Аџић: Поступамо одговорно и превентивно по питању природних и других катастрофа
1 min readСастанак је организовао Директорат за заштиту и спашавање Министарства унутрашњих послова (МУП) у Петровцу.
Аџић је рекао је да се Црна Гора кроз историју сусрела са примјерима природних и других катастрофа у којима су остављене трајне посљедице како на приморје, тако и на градове у централном дијелу и у подручју око Скадарског језера.
„Управо због тога морамо бити одговорни и спремно дочекати све околности које се десе и морамо превентивно дјеловати. Због тога цијенимо подршку партнера и преношење знања које је од изузетног значаја“, рекао је Аџић.
Исказао је задовољство што ће ускоро бити реализована вјежба, која ће, како је навео, Црну Гору ставити на свјетску мапу дестинација гдје се такве вјежбе одржавају.
„Ова вјежба ће показати висок степен професионалности, успјешности и посвећености овој проблематици. То говори да као Министарство водимо рачуна о овој теми и покушавамо да дочекамо све непредвиђене околности на адекватан начин“, истакао је Аџић.
Представница Европске комисије (ЕК) Ивона Олхова, најавила је да ће Црна Гора бити корисница ИПА III програма чија је вриједност 12,8 милиона евра.
„Кад је у овај пројекат у питању, активности се одвијају сходно пројектној динамици. У претходном периоду смо примили од Директората апликацију за наставак сарадње кроз израду Стратегије за смањење ризика од катастрофа за период 2024-2030. Јако смо задовољни досадашњим напретком на овом, као и претходном пројекту. Надамо се да ћемо Црној Гори дати зелено свијетло и подршку у јачању капацитета за нови пројекат“, казала је Олхова.
Шеф Канцеларије Уједињених нација за смањење ризика од катастрофа, Октавијан Бивол, оцијенио је да је до сад направљен добар напредак у разумијевању ризика од катастрофа.
„Сви ови елементи, укључујући Сендаи оквир за смањење ризика од катастрофа, ће бити добро полазиште за даље напоре кад су у питању превенција и смањење ризика од катастрофа у држави“, рекао је Бивол.
Координатор пројекта „Процјена способности управљања ризицима Црне Горе“, Љубан Тмушић, казао је да је Директорат за заштиту и спашавање припремио и послао ЕК нову пројектну идеју, наводећи да се нада да ће половином октобра иста бити одобрена.
„Истичем да се израда Процјене способности управљања ризицима у Црној Гори реализује планираном динамиком. Планирали смо ажурирање Стратегије за период 2024-2030. година у сарадњи са ЕК. Биће простора и обавеза да у нашој држави направимо широки круг људи који разумију шта је смањење ризика од катастрофа како бисмо ову стратегију урадили и у њу ставили све активности које ће да искреирају како ће наше друштво и заједница да се развијају у наредних шест година“, навео је Тмушић.
Шеф Јапанске агенције за међународну сарадњу ЈИЦА, Јута Морикава, оцијенио је да је Црна Гора направила велики напредак када је у питању смањење ризика од катастрофа.
„Вјерујем да ћемо пројекат наставити на тај начин. Истичем да је сарадња са Директоратом за заштиту и спашавање и осталим институцијама у Црној Гори на успостављају националног информационог система за заштиту од шумских пожара врло квалитетна и да даје очекиване резултате“, навео је Морикава.
Европска комисија – Генерални директорат за цивилну заштиту и активности хуманитарне помоћи кроз позив за „Појединачне грантове државама за управљање ризицима од катастрофа“ одобрила је за финансирање пројекта „Израда процјена способности за управљања ризицима од катастрофа Црне Горе“. Пројекат је почео 1. априла и планирано је да траје до 1. октобра 2023. године.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: