nije kriv sto su zamislili da zive kao lordovi.

    22
    1
  5. A đe ste bili advokati evo godinu dana kada se mjerama nekakvog NKT ili IJZ zabranjivao rad,uništavala egzistencija ,zabranjivalo okupljanje,sahrane,ispovijedanje vjere i mnogo još toga što nam USTAV kao najviši pravni akt garantuje.Naravno -ćutali ste.
    Znači od vas i sadašnjih navodnih heroja (a zna se na koga mislim) veće bagre nema.

    19
    1
  6. I u Sloveniji je bilo problema sa advokatima kad je uvedena fiskalizacija. Ipak, država ih je stisnila i moraju izdavat račune i plaćat porez.

    21
    2
  7. адвокати су сложни и вероватно ће им проћи…

    право је питање зашто Влада ништа не ради на релаксацији и побољшању услова за рад и увећање привреде, као и уништењу криминала, сиве економије, монополиста, лустрацији исл чиме ће вишеструко увећати буџет, а не цеђењу суве дреновине

    зимус власник средње фирме редовно узима од државе помоћ за плате радницима, а у реновирање стана даје 500.000 е ?!?!

    13
    3
  8. Advokati najgora sorta“ljudi“!Usluge papreno naplacuju mimo tarifa!Fiskaluzacija za sve! Strajk nalozio Begovic radi zastite svojih milijardi „zaradenih“ braneci
    Marovice i ostalu dps-lopove!

    26
    3
  9. Da li je moguće da su crvene cipelice na aparatima? Begoviću, pozdravi Maroviće. Ničija ne gori do zore. Isuviše si jadan.

    26
    2
  10. Ima onih koji hoće da rade. Angažovati advokate sa strane, svakako su im usluge jeftinije. Nikako ne popustiti pred korumpiranim, gladnim Begovićem!

    30
    4

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *