ИН4С

ИН4С портал

Аџићев одговор Грубачу: Опскурна хајка на др Секулу Дрљевића

1 min read

Новак Аџић

Пише: Новак Аџић

(Одговор г. Војину Грубачу на текст објављен на порталу ИН$С под насловом „Дрљевићев текст ‘Срби на окуп’ руши спиновану историју федералиста“)

Наумио је господин Војин Грубач да направи екскурзију у историјску науку и да пише о ономе што не зна, или површно зна, а да би демонстрирао властити, неозбиљни, полемички дискурс показао је тиме што је сам себе демантовао и еманирао, ерго, да чак није у стању ни да тачно наведе име и презиме аутора студије „Политичка мисао др Секуле Дрљевића“.

Г. Грубач тврди да је аутор исте др Радоје Радојевић. Лијепе ли измишљотине г. Војина Грубача. У томе га сљедбеници, чауши и чивчије на феуду великосрпске асимилаторске идеологије, профила одвјетника Мирослава Ђукића из Бања Луке (рецимо, Мишко Таминџић не мисли као Грубач и дежурни коментарор М. Ђукић, а овај потоњи је, у складу са правилима породичног права, пријатељ са црногогорским суверенистима Таминжићима), априори подржавају, а и један и други (Грубач и Ђукић) су у старту доживјели фијаско и саплели се и оплекли се о чињенице, попут мачке кад залиже врелу кашу, па из глади обиграва око ње) јер је аутор те судије др Данило Радојевић, мој особни пријатељ и дугогодишњи сарадник, а не Радоје Радојевић (Данилов одавно физички преминули/боље рећи по налогу Удбе нестали или ликвидирани прије неколико деценија рођени брат је Радоје, иначе знаменити црногорски нациолог, књижевник и кулуролог, али он није писао речену научну расправу већ др Данило Радојевић и објавио је у Подгорици 2007. године/.

Толико о томе. За наук. Други пут ћу расправити, ако буде потребно, о Дрљевићевом дјелању (1919-1941), а ако треба и раније о његовој дјелатности (1909-1918). Ипак, ја то боље знам него моји-незналице-критичари и атаканти.

Расправа о др Секули Дрљевићу

Не бјежим о расправи о др Секули Дрљевићу (то никада нијесам чинио), него сам проблем историје зеленашког (федералистичко-сувренистичког државотоворног и националног покрета настојао приказати у контексту своје епохе и са ширег опсега и становишта), али мислим да није у реду оно што везано за др Секулу Дрљевића подмећу господа грађевински инжењер у „добровољном“ и профитном егзилу у Москви Војин Грубач и његов посилни агитаторски ревносни, а такође драговољни емигрант из Црне Горе адвокат Мирослав Ђукић, настањен у Лијевча поље, Бања Луци, или гдје друго, не знаму се адреса. Обојица, и Грубач и Ђукић, лутају у воде историјске науке, те се од њих не може очекивати ни да нормално испливају одређену дионицу, а не олимпијски да се, пливачки речено, тријумфално оките медаљама, попут Мајкла Фелпса или Мајкла Шпица из Михнена 1972. године. Г. Војин Грубач, подржан од појединаца, наставља да води опскурну бјесомучну хајку на др Секулу Дрљевића и његово дјело, односно, јавну оставштину.

Али, нека чине за свој мерак г. Грубач и истомишљеници му што им драго. Ја мислим и тако дјелам, да је релевантно да се, и овом пригодом, концентришем, иако сам у досадашњој полемици изнио сијасет чињеница и аргумената на неке фрагменте из јавног животописа и дјелатности др Секуле Дрљевића. Чињенице се у историјској и правној науци, ипак не побијају аргументима. А ево што говоре неумољиво историјске чињенице о др Секули Дрљевићу. Но, залећели се да о научним историјским темама расправљају са мном незнавени, али, пошли су као боси човјек који гази по трњу.

Око дјеловања Дрљевића од 1943. године, док је био у Земуну, али и кад је од прољећа 1944. године био у Подсуједу (Загреб) опет на на тлу НДХ и за вријеме 1944-1945.

Блиски Дрљевићев политички сарадник Савић Марковић Штедимлија, који је радио у пропагандној служби НДХ и био сарадник усташке штампе, свакако по сугестијама и упутима др Секуле Дрљевића, посјетио је, 4. јуна 1943. године њемачко велепосланство у Загребу и разговарао са тамошњим њемачким дипломатом др Качинком. О томе је 5. јуна 1943. године, др Качинка сачинио детаљан и општиран тајни извјештај за велепосланика Трећег Рајха у НДХ Сигфрида Касцхеа (Зигфрида Кашеа), у којему га је информисао о Штедимлијевим ставовима и његовој елаборацији општег положаја и прилика које владају у Црној Гори и пропаганди која се предузима и која се даље треба подузети.

Штедимлија је, у разговору са Кашеовим сарадником др Качинком, предложио које би даље кораке њемачке војне и политичке власти требале направити у Црној Гори. Инсистирао је да се њемачке трупе у Црној Гори повежу са командантом зеленашке војске генералом Крстом Поповићем, да га подрже и помогну, тврдећи да је генерал Поповић лојалан Њемцима и Италијанима, али да га Италијани не подржавају, већ да они пружају подршку четницима. Према Штедимлијевом исказу, Поповић је у Црној Гори под својом командом окупио црногорске националистичке формације, које тренутно броје око 7.000 људи под оружјем и да он предводи борбу против партизана.

Штедимлија је пледирао да Њемци у Црној Гори пруже подршку зеленашким војним и политичким круговима и захтјевима за успоставу независне Црне Горе и предложио је низ мјера које треба у политичке, економске и пропагандне сврхе предузети. Указао је на чињеницу да је генерал Душан Симовић, вођа пучистичке југословенске владе од 27. марта 1941. године, поставио за бана Зетске бановине бригадног генерала Блажа Ђукановића, који у Црној Гори командује четничким снагама и блиско сарађује са Дражом Михаиловићем и који такође сарађује са италијанским гувернером Црне Горе Алесандром Пирциом Биролијем, који подржава српске политичке планове. Указује да је циљ четничког програма поновна успостава Југославије, односно, стварање Велике Србије и да су четници у Црној Гори присталице Драже Михаиловића.

Тај извјештај којег је др Качинка доставио Кашеу у цјелини гласи, у преводу са њемачког језика на црногорски:

Др Качинка Загреб, 5. јун 1943.
Тајно!
Запис за господина посланика
Предмет: Општи положај и пропаганда у Црној Гори

Јуче се код мене појавио господин Штедимлија, припадник хрватске пропагандне службе и уредник „Хрватског народа“. Он припрада Црногорском националном покрету. Он је у уводу навео да су, према његовом мишљењу, након уласка њемачких војних јединица у Црну Гору направљене различите грешке, које су највјероватније узрок недостатка знања о политичком положају. Ово важи нарочито за пропаганду, која је и направљена од стане њемачке војске. Бојазан, да ће због тога морати да падне већи број Њемаца, него што је то првенствено било неопходно, навело га је да дође у посјету.

О политичком положају у Црној Гори наводи:

Бан Ђукановић, који је још раније постављен од стране генерала Симовића, сарађује са Дражом Михајловићем. Под његовом командом налази се 15000–20000 четника. Чини се као да је добар пријатељ са генералом Биролијем, италијанским гувернером Црне Горе, који је, што је карактеристично, као борац у Солуну у своје вријеме добио српско војно признање, што објашњава његову подршку Србима. У Црној Гори су сви четници били присталице Драже Михајловића и из тактичких разлога сарађују са Италијанима. Њихов циљ је, подразумијева се, Југославија или барем велика Србија.

Господин Штедимља скреће пажњу посебно на Крста Поповића, који предводи националистичке добровољце у борби против партизана. Он тренутно располаже са преко 7 000 људи и на исти начин се лојално опходи према Њемачкој и Италији. Стварање уске везе са њим би било веома важно. Међутим, италијанска страна га не подржава, јер они подржавају само четнике.

Тренутно водеће чиновништво у Црној Гори орјентисано је ка великој Србији. Неопходно је, међутим, отклонити један број старијих чиновника, како би се достигао нови курс без отпора. И промјеном четничког руководства, које се осјећа као да је склопило савез са савезницима, треба постићи то, да је могуће да се придобије велики број људи који размишља националистички. Што се тиче партизана – у њиховим главним сједиштима народ није за њих, већ само народ у околини већих градова.

Народ није упознат са циљевима за које се залажу њемачке трупе. Апел који је раширила њемачка војска био је лош, баш као и леци. Главна грешка је била још једном та, што је све то изложено и састављено на латиничном писму, а не на црногорском нарјечју. Народ у Црној Гори је политички изузетно школован; сваки сељанин је политичар. Најтеже је то што су италијанске трупе на зао начин пустошиле у земљи, па народ мисли да и од Њемаца могу да очекују исто. Због тога је од нарочите важности да се успостави блиски контакт са народом, при чему би уз летке могли да послуже и говорници који ће са својим трупама одржавати мале скупове. Нарочито сврсисходно било би ангажовање црногоррских националиста који ту живе. С тим у вези упућивао сам на спољно-политичке потешкоће оваквог корака. Господин Штедимља је на то одговорио да посједује довољно адреса тих људи који се налазе у тим мјестима и који би у сваком тренутку стајали на располагање њемачкој војсци.

За пропаганду је господин Штедимља направио сљедеће предлоге:
1. Леци који се шаљу у Црну Гору нијесу добро састављени. Летак који је штампан латиницом је на хрватском језику. Стари људи не умију да читају латиницу. Они ће мислити да су тај летак послале усташе, а не Њемци. Превод на хрватски је веома лош и са грешкама, тако да га сељани не могу разумјети.
2. Леци који су штампани на ћирилици су на српском језику. У Црној Гори нико не говори тај језик. Тамо се говори само једним посебним дијалектом који је веома различит од хрватског и српског језика. Сељани ће мислити да су ове летке послали Срби преко Њемаца и да Њемци имају намјеру да уједине Србију и Црну Гору.
3. У летку, између осталог, није наведено ништа о јевреју Моши Пијади, који је најпознатији вођа комуниста у Црној Гори. По његовом налогу су извршена сва убиства у Црној Гори. Црногорци су поносан народ и када им један јевреј даје наређења, осјећају се увријеђено. Због тога се мора апеловати на црногорски осјећај части.
4. Мора се рећи да је Дража Михајиловић министар југословенске емиграционе владе у Лондону. Из тога произилази да је он енглески агент. Црногорцима се мора објаснити да су их Енглези, као савезници Црногораца, продали и издали 1918. године. Енглези су били криви што је од 1918 – 1926. толико много људи погубљено у Црној Гори.
5. Партизнаима треба прије свега да буде дискредитована историјска руска политика, која је Црну Гору увијек остављала на цједилу. То исто важи и за пропаганду против бољшевизма и Совјетског савеза. То упућује на гнусна дјела партизана. Многи студенти су постали комунисти само зато што су били противници династије Карађорђевић.
6. Леци морају да се штампају на црногорском дијалекту и на чирилићном писму. Било би добро да се наведе да ће сви они који одложе оружје бити остављени да на миру даље обављају свој посао.
7. Леци морају да се штампају на зеленом папиру, јер је то национална боја. На тај начин ће сељани препознати да Њемци не желе, као Италијани, да склопе споразум са четницима.

Уз то, сматра господин Штедимља, било би сврсисходно да се упути на велике планове за изградњу који су започети прије Свјетског рата: хидроенергија, улице, жељезнице итд. У Југославији Срби свјесно нијесу више градили. У пропаганди треба упутити на то ‘да вам је ако останете уз силе Осовине осигурано богатство и напредак, а ако сте на страни велике Србије сигурна вам је пропаст. Црна Гора је способна за живот и када су исцпрљене све могућности за рад. Сада можете поново да живите у сопственој кући и не морате да се исељавате’.

Господин Штедимља је изразио спремност да изради летке и брошуре према одређеним смјерницама.

(ДАЦГ, АОП, Фонд фототеке, X 3-1 (1944), кутија број 47, Dr Katschinka, Pol. Inf. Mont- A 1290/43, Aufzeichnung fuer den Herrn Gesandten, Zagreb, den 5. Juni 1943.)

Поменути извјештај у копији оригинала броји 5 куцаних страница на машини и на њемачком је језику, те је на крају власторучно потписан од стране др Качинке. Овај извјештај по први пут објављујемо у нашој историографији у пријеводу са њемачког језика на црногорски, којег је учинио, за потребе аутора ове докторске тезе раније превео мр Љубомир Ивановић, професор њемачког језика и књижевности из Подгорице. Из рукописа докторске дисертације Новака Аџића).

Почетком јула 1943. године др Секула Дрљевић је, с претензијама да наступа у име Црногорске странке (зеленаша) њемачком велепосланству у Загребу предао меморандум у којему се бави повијесним контекстом црногорског питања, те који садржи предлоге политичке нарави у погледу како и са којим снагама треба устројити власт у Црној Гори. Чиновник њемачког посланства је запремио тај Дрљевићев акт, који је достављен посланику Кашеу, а исти га је прослиједио својим надређеним у министарству вањских послова у Берлину. У тој представци, поред осталог, Дрљевић истиче вишестољетни контунуитет црногорске државности од времена Дукље/Зете на овамо, те критикује италијанску политику и управу у Црној Гори од друге половине 1941. године, сматрајући да она не артикулише и не разумије стварне потребе црногорског народа и његове државне тежње и да су Италијани од момента преузимања власти у земљи гувернера Пирциа Биролија напустили подршку зеленашкој политици рестаурације самосталне Црне Горе. Наглашава да је италијанска управа на челу са Биролијем направила радикалан заокрет у односу према црногорским индепедентистичким зеленашким круговима, те да је направила пакт са четницима, који су постали њени савезници.

Дрљевић се у томе документу бави и историјатом српско-црногорских односа, наглашавајући да је државна политика Србије трајно радила на екстинкцији Црне Горе као државе. Дрљевић говори о положају Црне Горе у КСХС/Краљевини Југославији (1918-1941), тврдећи да је Црна Гора била окупирана и освојена земља од стране Србије и под њеном управом. У наведеном меморандуму он истиче потребу обнове независне Црне Горе и тражи да силе Осовине треба да обећају да ће признати одлуку Црногорског (петровданског) сабора од 12. јула 1941. године, који је на Цетињу прогласио успоставу „слободне и самосталне Црне Горе“. Затим пледира да силе Осовине, превасходно Њемачка, подупру акције у погледу остваривања црногорске државне самосталности. За Дрљевића је од значаја да се у Црној Гори установи влада, која би била у рукама Црногорске странке (зеленаша) и која ће управљати државним пословима и процесима и да треба да је сачињавају само они домицилни политички чиниоци и представници народа који су сљедбеници црногороске државне суверености и независности. За Дрљевића нема дилеме да не долази у обзир било каква сарадња зеленаша са бјелашима и четницима Драже Михаиловића.

Тај Дрљевићев елаборат о црногорском питању са конкретним захтјевима, у преводу са њемачког на црногорски носи наслов „Мишљење Црногорске народне партијре (зеленаша) о данашњем стању у Црној Гори“. На самом почетку тог документа стоји да је „почетком јула 1943. др Секула Дрљевић, вођа Црногорске народне партије“ предао њемачком посланству сљедеће објашњење. Тај Дрљевићев поднесак интегрално гласи:

Црна Гора је прво под именом Дукља и Зета, а касније под именом Црна Гора, увијек била независна држава, осим једног кратког временског периода њеног државног заједништва са Србијом. Црногорској аристократској породици Немањић пошло је за руком да доспије на српски трон. На основу својих родбинских веза са црногорским племством додали су је свом подручју владавине, али као аутономну јединицу. Покушај увођења централизоване управе изазвао је три узастопна устанка у Црној Гори. Трећим устанком успјела је Црна Гора да се одвоји од Србије. У овом кратком временском периоду заједништва насљедници српског трона носили су титулу краља Црне Горе и управљали су њоме, при чему су имали и своје сједиште, које су према данашњој државно-правној терминологији конфедерације давали својим државним поглаварима.

Због отцјепљења, које је резултат устанка, Црна Гора и Србија живјеле су у наредном периоду у непријатељским везама. До које мјере се то проширило показује случај борбе на Косово пољу 1389. године. Косовска битка била је сукоб хришћанских земаља против муслимана, Пољске, Бугарске, Босне, Црне Горе и Албаније. У ово вријеме је Црна Гора скоро у цјелини била католичка. Све наведене земље, са изузетком Црне Горе, пратиле су ову наредбу. Ово непријатељство је такође постало основа каснијих веза између Црне Горе и Србије. Ко хоће да разумије данашње везе између Црне Горе и Србије, мора да зна ову чињеницу.

Недостатак руских јединица између Срба и Црногораца – и само њему се приписује различитост њиховог погледа на свијет, који је у таквој мјери развијен да се ти погледи на свијет дијаметрално један другом сукобљавају.

Како би добила излаз на море, Србија је покушала да освоји Црну Гору. Да би то постигла, Србија је потпомагала образовање црногорских интелектуалаца у Србији од времена књаза Михајла Обреновића. Након почетних оклијевања краљ Милан је наставио ову политику, а краљ Петар Карађорђевић јој је дао најшири опсег. За вријеме његове владавине су скоро сви студенти из Црне Горе који су студирали у Србији имали стипендију. Краљ Петар и Никола Пашић промијенили су политику Обреновића, политику повластица за Црногорце у Србији у систем који би преокренуо црногорске младе студенте у београдске јањичаре. Тако је дошло до данашњег стања у којем су скоро 80% црногорских интелектуалаца београдски агенти, али преко 90% црногорских сељана су не само саборци за самосталну црногорску државу, него и заклети противници Србије. Због ових чињеница странци који дођу у Црну Гору могу тешко да препознају расположење црногорског народа јер странци разговарају са интелектуалцима који су српски орјентисани, а не са сељанима. И данашња неодлучна политика Италије у Црној Гори је очигледно посљедица ових чињеница.
Италијани су према свом историјском развоју и традицији народ једног града, града Рима. Они су римски народ. Због те њихове идеологије градови, народ и сељани чине инструмент владавине градовима. Црногорство је овом дијаметрално супротно римској идеологији. Како је историјски развој то донио, у Црној Гори су сељани народ у политичком смислу, тј. сељани нису само водећи слој, већ и држава сама по себи. Црногорским сељанима је наклоност градова и интелектуалаца на другом мјесту, док Италијани мисле да су ставови црногорских интелектуалаца и грађана уједно и ставови црногорског народа. Данашња италијанска управа у Црној Гори не долази на идеју да разјасни како је Цетиње, као управни центар бановине, у старој Југославији у тако великој већини било против зеленаша и да је др Дрљевић ипак у цетињским изборним круговима упркос свим присилама и изборним преварама, које су Београђани спроводили према њему, изабран за посланика. То је сличан случај као што је чињеница да је Стјепан Радић имао сав хрватски народ иза себе. И онај који је тада хтио да код Загрепчана сазна, какво је расположењу народа према Стјепану Рачићу, тај је морао отићи из Хрватске с убјеђењем да је народ против њега.

Тиме је јасно зашто Италијани и странци уопште не препознају на прави начин расположење црногорског народа када проматрају њихове односе. Онда интересовање ових странаца може још више ићи у правцу неразазнавања мишљења црногорског народа.

Када је италијанска војска ушла у Црну Гору, вођа италијанске фашистичке империје најавио је да су силе Осовине одлучиле да створе независну црногорску државу. Ова чињеница довела је Црногорце у табор пријатеља сила Осовине, наравно не српске агенте, који су ишчекивали и који ишчекују остварење својих политичких идеала побједом Велике Британије. Чини се да је италијанска влада у то вријеме озбиљно размишљала о томе да поново створи Црну Гору, јер је цивилни комесар на Цетињу, гроф Мацолини, најавио декларацију о поновном стварању црногорске државе. То се догодило 12. јуна 1941. године. Два дана касније почео је комунистички устанак, као и у осталим југоисточним земљама. Овај устанак није имао никакву везу са декларацијом о поновном стварању државе. Овај устанак дао је италијанској влади повод да на мјесто цивилног комисара Мацолинија као генералног гувернера постави генерала Пирција Биролија који ће радити на поновном стварању Црне Горе, али орјентисано у правцу великосрпске политике, према којој Црна Гора мора да буде дио Србије. Генерал Бироли одмах је саопштио вођама црногорске партије за обнову Црне Горе, тзв. зеленашима, да не прави никакву разлику између зеленаша и бјелаша тј. српских агената. Чак је рекао да су за њега и црвени равноправни, све док треба да сарађују са Италијом. Зеленашима је било јасно да је Италија своју политику према Црној Гори окренула за 180° и они су се повукли, а Италијани су почели са формирањем четничких јединица у Црној Гори и самим тим се ујединили са вођом великосрпских устаника, Дражом Михајловићем. Тако је дошло до тога да је италијанска војска уз војну почаст сахранила у Сплиту једног од најважнијих сарадника Драже Михајловића, познатог Илију Бирчанина.

Данас не постоји ниједан сељанин у Црној Гори којем ово није познато и због тога сви имају веома мало повјерења у политику сила Осовине у Црној Гори. Из тог разлога се не може очекивати да Црногорци са повјерењем дочекају било коју владу, која би била само инструмент за окупацију њихове отаџбине, јер Црногорци очекују слободу која би била израз обнове њихове посебности тј. која би одговарала одлуци Црногорског сабора од 12.јуна 1941. године. Црна Гора може да буде сарадник и саборац европским силама које се боре против комунизма и англосаксонске плутократије, али само као поново успостављена држава. Као окупирана земља, тј. њени сељани који сви припадају зеленашкој партији, спремна је само да се лојално потчини наредбама окупатора, али не и да сарађује са њим. Али све док су црногорски сељани пасивни у погледу на јавни живот у својој окупираној домовини, италијанској окупаторској управи неће успјети да постигне ред и мир у њој.

Ред може одржати само црногорска влада, само влада партије зеленаша преко црногорских сељана и преко организације Црне Горе на традиционалној племенској основи, коју је Југославија укинула како би владала Црном Гором. Италија је задржала југословенску организацију Црне Горе и тиме доказала црногорском народу да води политику обнове Југославије и према таквој политици се црногорски сељачки народ односио непријатељски или у најмању руку индиферентно.

Како бисмо дошли до конкретног, неопходно је сљедеће:
1) Црногорском народу се мора најавити да ће силе Осовине прихватити декларацију црногорског сабора од 12.јула 1941. и да ће јој помоћи приликом њеног остваривања.
2) Мора се основати влада поново створене Црне Горе и власт се предати црногорској партији зеленаша, који су се 22 године под влашћу Југославије борили за обнову Црне Горе и који су увијек имали своје посланике у београдској скупштини.
3) У црногорску владу могу бити примљени само они чланови који су сагласни са обновом Црне Горе.
4) О сарадњи партије зеленаша са бјелашима не може да буде ни говора, јер би сарадња са њима значила исто што и сарадња са Дражом Михајловићем и његовим четницима.
Исто тако мало могућа била би и сарадња њемачке и италијанске владе са енглеским агентима, када би та сарадња постојала у Њемачкој или Италији. Исто тако не би могли црногорски зеленаши да сарађују са бјелашима, који су исто енглески агенти као Дража Михајловић. То не значи да зеленаши не би били спремни да приме у своју партију ријетке појединце за које би били убијеђени да ће престати да буду београдски тј. енглески агенти.

Горенаведено је неопозив став црногорске партије зеленаша који је обавезујућ за све чланове партије. У случају да неки појединци буду радили нешто противно томе, аутоматски ће престати да буду чланови партије.

(ДАЦГ, АОП, Фонд фототеке, кутија бр. 47, X 3-1 (1944), Deutsche Gesandschaft-Zagreb, Pol. Inf. Mont-1233/43, Anlage, Stellungsnahme der montenegrischen Volkspartei (Zelenašen) zu dem heutigen Zustand in Montenegro. (Прилог, Мишљење Црногорске народне партијре (зеленаша) о данашњем стању у Црној Гори). Превод цијелог документа са њемачког за научне потребе аутора ове студије учинио је мр Љубомир Ивановић, проф. њемачког језика и књижевности. Речени документ се сада први пут публикује у нашој и иностраној историографији. Из текста доктората Новака Аџића)

“Сустав комунистичке борбе”

Др Секула Дрљевић је, половином јануара 1944. године, у уводнику усташког листа “Граничар”, у тексту под насловом “Сустав комунистичке борбе” показивао своје радикално и антикомунистичко идеолошко и политичко увјерење. У наведеном чланку, бавио се генезом и учинцима бољшевичке револуције у Русији 1917. године и природом и резултатима комунистичког поретка у СССР и његовог одјека у другим земљама. Као апологентичар њемачког нацистичког Трећег Рајха, Дрљевић је износио оцјене о карактеру револуционарних ратних циљева, метода и средстава комунистичке идеологије и политике у међународним оквирима, њеним резултатима у прошлости и процеса који се одвијају под патернализмом Москве. Он тврди да комунисти успијевају у својој борби због слабости и учињених грјешака својих противника, те да посједују изражен таленат, способност и моћ у вјештини пропаганде којим остварују утицај над ширим народним слојевима. За Дрљевића је комунистички поредак “злочиначки” и да би то “доказао” он се осврће на резултате лењинистико-стаљинистичке владавине у СССР. Дрљевић, већ освједочени заслијепљени антисемита, констатује да су “крвави” комунизам рушећи царску Русију устоличили јеврејски елементи. Он се осврће и на постојећи рат између Трећег Рајха и СССР и тврди да се комунистички владар Стаљин у подршци за борбу против Њемачке служи “преварама”, те да се позива на “свесловенство”, а сам, како Дрљевић тврди, “није Славен”. Потом настоји да објасни комунистичку револуцију и рат у Југославији, непријатељски иступајући према НОБ-у.

Коментарише природу политичког режима и резултатима владавине у монархистичкој Југославији, осуђујући оштро ондашњу власт, а затим оштро напада четнички војно-политички и идеолошки покрет под вођством Драже Михаиловића и његов однос према Црној Гори и настоји да дадне објашњење постојеће ситуације на ратиштима на јужнословенском простору, тврдећи да је револуционарна и терористичка организација “Црна рука”, како наводи, “постала мајка комунизма”. Закључује да “сурадња са београдским завјереницима у било којој од земаља, које су до јуче биле жртва београдске страховладе, у најмању руку знатно слаби народни одпор противу комунизма”.

Наведени текст Дрљевића у цјелини преносимо у језичком изворнику, у форми како је објављен:

Комуниста има у свима еуропским земљама, у некој мање у некој више, али их има. Међутим нема ниједне земље у Европи, у којој не би били огромна мањина. Ипак се боре, да изазову револуцију, прво у Европи а зати у циеломе свиету. Иако је за комунисте тако поразна бројчана надмоћ противника револуције, да би морао бити у револуцији више него сигуран пораз комуниста, они ипак вјерују у своју побједу. Вјерују у надмоћ свога сустава борбе, који се одликује вјештином заваравања широких маса и спретношћу изкоришћавања противничких погрјешака, које скоро редовно нису ни мале ни малобројне.

У свакој борби обадвие стране праве погријешке, разумије се ни једнак број ни једнако велике, али их праве. Међутим не изкоришћују једнако вјешто обадвие стране погрјешке свога супарника. Те двие своје вјештине комунисти су изградили у сустав, који им је омогућио побједу у руској револуцији и у који и данас полажу највеће наде.

У почетку руске револуције 1917. године, комунисти су били у Русији бројчано тако мали и беззначајни, да су у односу према осталима били подпуно неурачунљиви. Међу сељацима их уобће није ни било и могли су побиедити само захваљујући очајној неспособности грађанских странака и својој вјештини обмањивања. Позната Лењинова крилатица «Народу мир, сељацима земља а комунистима власт« одниела је побједу. Народ није видио да ће му Лењин мјесто мира дониети крваве покоље, који ће трајати годинама. Сељаци нису ни слутили, да ће им комунисти касније одузети земљу и њих стрпати у логоре, који ће се звати совхозима и колхозима. Превара је успјела. Створене су Савезне совјетске социјалистичке републике, скраћено СССР. Нестало је Русије. Њено име жидовска крволочност премазала је крвљу њених синова. Узпостављен је сустав владавине, какав је кадар створити само пакао жидовске мржње и освете. Од многобројних народа некадашњега огромнога рускога царства створена је гомила особа, којима је подпуно одузета свиест о припадању било каквој народној посебности.

Дошло је до рата између Великоњемачкога Рајха и СССР. Нашавши се у нужди Стаљин је позвао превару у помоћ. Сјетио се, да су у сличним приликама руски императори позивали славенске народе, да дижу устанке. Прешавши преко тога, што више нема ни Русије ни руских царева и што Совјетску Унију диели не само од негдашње Русије него и од свих славенских народа и циелога културнога човјечанства крв потоњега рускога цара и његове обитељи и злочиначки сустав комунистичке владавине и њених жидовских комесара, Стаљин је почео одржавати свеславенске конгресе у Москви. Тражи солидарност славенских народа са Русијом, иако Русије више нема. Апелира на национале, којима је објавио рат комунистичком интернационалом. Говори о панславизму, а он сам није Славен.

Чим му је саобћено, да акција комунизма наилази на велике потежкоће у еуропским народима због непризнавања Бога и прогоњења вјере у Совјетској Унији, Стаљин је поставио православнога патријарха у Москви и наложио му, да се обрати једном посланицом свима кршћанским народима свиета противу Њемачке у име Криста и његове науке.
Кад је Стаљину речено, да је земљама, које су биле у саставу бивше Југославије, комунизам незнатан у узпоредби са националним осјећањем тих земаља, он је наложио своме поузданику за те земље, да своје банде назове народном ослободилачком војском.

Комунистима је врло добро познато, у каквој су злој успомени београдски завјерници свих врста у свима земљама, које су биле жртва њихових насиља и злочина до пропасти Југославије. Какве је трагове за собом оставила ондашња владавина Београда нитко није боље оцртавао од предсједника данашње србске владе генерала Милана Недића. Говорећи једном приликом србским сељацима он је рекао:« Ја не могу, браћо сељаци, говорити пред вама о ономе, што се дешавало у Југославији, а да не поцрвеним.« Разумљиво је, да нитко није омрзнут колико агенти онога, о чему је тако поразан суд дао генерал Недић.

Од свих оруђа негдашње београдске владавине ниједно није остало у горој успомени од четника. То знаду комунисти и због тога су на појаву четника Драже Михајловића и Доброслава Јевђевића у Босни, Херцеговини, Црној Гори и Санџаку одговорили комунистичким летцима, у којима су их најоштрије нападали. Знали су, да нема боље агитације за комунизам од нападања на њих.

Што комунисти нису успјели свакога непријатеља четника придобити за комунизам, има се захвалити само великој одвратности народних сељачких маса према комунизму. Народу су били непознати издајнички планови талијанских генерала, па је њихово пријатељевање са Дражом Михајловићем и Јевђевићем сматрао погрјешком, у који су упали због непознавања прилика. И то пријатељевање ишло је у прилог комуниста и они су га врло вјешто изкоришћавали и са успјехом стварали забуну у народу. У многима од оних, које нису могли придобити за комунизам, убили су спремност за борбу противу њега. Тако су постал пасивни проматрачи многи, који би иначе били најодлучнији борци противу комунизма. Тај успјех партизана доказује, да се у њиховоме водству налазе врло добри познаваоци прилика у бившој Југославији и њихових посљедица, које имају значајну улогу у политичким збивањима данашњице.

Да комунистичко водство познаје врло добро борбе у бившој Југославији и народне тежње појединих земаља, доказује и њихов устав њихове будуће Југославије. По њему су поједине земље не само равноправне него и у толиком степену самосталне, да њихов однос није федерација него конфедерација. Разумије се, да би под Совјетима оне прошле као и једанаест самосталних република Совјетске Уније, т. ј. постале би жртва најкрућега централизма. Међутим није риеч о томе, него о спретности совјетске промичбе.

У тренутку, у коме се београдски завјерници мотају по Црној Гори у заједници са дојучерашњим ближим сурадницима Драже Михајловића и не крију своје намјере, да Црну Гору предаду Србији као и 1918. године, природно је да не може остати без утицаја предвиђање Црне Горе у комунистичкоме уставу као самосталног члана конфедерације. Црногорски народ зна, да су ти исти завјерници, који се данас камуфлирају борбом противу комунизма, у годинама од 1919-1925. палили црногорским сељацима куће и поубијали велики број Црногораца, да би приморали црногорски народ, да одустане од борбе за слободу Црне Горе. Црногорци знају, да би то они и данас радили, кад би били осигурани некажњивошћу за злочине, као што су били некада.

У прошломе броју по насловом: «Црна рука и комунизам« наш лист је објаснио, како је «Црна рука« постала мајка комунизма. Данас понављам: сурадња са београдским завјереницима у било којој од земаља, које су до јуче биле жртва београдске страховладе, у најмању руку знатно слаби народни одпор противу комунизма. Опасно је народ стављати у положај, да мора бирати измађу два зла, за која је тежко рећи, које је веће.

Комунисти сваку погрјешку својих противника изкоришћују врло вјешто. То се мора имати стално на уму.

(Др Секула Дрљевић (“X”), “Сустав комунистичке борбе”, “Граничар”, Земун, број 3, од 15. сијечња 1944, стр. 1. Из текста докторске дисертације Новака Аџића).

Национално питање

Дрљевићеви погледи на црногорско државно и национално питање излагани су, и првих мјесеци 1944. године, преко штампе НДХ, како земунског „Граничара“, тако и усташког листа „Спремност“, који је излазио у Загребу. Ставови др Секуле Дрљевића о идентитету црногорског народа и његове државне традиције у прошлости и истицања потребе њене реституције били су предметом напада у штампи у Србији, која је била под контролом владе генерала Милана Недића. Београдски листови „Ново Време“ и „Српски народ“, крајем јануара 1944. године, напали су Дрљевића и његове политичке и друге ставове, посебно оне које су се тицале идентитета црногорског народа и његове државе. На то је Дрљевић одговорио својим написима у земунском „Граничару“ и у листу „Спремност“ из Загреба. Дрљевић је, иначе, у штампи НДХ наилазио на прилично добар пријем, која га је понекад фаворизовала и тврдила да се он налази „на обрани части и самосвјесности црногорског народа“. Лист „Спремност“ представљао је Дрљевића као „вођу црногорског народа“, премда је Дрљевић у самој Црној Гори тада имао прилично малу подршку народних слојева.

По навици, оштрица Дрљевићевих напада била је Србија, односно, њена државно-политичка, војна и црквена елита, коју је он константно критиковао због њеног негативног односа према Црној Гори, њеној државности и правима црногорског народа.

Дрљевић се, у полемици са београдским политичким, еклезијастичким и другим круговима, бавио питањем духовног лика Црне Горе и њеног народа. Међу стубовима црногорског националног идентитета он је истицао атипично и специфично схватање религије код Црногораца, које је перципирао као црногорославље, којега назива слободослављем, односно, хегелијански га тумачи као народну религију која иде руку под руку са слободом. Према Дрљевићу црногорославље (слободославље) је историјски било оживотворено и еманирано и у статусној аутокефалности Црногорске цркве и њеним светачким националним култовима. У том смислу је тврдио: „За Црногорце не постоји, чега нема у „Горскоме Виенцу“, у којем је садржан морални и етички сустав црногорског народа, сви прописи црногорске религије. Црногорци, иако кршћани и то углавном православни, они изповиедају религију „Горскога Виенца“. Због тога је црногорско православље ц р н о г о р о с л а в љ е. Знатно се одвојило од осталога православља, па и од србскога, које за себе каже,да је светосавље, иако још ниједан србски писац није дао дефиницију тога појма. Има још један разлог, због којега црногорска и србска црква не могу никада постати једна црква. Цијела религиозна мистика црногорске цркве задржана је у чудотворству и светитељству црногорских светитеља: св.Василија Острожкога и Св. Петра Цетињскога. Ни једнога од њих не признаје за светитеља србска црква“.

За Дрљевића главна опасност по Црну Гору и несрпске просторе је великосрпски хегемонизам и његова империјална природа, чијим појавним облицима у XX вијеку се Дрљевић бави у чланку под насловом „Питам Београд“, у којему посебно третира старију и новију повијест српско-црногорских односа. Залажући се за успоставу државне независности Црне Горе, Дрљевић је искључивао могућност постојања било које југословенске државе у чијем саставу би била Црна Гора и негирао је сваку културну (духовну), односно, идентитетску везу и сродност између Црногораца и Срба. Штавише, истицао је да у духовном погледу између њих постоји непремостиви јаз. Поред осталог, у поменутом чланку полемише са ставовима и тврдњама епископа Николаја Велимировића, који се тичу Велимировићевог тумачења дјела Петра ИИ Петровића-Његоша, наводећи да речени епископ и његова паства манифестују мржњу према Црној Гори и црногорском народу. Према предвиђању Дрљевића, у будућности је искључена могућност властима у Београду да управљају Црном Гором и њеним народом. Београдске владајуће кругове и њихову идеологију и политику обиљежава као несрећу по саму Србију али и њене сусједе.

Насловљени Дрљевићев текст гласи:

Мој чланак дао је повода Београду, да удари у махнити лик. Горње мјесто из чланка цитирао сам, јер је оно на себе привукло највећи биес Београда. Напао ме у чланку под насловом: „Црногорославље“, који су- да би добио што већи публицитет- објавио два београдска листа: “Србски Народ“ од 29. и „Ново Време“ од 30. сиечња ове године. Београд се не усуђује доказивати неточност онога, што сам ја написао, али хоће доказати, да сам ја крив, што је то тако. Да би утврдио моју кривицу, покушава скренути пажњу јавности на измишљени догађај, који- и кад би постојао- не би имао никакве везе с мојим чланком „Црна Гора“. Пронашао је да сам ја, „године 1910. са балкона хотела „Империал“ у Београду први јавно пледирао за уједињење Србије и Црне Горе, док су још биле самосталне државе“.

Прво ја уобће нисам био 1910. године у Београду, а никада у животу нисам одсједао у хотелу „Империал“, па ни био на његовоме балкону. Друго, год.1910. не само да о сједињењу Црне Горе и Србије нисам говорио ја, него о њему нису говорили ни београдски агенти, који су носили бомбе из Београда на Цетиње 1907. године и који су учествовали у завјери противу Црне Горе 1909. године. О сједињењу тих земаља, у оно доба, није могло бити говора, јер су биле одељене Санџаком, који је припадао државом територију царевине Турске.

Године 1912. балканске кршћанске државе ушле су у рат са Турском. Ја сам био црногорски министар. У току рата, око Узкрса 1913. године, био сам неколико дана у Београду. За вриеме мога боравка у Београду црногорска је војска ушла у Скадар. Тим поводом манифестирали су београдски грађани пред двором краља Петра И., пред руским посланством, пред предсједничтвом србске владе и пред „Гранд хотелом „ у коме сам ја био одсио. Манифестантима се захвалио с неколико ријечи краљ Петар, а одржали су говоре предсједник србске владе Никола Пашић, руски посланик Хартwиг и ја с балкона „Гранд хотела“. Наше говоре у цјелини дониеле су све београдске новине. Према томе Београд се не може изговарати, да му је садржај тога мога говора непознат. У њему нема ни риечи о сједињењу Црне Горе и Србије. У чланку „Црногорославље“ Београд ипак тврди противно. Тој измишљотини Београд је додао још једну.

При крају године 1918. србска војска је окупирала Црну Гору. На дан 12. српња 1941. Године на Цетињу црногорски је сабор донио декларацију, којом је проглашена узпостава Црне Горе као самосталне државе. Разумије се, да то није могло бити урађено без пристанка талијанске владе. Два дана касније 14. српња, почео је комунистички устанак (Устанак у Црној Гори је избио 13. јула 1941. године-Прим.Н.А.). Да он није имао никакве везе с декларацијом сабора, доказују двие чињенице. Прво, што су истога дана комунисти почели устанак и у Србији и у осталим земљама Југоистока или ће можда Београд тврдити да су комунисти у Ужицама, у Србији, прогласили совјетску републику у знак просвједа противу рада црногорскога сабора. А друго, у устанку није судјеловао ниједан београдски агент, што сигурно не би био случај, да се радило о просвједу противу узпоставе црногорске државе.

Питам Београд, докле ће тако фанатично вјеровати, да да може лажима направити мост преко недогледне дубоке провалије, која диели црногорски духовни лик од србског духовног лика? Докле ће се надати, да ће моћи лажима некоме доказати, да су једно јунаци „Горског Виенца“ са јунацима „Коштане“ Боре Станковића.

И прије мога чланка „Црна Гора“, Београд је врло добро знао, да црногорски духовни лик нема ни једне заједничке црте са србским духовним ликом. Знао је, да је црногорски поглед на свиет удаљенији од србскога погледа на свиет, него сјеверни пол од јужнога. Београду није непознато, да је србски учењак Јован Цвијић рекао, да Динарци и Срби нису једно, и да је велики србски учењак Живојин Перић, кратко вријеме прије овога рата, констатирао у познатој својој разправи у загребачком „Економисту“ , да је црногорски народ етичка и етничка посебност.

Београд је међутим несвиестан, колику удаљеност Црногораца и Срба он доказује чак и онда, када се хоће борити за њихово јединство. У чланку „Црногорославље“ мене назива ђетићем с намјером, да извргне руглу Црногорце и истовремено да мене увриеди. Није то усамљена црногорска риеч чије је значење Београду нејасно. Њему су нејасни термини свих појмова, који улазе у сустав црногорскога погледа на свијет. То су толико пута доказали најјачи србски интелектуалци.
Црногорскоме изразу чојство највише су се подсмиевали Срби, па и најугледнији србски писци.

Два позната србска писца који су највише писали о дјелима црногорскога владара, пјесника и филозофа Петра ИИ Петровића Њергоша, јесу доктор Бранислав Петронијевић, професор београдског свеучилишта, и епископ др. Николај Велимировић. Пошто је овај далеко даровитији од првог, заслужује већу пажњу, оно што он пише. У своме дјелу „Религија Његошева“ на срани 25 тврди, да Његош обожава свиетлост као и Заратустра. Та глупост доказује, да је србском погледу на свиет неразумљив црногорски поглед на свиет и обратно, јер ус њихове супротности и сувише велике, да би могли један другога осјећати, без чега је немогуће њихово међусобно разумиевање.

Али није риеч о томе, него о славу епископа према Црној Гори и црногорскоме народу. На истој страни Велимировић каже: „Заратустра је живио двадесет година у пустињи прије него је постао обасјан“. „Његош је живео свега тридесет девет година у пустињи“. Дакле, по Велимировићу, Црна Гора је пустиња тј. простор без икаквога знака људског живота па разумије се и без знака духовнога живота. На страни 26. Велимировић тврди, да нитко, тко познаје Црну Гору не може вјеровати, да је Његош у њој могао створити своја бесмртна дјела. На страни 27. Велимировић каже, „рађе је одрастао у земљи гдје народ вјерује да камен расте.“ На страни 28. Велимировић даје овај суд о Црногорцима „Они хоће, да се зову народ и на оскудним и на неоскудним годинама, но да плаћају порез само на неоскудним“. На страни 57 Велимировић каже да је сваки Црногорац Чубро Чојковић. Тим извргава ругу црногорски појам о чојству. Зар је могао дати јачи доказ да је србском погледу на свиет појам чојства подпуно стран? Кад се из ,,србскога епископа’’, из ,,слуге божијега олтара’’ витла толики оркан мржње над Црном Гором и црногорским народом, зар је потребно упозоравати на мржњу његове пастве противу Црне Горе и Црногораца.

Став епископа Велимировића и цијеле Србије према чојству није сметало бившему србскоме министру Мирославу Спалајковићу, да прије становитог времена тврди, да је србски поглед на свијет – чојство и јунаштво. Тиме је Спалајковић отркрио да не зна двоје. Не зна, да је чојство садржано у појму јунаштва и не зна, да Београд не може опљачкати црногорски поглед на свијет, као што је оплачкао црногорске репарације послије Првог свјетског рата.

Питам Београд, да ли се сјећа:
1. да је његов пуковник данашњи генерал, Петар Пешић начелник црногорскоме врховне команде у првоме свјетскоме рату и то у години 1915.?
2. да је приликом бјежања србске војске преко Црне Горе и Албаније црногорска војска била њена заштитница, без чега би србски краљ, србска влада и србска војска били заробљени;
3. да је његов Пеатр Пешић без потребе држао црногорску војску у Санџаку све док аустроугарска војска није дошла до Скадра и тиме Црногорце довео у положа да буду опкољени и заробљени;
4. да је Петар Пешић као активни југословенски генерал, јавно у своме чланку ,,Командовање у рату’’ објављеном у београдској ,,Правди’’ од 9. свибња 1925.г. изјавио, да је капитулација црногорске војске његово дјело;
5. да је при крају 1918. године србска војска окупирала Црну Гору и насилно ју припојила Србији;
6. да је србска влада за вријеме окупације Црне Горе попалила преко пет хиљада црногорских сељачких кућа, поубијала више хиљада Црногораца и извршила злочин какв нису никад извршили турски јањичари у београдскоме пашалуку. Једне ноћи оружнички мајор Кецмановић са дванаест оружника ушао је у селу Цуцама под Ловћеном у кућу познатог црногорског витеза, свезао његову жену и његово троје дјеце и оставивши их кући свезане, кућу упалио. Мјесто на коме је изгорјела мајка са дјецом, питам Београд, што би радила Србија, да је такав злочин Цетиње починило у њој?
7. да су, послије свега наведенога, послије свих злочина почињених у Хрватској и након злочина од 20. липња 1928. године у Народној скупштини Хрватска и Црна Гора преко своје Сељачко-демократске коалиције Резолуцијом од 1928.године понудиле Србији државну заједницу на начелу равноправности Хрватске, Црне Горе и осталих земаља са Србијом, те и да је Србија на ту понуду одговорила диктатуром од 6. сијечња 1929. године и објавила борбу ,,свима средствима противницима централизма’’ тим покопана мисао било какве заједнице међу земљама, које су биле у саставу бивше Југославије не може се оживјети никаквим интригама.

Београде, упамти, о црногорским репарацијама, које си опљачкао бит ће говора, али о проширењу твоје владавине на Црну Гору, не може бити ни говора данашњим твојим подвалама, само још више загорчаваш ионако горку судбину и Црне Горе и Србије.
Питам Београд, кад ће једном престати – бити несрећа и за Србију и за њене сусједе?.

(Др Секула Дрљевић, „Питам Београд“, „Спремност“, Загреб, број 104, 20. ИИ 1944, стр. 3. У уводном редакцијском коменару, који прати Дрљевићев ауторски текст, „Спремност“ пише: „Садашње београдско новинство, у својој политичкој офензиви на несрбска подручја, посебну пажњу посвећује Црној Гори. Иза како су низом чланака и дописа „посебних извештача терена“ изниели обрисе међа својих експанзионистичких намјера, држе, да је вриеме, када треба најприје са свим могућностима, која им стоје на располагање управили своју офензиву према једној точки, у овом случају Црној Гори, како би онда, послије евентуалног успјеха, могли с постигнутим капиталом наставити даље према хрватском и мацедонском подручју. Логика д-ра Дрљевића, темељена на чињеницама и точним политичким изводима, посебно погађа данашњу великосрбску политику.“ (Из текста докторске дисертације Новака Аџића))

Дрљевић и Павелић

Политичку акцију др Секуле Дрљевића у Загребу од друге половине 1944. године са симпатијама је гледао поглавник НДХ др Анте Павелић, као и бројни други фактори из усташког вођства. Сам Дрљевић је у Загребу био финансиран од стране власти НДХ. Исказивао је претензије да усташко вођство подржи његове планове око обнове независне Црне Горе и призна као владу Црногорско државно вијеће формирано у Загребу под његовим предсједништвом. Међутим, иако су Павелић, као и други фактори из усташке власти са симпатијама посматрали Дрљевићев политички рад, јер је то одговарало њиховим геополитичким циљевима, интересима и другим комбинацијама, његово Црногорско џавно вијеће нијесу официјелно признали као владу Црне Горе и нијесу се нарочито ангажовали да отворено и конкретно подрже Дрљевића. У политичком и пропагандом раду у НДХ у име Црногорског државног вијећа Дрљевић је ангажовао свог блиског сарадника Савића Марковића-Штедимлију, који је писао писма, представке и друге акте и посјећивао министараство вањских послова НДХ, њемачко посланство у Загребу. Штедимлију је Дрљевић слао у Беч са циљем да промовише његову акцију и задобије наклоност и помоћ њемачких власти. Сам Штедимлија је у другој половини 1944. године пошао у Беч са задатком да дође у додир са тамошњим њемачким властима и покуша од њих добити подршку и помоћ за Дрљевићеве политичке планове и активности. Од стране министарства вањских послова НДХ и министра Мехмеда Алајбеговића, по налогу предсједника владе НДХ Николе Мандића финансирано је, приликом Штедимлијиног одласка и боравка у Бечу 1944. и 1945. године и отпремање Штедимлијине библиотеке из Загреба. О дјеловању Дрљевића и Штедимлије у Загребу у то вријеме свједочи и министар вањских послова НДХ Мехмед Алајбеговић, који, након хапшења, у истражном поступку 1945. године, казује:

Штедимлија је отишао у Беч у другој половици 1944. године. Он је био најужи сарадник др. Секуле Дрљевића, за којега је познато да је радио на успостави црногорске државне самосталности и у том свом раду био је у Загребу за вријеме НДХ у вези са Њемцима као и са Павелићем, те са др. Андријом Артуковићем, др. Ловром Сушићем и др. Јосипом Баленом. У другој половици 1944. године формиран је у Загребу један одбор под предсједањем др. Секуле Дрљевића, који је одбор имао претензију да буде, односно да постане црногорском владом, те је др. Секула Дрљевић и Штедимлија долазио к мени као министру вањских послова НДХ с молбом да тај црногорски одбор НДХ призна као владу. Ја сам имао прилично слаб увид у тај политички рад др. Секуле Дрљевића па сам се дапаче с њим и упознао у горе наведеној прилици. Према упути коју сам имао од Павелића, односно у смислу Павелићевог мишљења које ми је једном изразио о политичкој акцији Секуле Дрљевића, ја сам на захтјев за признање тог одбора као црногорске владе одговорио негативно, премда се у службеним круговима рад Секуле Дрљевића гледао с прилично симпатија, а сам Дрљевић је био издржаван од НДХ. Те симпатије, како сам могао утврдити из разговора са Павелићем те другим људима, који су са Дрљевићем били у честом додиру, нису али ишле тако далеко да би се НДХ толико ангажовала за ту акцију др. Секуле Дрљевића да би тај одбор признала као владу.

Политичка акција Секуле Дрљевића имала је за циљ остварење црногорске државне самосталности. НДХ је могла на тој политичкој акцији имати тај интерес, што би у самосталној Црној Гори под водством Секуле Дрљевића имала једног пријатељског сусједа. Држим да су то разлози, поред личних симпатија које је Дрљевић уживао код водећих кругова НДХ, да је Дрљевић издржаван од НДХ.

Дрљевић је надаље био познат као црногорски сепаратиста, дакле, политичар који ради на линији сепаратизма Црне Горе од Србије. У томе ставу Секуле Дрљевића имала је НДХ интереса, па су се на тај став Секуле Дрљевића надовезивале и комбинације једне Црне Горе у федеративном односу са Хрватском, будући да је Секула Дрљевић био познат као политичар врло наклон Хрватима. Дрљевић је имао у колико би његов одбор био признат као влада, у виду развијати политичку дјелатност у Црној Гори на својој политичкој линији и покушати се тамо афирмирати као водећа политичка личност. НДХ није могла признати тај Дрљевићев одбор као црногорску владу, јер су све те комбинације са Дрљевићевом владом биле у повоју, а осим тога, није се Хрватска могла теретити једном обавезом која претставља признање једне владе, јер се није могло знати каква ће бити судбина Црне Горе након рата, а осим тога, је и положај НДХ био несигуран, обзиром на то како ће свршити рат. Да се је НДХ и након рата одржала била би у неугодној ситуацији, обзиром на то питање у колико би се црногорско питање ријешило противно сепаратистичким тежњама Дрљевића. Као разлог непризнања, формално се наводило, односно тражило излику у томе што с њемачке стране би настале услијед тога потешкоће.

Штедимлија је познат као одличан познавач балканских прилика а осим тога, био је члан наведеног црногорског одбора и најужи сарадник Секуле Дрљевића. Из тога закључујем да је исти хтио боравити у Бечу, ради евентуалног ближег додира са Њемцима по црногорској ствари, односно у ствари акције Секуле Дрљевића. Међутим, након пар мјесеци Штедимлија се вратио из Беча, а резултат његовог боравка у Бечу није ми познат. Познато ми је такођер да је један Црногорац, присташа Дрљевића, политички радио у Берлину.

Штедимлија је посједовао ванредно добро сређену и богату збирку литерарне публицистичких радова, статистичких података, новинских вијести и чланака, те оиљежака о разним политичким догађајима, све то у вези са Балканом. Јер је то била јединствена збирка те врсти, НДХ је за њу имала интереса те држим да је било покушаја да се та збирка откупи. За вријеме НДХ Штедимлија је израђивао политичко повјесне радове за министарство вањских послова. Кад је одлучио отичи у Беч, Штедимлија је понио ту збирку са собом, јер је у Бечу имао радити за М. В. П. (министарство вањских послова). На темељу тога предсједник владе Мандић одобрио је, да се из тајног фонда М. В. П. исплате трошкови отпреме Штедимлијине књижнице у Беч, што је и учињено.

(Архив Војно-историјског института-Београд (А-ВИИ), Фонд НДХ (усташка архива), , Кут, И. 0.9, Бр. рег. 4/5 – 1-155, Записник саслушања Мехмеда Алајбеговића и др Богдан Кризман, „Усташе и Трећи Reich“, 2, Загреб, 1983, стр, 243-245. Из текста докторске дисертације Новака Аџића).

Ипак, Министарство вањских послова НДХ је подржало Штедимлијину политичку мисију у Бечу (тадашњем Трећем Рајху), у којему је он боравио дуже вријеме, те је и првих мјесеци 1945. године био помаган од стране Генералног конзулата НДХ у Бечу. Сматран је сарадником и својеврсним чиновником наведеног Конзулата НДХ. Штедмилија је речену мисију остваривао по инструкцијама др Секуле Дрљевића, а о својој дјелатности извјештавао је усташке дипломатске и политичке кругове и представнике власти НДХ за чије је службе и радио.

За сада оволико и реално је подоста. Компатибилно повијесним чињеницама, анализи, синтези, конструкцији и експозицији, сакласно правилима историјске методлогије, коју студентима историје на факултету предајем већ више од три године, саопштаван сљедеће: ја разговорам у складу са чињеницама и доказним средствима, а не причам причу причину напамет и незнавено као господин Војин Грубач. То ће рећи да је г. Војин Грубач, ипак, залутали аметер и научени у овој теми, а, ипак, дјеловање др Секуле Дрљевића је значајно (али не и доминантно) заступљено у мојој докторској дисертацији „Црногорска странка 1925-1945“. Него, има она стара изрека: „Многи су недостојни зоре, али зора ипак свиће“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

17 thoughts on “Аџићев одговор Грубачу: Опскурна хајка на др Секулу Дрљевића

  1. poceo sam da citam ovog retarda, pa sam prestao kad sam dosao do pasusa „са њемачког језика на црногорски“. piiiiii. izmislili novo ime za srpski jezik 2006 godine, i sad se kao trebamo pomiriti sa tim glupostima. no, i dalje mi nije jasno sto se njosa toliko crnogorci kad mu je sve srbsko mrsko, a Crna Gora je srbovala vise, duze i jace od svih zemalja u regionu. bolje je njosi da nastavi sa tezom da su Petrovici i Nemanjici genocidni pravoslavci, i da se Njosa vrati svojim kurvatskim krojenima i papi pedofilu. Njosa „crnogorac“, gazde mu kurvati, saveznici ISIL i OVK… hahahahahahahaha. qq lele.

  2. Dujovicu, lijepo!
    Eto, kako jedan mali, skoro traktat, najfinije cizeliran, moze da ujasni mnogo toga.
    Kako nista nije jednostavno.
    Kako su kvislinzi, jos i nacisti, cudna biljka:malen koren, stablo zakrzljalo.
    Kako mu takvom, nije sudjeno da zivi i lista.
    Vec ako ga Adzic nereanimira.I ozivi.
    Da mumijom plasi miran i posten svijet.
    Uoci uzbora za spas Crne Gore.
    Kolonijalni, kakvi svakako jesu, jedina su, makar najmanja, prilika i sansa.
    Da se prezivi.

  3. Грубач треба да почне да фактурише ове колумне Аџићу, едуковање и описмењавање није бесплатно. Годинама се индијанац из Косијера представљао као ексклузивни дистрибутер дрљевштине и усташтва да би ова полемика показала да он нема појма ни о Дрљевићу, камо ли о чему другом.

    Сад ће Ноша да се притаји десетак дана, да заборавимо колико је испао глуп, и онда ће да напише одговор спамујући о некој потпуно другој теми.

  4. Без обзира на као и увек духовите и врло луцидне наводе г. Чејовића, ипак треба бити поштен и признати да је проф. Аџић овде изнео једну непобитну чињеницу: да аутор тумачења Дрљевићевог текста „Срби на окуп!“ није Радоје Радојевић (у то време већ покојни) већ његов рођени брат и лични пријатељ проф. Аџића, Данило Радојевић. То не мења ништа гледе смисла Грубачевих примедби на текст, али да би се остало у оквирима објективности, ваља и то нагласити.

    Али чињеница је и ово: циљ Дрљевића и Штедимлије (Дрљевић је био присташа безусловног уједињења током рата, а Штедимлија, познат пре своје загребачке каријере и као Саво, је чак био активни „бјелаш“ и борац против комита) био је да заврбују зеленаше за своју ствар, а не да успостављају континуитет с зеленашким про-петровићевским монархистима. Тврдња да постоји један хомогени, аутентични и континуирани покрет за државно и етничко самоодређење Црногораца и да би се он могао означити као „зеленашки“ (а проф. Аџић је томе склон) баца веома много прашине на овај, иоано смутљив, период историје Црне Горе.

    То што политички федералисти (Дрљевић, Штедимлија, Ивановић итд.) нису видели будућност Југославије као светлу, биће баш због прејаког утицаја Ватикана на делове земље с римокатоличким живљем, те што су у накнадној (након виђеног распада Краљевине) расподели карата желели себи да прибаве добро место, то не мења много у њиховом племенско-српском хабитусу. Мислим да је Хана Арент рекла за Јевреје: „Ми владамо на левици, владамо на десници, владамо у центру… Само се ми подразумевамо“ (парафраза по сећању) . Тако је и са Црногорцима: они би да владају у Београду, да владају у Загребу, да владају на Цетињу… Само се они подразумевају. По томе су они слични (Дрљевићу омраженим) Цинцарима и Јеврејима, само с донекле другачијим предзнаком. Племенска кохезија је, дакле, племенска кохезија (не у неком ружном смислу, то само показује њене државотворне потенцијале, који су у нововековним околностима скрајнути и где је племенска свест принуђена да се бори сама за себе, а не за некакакав виши идеал) , па тако и Дрљевић и војвода Ђуришић могу, услед најбуктавијих ратних сукоба, да склапају пактове и улазе у договоре, али само за кратко, док се племенска култура (неосмишљена свише) не покаже као недовољна.

    Проф. Аџић је већ негде констатовао да се Дрљевић веома слабо разумевао у црквена питања и да његова аргументација не може много да користи чак ни најватренијим заговроницима „аутокефалности“ и ЦПЦ (иако је та расправа потпуно беспредментна, јер аутокефалност није исто што и помесност, црногорска црква илити „еклисија“ илити „заједница“ је потпуно аутокефална или „самоглавна“ у односу на било коју другу јединици у оквиру Пећког патријаршијског достојанства, онако како је рана Ефеска црква аутокефална у односу на Лаодикијску, а Сардска у односу на Филаделфијску… а све ипак чине Једну Цркву… и најмањи епископ сваке помесне цркве је аутокефалан у односу на свог Патријарха) , а то се (та неупућеност Дрљевића у Православље, што му се, као нео-паганину, и може опростити) и у овим наводима потврђује.

    У принципу, видим да ЦГ националисти гаје два погледа на питање „црногорске религиозности“ . Прво гледиште је ономад изнео В. Јовановић у једном веб-чланку, коментаришући избор диоклијског епсикопа Кирила: навео је делове из „Религије Његошеве“ Св. Николаја Жичког, који оспоравају тезу новог епископа СПЦ о Његошу као хришћанском мислиоцу, а тичу се понајпре места из „Луче микрокозма“, у којима велики песник образлаже Постање и Пад. За Његоша, тврди тада млади јеромонах Николај, само стварање света је пад, материја је потврда палости из царства духа у царство плоти, по чему је Његош много ближи зороастричко-гностичком схватању греха и, консекветно, могућности искупљења. У овоме је јеромонах Николај сасвим у праву. Али, изненађујуће, Секуле Дрљевић је на своме много ближи становишту Високопреосвећеног Амфилохија и владике Кирила о Његошу као „Ловћенском тајновидцу“ и светом песнику, него догматски сасвим исправном ставу владике Николаја. Истина је, наравно, негде између, постоје и хришћански и гностички елементи у комплексном Његошевом генију, али Дрљевићева искључивост по овом питању, као и лавирање поменутог Јовановића између (с једне стране) подсмеха тезама епископа Кирила о Његошу-свецу и (вероватно, про-Дрљевићевског) истицања аутентичности Његоша као представника „црногорског типа религиозности“ коју Николај Велимировић (иначе, и сам пореклом из Црне Горе и уопште није ниско мислио о Црногорцима, ко не верује, нек прелиста његову „Земљу Недођију“) „не може да разуме“, све то, дакле, доста говори о шизоидности савремене државотворне агенде у Црној Гори.

    С обзиром да је (у свом хришћанско надахнућу) Његош саставио и књигу „Пустињак цетињски“, Дрљевићево поентирање с алузијама на београдско виђење Црне Горе као „пустиње“, не може а да се не протумачи као јевтина дневнополитичка реторика. У Његошу су се, као и самој Црној Гори (пошто, у ширем смислу, Његош и јесте Црна Гора) бориле многе крајности – и ратничка и песничка и свештеничка и хришћанска и ничеанско-гностичка и европејско-грађанска и византоидно-витешка… и само скучени духови могу да га подводе под дневнополитичке норме онако како је, с премало достојанства једног јунака „Горског вијенца“ (а тако је себе видео) то чинио и Секуле Дрљевић.

  5. To i nije pitanje, makar nije aktuelno.I zato sto to pitanje ima odgovor.Neupitni odgovor… medju razumnim ljudima.
    Pravo, aktuelno pitanje glasi: koji i kakav zlocin cini onaj koji podrzava, jos i promovise, ratni zlocin i ratne zlocince?
    To je pitanje.

  6. „Неће зора да свањава“.

    Не знам ко је од Радојевића први открио да је Секуле Дрљевић 1925. звао „Србе на окуп“, али ми је свеједно, битно је да је Секуле „много србовао“ и те позне 1925. године! Секуле, „отац нације“ у припреми, србовао је, мало пре него је лелекао на сахрани Стјепана Радића. И испољио је расистичке ставове у односу на људе попут једног Нушића, Вајферта, Грола, или Пупина, којим није ни до колена! Наставак романа „Секуле и његове жеље“, који обухвата доба Другог светског рата, могао би да се назове: „Од поглавника montenegra до Павелићевог подгузника“, или: „Од родног краја до Зеленог Гаја“.

    Г. Аџић је извео још један велеобрт, који је сам одувао све оно што је до сада тврдио, говорио и причао, а то му није први пут. Пошто је у прошлом допису набројао све страдале „зеленашке“ побуњенике у Божићној побуни 1919. године, сад је кренуо да рехабилитује Савића Марковића – Штедимлију, једног од оних који су у том устанку био на другој страни од побројаних страдалих „зеленаша“. Штедимлија је као малолетник био добровољац на страни власти, тј „бјелаш“ и учествовао у гоњењу зеленашких комита. Можда је, као припадник српске жандармерије, он био онај који је 1919-1923. године палио домове избеглих зеленаша? Доказа за то немам, али је и то врло вероватно, образ и част Штедимлији никад нису ограничавали ни ружније поступке. Ја се само чудим г. Аџићу, као кандидату за докторанта, што је у свом писању посветио толико пажње неком као што је Штедимлија? Како он, који има 20 година школе, цитира једног недоученог гимназијалца, којег су избацили из ниже гимназије, након чега је на једвите јаде завршио у Крушевцу, са 24 године живота завршио гимназију, што значи да је имао једва мало више школе од свог земљака, КВ фризера Јеврема Брковића?

    Ево шта Хрватска „Википедиа“ на почетку свог приказа о њему каже, а мора се рећи, кад је он у питању, да је била баш благованаклона:

    „Mladi Savić Marković je kao pubertetski fanatik, u uniformi pričuvnoga srpskog žandarma, bio za plaću aktivni sudionik oružnih hajki na crnogorske komite koji su se godinama borili protivu aneksije Kraljevine Crne Gore Srbiji od 1918. Dolazi pod utjecaj komunističke literature, pa ga 1923. izbacuju iz podgoričke gimnazije. Odlazi u Peć (Kosovo), ali nije bolje sreće, te se zaputio u Beograd. Tamo Marković postaje aktivnim sudionikom uzavrelih, književnih i čaršijskih, beogradskih polemika. Objavljuje prvu knjigu Gorštačka krv: Crna Gora 1918.-1928. (Beograd, 1928.).Iz Beograda ga, 1928. godine, protjeruju u unutrašnjost Srbije. Radi kao težak u kamenolomu Sićevačka klisura. Upamćen je Marković i po jednom uspjelom triku; plasirao je u beogradskom tisku vijest o svojoj smrti, te je imao prilike pročitati nekrologe o sebi. Gimnaziju konačno završava u Leskovcu 1930. godine.“

    WWW. hr.wikipedia.org/wiki/Savic_Markovic_Stedimlija

    За свога живота, С. М. Штедимлија је променио све нације, све вере, сва политичка уверења и све боје: био је Србин, православац, „бјелаш“, „српски жандарм“, комуниста“, „црвени“, црногорац, нациста, расиста, „идеолог православне хрватске цркве“, творац „црногорославља“, усташа, католик, „црвени Хрват“… (извињавам се ако сам неку од његових трансформација од ларве, преко гусенице до одрасле гњиде прескочио, нека ме г. Аџић допуни). Не један Пипер ми је за њега рекао да је био „обичан шпијун и фукара“. Ја га нећу коментарисати, купио сам и читао његову „историју“, за њега се може рећи да је био класични пропагандиста гебелсовског типа, у једној сировој, балканској варијанти. Такав лик може бити предмет стручне обраде каквог психијатра – стручњака за патолошке манијаке, а историчар који се њим бави, промашио је тему.

    Што се Штедимлије тиче, са њим је, држећи се мерила г. Аџића, ситуација чиста: С.М.Штедимлија је правоснажно осуђени ратни злочинац, који је за своје злочине издржао 10 година у Гулагу и потом је правоснажно осуђен на 8 година робије у Југославији.

    Г. Аџић за њега каже: „Блиски Дрљевићев политички сарадник Савић Марковић Штедимлија, који је радио у пропагандној служби НДХ и био сарадник усташке штампе, свакако по сугестијама и упутима др Секуле Дрљевића…“. Аферим! Коначно, г. Аџић, након што је обилазио око теме „као киша око Крагујевца“, коначно је прешао на период 1941-45. године, који је једино релевантан за одговор на питање: Да ли је Секуле Дрљевић ратни злочинац или не? Ко није био дуговодишњи полемичар са г. Аџићем, као Војин Грубач, или барем „дежурни коментатор“, попут мене и осталих, тај није доживио да г. Аџић, коначно, пређе на период Другог светског рата. Мада, и сад бежи од 1941. и наравно, од1945. године, што значи да покрива само оно време док је Секуле пландовао у Загребу, али изван Зеленог гаја.

    Коначно, дознасмо и тему г. Аџићеве докторске дисертације: „Црногорска странка 1925-1945“. Ја сам помишљао да је тема његове дисертације: „Лик и дјело др. Секуле Дрљевића“, али добро, свакако да је Секуле главни јунак г. Аџићевог доктората. Похваљујем г. Аџића, заслужио је, коначно, и Секуле Дрљевић да, кад то није био за живота, не буде већити споредни лик и маргиналац, бећ да и он буде негде и некада, главни јунак, ако не у животу, а онда макар и једног научног или уметничког дела, свеједно је. Био је споредни лик у комедијама „Ђетићи у парламенту“ и „Ђетићи ван парламента“ аутора који је стварао под псеудонимом „Никац од Ровина“, био је и споредни лик у Кордићевим романима: „Ђенерал“ и „Раскол“, али главни лик – није никада био. Само, г. Аџић не би смео да се толико поистовећује са својим литерарним јунацима, нити да им придаје толики знача. Г. Аџић, сам за себе, каже да је научник, историчар и правник, чак и да је антифашиста, а онда је пизмен што смо, ми – како он каже: „клерофашисти“ , „чауши и чивчије на феуду великосрпске асимилаторске идеологије“, дрзнули се да „оскрнавимо“ лик и дело др. Секуле Дрљевића!? Један Секуле или Штедимлија, све и да ми хоћемо, не могу се оскрнавити, јер нису свети. Види се да је г. Аџић агитатор СДП, који, и поред садашњег нацистичког дискурса, има ултралевичарски дискурс. СДП-овци, као и сви тзв. неолиберали, мисле да ће онај, ком јавно кажеу: „Клерофашиста“, или „Великосрбин“, одмах пасти мртав, или барем одмах упасти у анафилактички шок!? Зашто, кад знамо да је Коминтерна давно укинута, а Саво Брковић, и Јово Капичић вредно „ору небеске њиве“? Чему етикетирање? Мисли ли г. Аџић да је „бољи и виши“, од нас, неистомишљеника по питању опскурног лика попут Секуле Дрљевића, ако нам прилепи такве блескасте етикете?

    Ја разумем порив г. Аџића, да учини нешто велико и значајно, по чему ће га родно Цетиње и васколика Црна Гора памтити. Мој драги пријатељ Јован Маркуш је, као председник општине, 1989. године вратио на Цетиње кости краља Николе, краљице Милене и књагиња, а шта је онда остало г. Аџићу? У њему нема снаге једног ерудите, оратора и енциклопедисте да суверено влада масом која протестује, попут Пеђе Вукића, нема историјске тачности и елоквенције једног Влада Стругара, дакле, објективно, г. Аџић не може претендовати да буде ни први, ни други, а ни трећи најбољи живи цетињски историчар, још задуго, па по чему ће га онда памтити покољења? Мора учинити нешто невиђено, ново, нечувено, екстремно, шокантно и екстравагантно, попут… рехабилитације Секуле Дрљевића! Умник и страсник Секуле, раб Божији, страдалник на правди Бога и грешник, оклеветан и сурово уморен од братске руке, коначно, ипак опран и очишљен руком марљивом руком г. Аџића, колико сутра, на крлима одбрањеног доктората, враћа се назад кући у…Цетиње? Упссс, грешка, па Секуле је ипак, Морачанин и Брђанин, а не Цетињанин и Црногорац? Ни Морачани се, а ни братство Дрљевићи не трсе нешто много да рехабилитују Секулу, баш као што се Марковићи и Пипери не труде ни мало око рехабилитације „шпијуна и фукаре“ Штедимлије!? Онда, питам га: Чему труд, Аџићу? Коме? Зашто? Зар на Цетињу нема другог достојног да се уз фанфаре врати и рехабилитује, да буде оглашен „оцем нације“, до опскурних Секуле&Штедимлије? Има право брат Гојко што се смеје оним Брђанима и Приморцима који црногорствују и монтенегринче, преко и мимо њега и осталих живих Срба из Старе Црне Горе, што се смеје оним Брђанима који бране, је ли, Црну Гору од њих, Срба из четири нахије. међутим, још су апсурднији и смешнији они Црногорци који извуку из заборава какво наше давно заблудело јуне Брђанско, које је одаветало и ишашавило у „бијелом Свијету“ и тамо умислило да више „није Србин“, него „Црногорац“, „montenegrin“, „црвени Хрват“, или марсовац, и настоји да га уздигну и рехабилитују? Чему?

    Морам да се осврнем на неумесне личне и породичне напомене, које упорно пласира г. Аџић. Он не може да раздвоји лично и јавно, а то је још од Цицерона одвојено, јер су Цезар и Цицерон били јавни непријатељи, а приватни пријатељи и вршњаци, који су одрасли заједно. Можда сам „основано сумњив“ што сам „драговољни емигрант“ у далекој, заправо прекоморској и егзотичној Бањој Луци, где радим, а станујем близу (баш сам далеко отишао), што њему много смета, а вероватно сам тамо, далеко, упознао Војина Грубача из Москве и направио комплот против њега! Г. Аџић много воли кроатизме попут: „драговољац“, „околокућно водопишало“ и сл. а не вари српски, који му је постао мрзак. Да зна језик, он би и свахили користио, само да не прича српски. Међутим, реагујем на нетачну тврдњу о „црногорским суверенистима Таминџићима“. Мој уважени бивши зет мисли оно што мисли, али његов отац, наш уважени пријатељ Боро Таминџић је био Србин, баш као и његов отац, заклети краљев официр Александар Таминџић, који је заробљен од Немаца у Априлском рату и послат у заробљеништво у Немачку. Сви југословенски официри, који су се изјаснили у логору да су Хрвати или Црногорци, били су отпуштани из логора. Александар Таминџић није продао „вјеру за вечеру“, нити нацију за слободу, већ је остао у логору за војнике до 1945. године. Након ослобођења, није се вратио у Југославију, иако је могао, као частан човек и војник, већ је као емигрант отишао у Швајцарску. До краја живота се није вратио у Комунистичку Југославију, веран заклетви датој свом краљу. Таминџићи су породица која потиче из Херцеговине, а већина Срба која је 1941. уморена од усташа и бачена у јаму Јадовно, носила је презиме Таминџић и Таминџија (а то је исто братство). Прађед мог уваженог бившег зета је на Цетиње дошао из Херцеговине, као фотограф. Рећи за све Таминџиће да су „црногорски суверенисти“, то је као да неко каже да су Јевреји уморени у Аушвицу били присталице Хитлера. Наравно да поједини уметници у Таминџићима воле да су „антипротивни“, што им се одбија на песничку слободу и не замера им се. Ако отац и син не мисле исто, зашто бих ја мислио идентично као мој бивши зет, или он као ја, о било чему? Свако има своју главу, своје ставове, идеје, искуство и то не смета никоме иоле паметном да буде друг или пријатељ другоме. И ово је једно од бројних г. Аџићевих излета изван теме, који благе везе немају са Секулом од 1941. до 1945. и питањем: да ли је он ратни злочинац или није?

  7. Kako sam i sam pogrijesio…
    … Novaka naprosto treba ignorisati!
    Covjeka koji, makar i indirektno, zagovara i neupitno reflektuje na besramno savjeznistvo i sinergiju nacizama i izdajstva, kao djelatno sredstvo da se ostvari cilj : nezavisna i od Srba osobodjena Crna Gora!?
    Taj i takav cilj, kako se jedino moze razumjeti njegov tekst, taj sveti dukljansko-montenegrinski cilj, jezuitskom logikom, oslobadja protagoniste od moralnih skrupula i etickih normativa.
    Kako je to jos jedana primjer dukljansko-montenegrinskog bezcasca!
    Kako njima i danas cilj ne bira sredstvo.
    Kako mi se od toga gadi.
    Toliko, da mi se gade i sopstvene invektive.
    Zato je ignorisanje Novaka Adzica, pored ostalog, stvar elementarne mentalne higijene.
    Kako iskreno savjetujem i druge.Jer, sa Novakom se nema o cemu polemisati.
    Njegovi tekstovi su zatoceni u beskrajnom krugu mrznje jednog naroda sa dva imena.
    Osim sto su najmanje strucni.

    p.s.Ako neko bude raspolozen, spreman sam da indeksiram pregrst ozbiljnih i referentnih tekstova koji se, bez navijackih strasti, bave pitanjem crnogorske samosvojnosti.Istorijske, jednako i politicke.
    Kako se o tome moze razgovarati hladnih glava, argumentovano.Kako oni ostavljaju prostora za razlicita misljenja, relevantnu i smislenu polemiku.
    Kako ni u najmanjoj mjeri nijesu iskljucivi.
    Kako svi ti tekstovi ne osporavaju drzavotvorni i konstitucijski kapacitet Crne Gore, vec ga samo problematizuju, sto jeste uloga i zadatak ozbiljnog naucnog metoda i pristupa.
    Kako su svi, skoro svi autori srpske provinijencije.Kako ih to nije sprijecilo da tragaju argumentaciju u prilog nespornog prava Crne Gore da sama, u punom kapacitetu, odlucuje o svom drzavno-pravnom statusu…A da pri tom ne ugrozi nicija prava i legitimni interes.
    Kako o tome pisu Srbi.
    Kako je nama Srbima mila istina..,
    Bas tako, kako njima nije.Dukljesama.
    Koji su nas o jadu zabavili.

  8. Једна плодна и позната будала, после дуже паузе, направила нову будалаштину.
    Сви су се толико изненадили да замало нису испали будале. Поменута будала је толико дуго ћутала да су сви мислили да се опаметила.
    Невероватно је колико имамо поверења у будале. Кад бисмо им више вЈеровали, никакве будалаштине са њихове стране не би нас могле изненадити.
    Једно би нам већ морало бити јасно: будала мора увек доказивати да је будала. Будала мора сачувати углед који ужива као будала.
    Будала се не постаје преко ноћи и на основу једне будалаштине која се лако може заборавити. Ко претендује да буде будала, мора направити невероватан број будалаштина. Ако се нека будала задовољи већ направљеним будалаштинама, брзо ће бити превазиђена. Ако заспи на ловорикама, задовољна постигнутим, будала одлази у анонимност, у сиви свакодневни живот – а на сцену ступају нове и свежије будале.
    Будала има много. Конкуренција је огромна. Ако нека будала посустане, посумња у будалаштине и ућути, на њено место ступа нова.
    Онај ко је једном постао будала, чува тешко стечени углед и труди се да то остане до краја живота. Права будала никад није задовољна већ освојеним просторима. Ако не направи нову, мисли да није направила ниједну. Није лако сачувати углед међу толиким будалама. Будала која се не потврђује, није аутентична будала. Величина једне будале се мери према броју и величини будалаштина које је направила. Сан малих будала је да буду велике. Велике будале то знају и праве нове, веће будалаштине.

  9. Ко о чему курве о поштењу а Дрљевић и амиџа – аџо Аџић о чојству… Аџо тражи чојство у људима њему сличним који су служили или служе окупаторима до данашњијех дана…. Чудна јада.“Априори“, „повијест“ није била таква у „српњу“ чиме је аџо „демонстрирао“ „дискурс“ и да није баш „полемички“ „еманирао“ чиме је сам себе „демантовао“ и ставио у „ерго“… Аџо болан, макар научи Српски језик како ваља, онако како је твој отац, деда, прадеда гворио… Чудна јада…

  10. Gospodine Adzicu, Vi ste pravi ekspert za eskiviranje odgovora.
    Vasi „odgovori“ se svode na sledece:

    1. Da je gospodin Grubac dobrovoljni emigrant u Rusiji i posto tamo radi kao inzinjer, on je izdajnik zemlje, koji nema pravo da se bavi istorijom, jer to pravo posjeduju samo rezimski istoricari, koji nisu imali prilike da odu nigdje na strani, jer na strani se sposobnosti polupismenih priucenih dukljanskih istoricara ne traze mnogo, osim mozda u Zagrebu ili Vatikanu.

    2. Vas gospoduin Grubac pita jedno a vi trostruki salto mortale, pa odgovarate necim sasvim drugim. Posecate me na nekog sektasa iz sekte jehovini svjedoci, koji je napamet naucio falsifikovane citate Svetog Pisma i kada mu objasnite i dokazete da je jedan citat netacan, on skace na drugi, pa kada mu i to objasnite da je falsifikat, on trci na treci, pa na cetvrti i onda sve opet ponovo u krug.
    Potpuno isti to i Vi radite i to ne samo da je neukusno nego vrijedja intiligenciju.

    Vrlo je smijesno to Vase ponavljanje toga da je gospodin Grubac inzinjer i da je dobrovoljni emigrant.
    Sta pobogu tim zelite da kazete, jer sigurno nesto zelite da kazete, inace ne bi tu mantru ponavljali u skoro svakom drugom pismu, ili eskivazi odgovora.

    Nas nivo intiligencije nije dovoljno visok da ukapiramo sta time zelite reci, pa Vas molimo za objasnjenje..

    I objasnite, da li je vase namjerno pisanje potpuno nepovezanih kilometarskih tekstova, sracunato na to da se:

    a) dekoncetrise sagovornik.

    b) da se zamori sagovornik.

    c) da covjeka zaboli stomak od muke i da prestane da cita, sa uvjerenjem da njegov um nije toliko na visokom nivou da ukapira sve dubine i sirine Vaseg inteklekta.

    d) da se mnostvom rijeci stekne utisak kako ste Vi mnogo ucen covjek.

    e) dobili ste direktivu sa viseg mjesta, pa vam je receno „Adzicu udavi ih kilometarskim tekstovima, driblaj ih i eskiviraj, ali budi uporan i ne odustaji, doci ce vrijeme,kada ce se umoriti i prestati dalje da pisu.“

    d) ili nas jednostavno zajebavate i tupite nase mozgove.

    Umijete li vi covjece da date barem jedan konkretan odgovor na ono sto Vam Grubac pise?

    Zar za 25 (DVADESET I PET, JADO MOJ) godina skolovanja, niste naucili da kao intelektuialac odgovorite na postavljeno pitanje.

  11. Au!?
    Ovo je u pitanju ozbiljna bolest.
    Mnogo mi je ljeta, ja ovako opsesivno pregnuce u korist sopstvene stete, gledao nijesam!?
    Covjek je naucnik dukljanski, mazohista!
    Zna li on, zaboga da cita to sto nam podastire, kad vec ne zna da analizuje.
    Novace, ti si sramota cak i za. „dukljansku nauku „, koja je nauka, taman koliko sam i ja miutropolit!
    Moglo bi to sto nesrecnik radi, jos se time, koliko vidim i ponosi, da bude, makar otuzna razbibriga i opskurno dokolicarenje „dokonog popa koji krstava jarice „… Da kukavac nije zabrazdio u bolesne aktivizacije i nasilne pretvorbe sasvim jednostavih i jednosmernih smislova, u sulude dukljanske narative… Otrovne, dugorocno otrovne dukljanske narative, kako nas dan-obnoc zasipaju radioaktivnim dukljanskim otpadom, osiromasenim dukljeskim uranijumom, cija tacka poluraspadanja vijeka nema.Kuku nama!
    Kako cemo se, ako se novacenje svega znanog i odavna izucenog nastavi, potpuno pogubiti u ne-mogucnostima suvislog dijaloga sa neistomisljenikom.Za koga ce se ispostaviti da nije misljenik, cak ni sopstvenog teksta…Kojim dokazuje, da nista dokazao nije. Osim da nije u stanju da donosi vrijednosne sudove.Da nije u stanju da elementarno razumije prirodu i sustinu kvislinga, produzene i sasvim konkretne posljedice tog i takvog angazmana.
    Kvislinskog, izdajnickog!
    O cemu nas, o toj grkoj cinjenici, jos i sam obavjestava.Sam sebe narecenim tekstom svjedoci kao raspomamljenog egzibicionistu koji uziva u javnom razapinjanju na stub srama.
    Danas, zagovarati fasizam kao regular mod
    istorijskih konvekcija, suludo je i blasfemicno.
    Sto je svako razumio, citajuci njegov tekst.Koji implicira, da je djelovanje dvojice u glavnom ustaskom Stanu, legitimni nastavak Bozicne pobune!?Za neovisnu CG od srpskog porobljavanja…U savjezu sa djavolom!
    Gdje su granice dukljanskog pragmatizma?!
    Gdje?
    I gdje je tu etika, moral gdje je?
    Kako ga nema!
    Kako ga ni onda nije bilo.
    Kada se s Njemcom kanila praviti ustaska crnigorska drzava!?
    Kako i u nas ima kraskih jama, koje zovu Srbe!!!
    Kako Novak, kako oni ne znaju…Kako ne mogu da pojme…U zemlji Marka Miljanova!
    Kako nidje, ni u svakoj drugoj zemlji, covjeku nije polozno i boguugodno,da cini sve sto hoce … Da cini sve sto moze
    Sa ustasom u Njemcom.
    Drzavu koja bi smrdjela necovjestvom…
    Kako danas zaudaraju dukljanske besmislic i opacine!
    I tvoje jednako…
    Uceni Novace… trovace.
    Ostavio si tragove…Kako si sijao, tako ces i da zanjes!
    Nije na meni da sudim.
    Ni da svjetujem.Mali sam ja, ama bih ti rekao: trazi ti hljeba u nekom drugom poslu.
    Kako si sebi i svojoj nauci najveci neprijatelj!
    p.s.Ako je to uopste u pitanju, Bozicna pobuna je bila legalna.Da je vise ustanika bilo, i da su pobjedili, bila bi i legitimna i svakako, legitimizirana.Kako to nije htio Srpski narod u Crnoj Gori.Ende.
    Kako ti, nesrecnice, nista razumio nijesi.
    … Nije zivot samo poljem proci!

    ,

  12. Злонамјерне мрачне књиге Не да,не да јунак гора
    На западу чудно пишу И јуначко војевање
    Хоће твоје православље Не да,не да сердар с трга
    Црна Горо да избришу. Значај битке да умање.

    Не да.не да румен зора
    Над Мучницом што се злати
    Српско име Немањићко
    Не може се избрисати.

    Не да.не да румен зора
    Над Брсковом што се злати
    Српско име Немањићко
    Не може се избрисати.

    Родољубље да погазе
    Слободарске путоказе
    Мојковачку ратну славу
    Да предају забораву.

    Не да,не да гуслар пјесма
    Мојковачких великана
    Не да,не да гуслар пјесма
    Требјешкога Радована.

    И вјетрови чудни вију
    Да преправе историју
    Мојковачке великане
    Залуд жртве да учине.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *