(УЖИВО) Новаковић Ђуровић: Споразум са УАЕ супротан Уставу и законима, кочи се европски пут
1 min read
Фото: Скупштина ЦГ, илустрација
Скупштина је наставила Трећу сједницу Првог редовног засједања у овој години. Посланици ће расправљати о два предлога закона – о потврђивању Споразума између влада Црне Горе и Уједињених Арапских Емирата о економској сарадњи, и о потврђивању Споразума о сарадњи у области туризма и развоја некретнина са УАЕ. Почетак сједнице био је заказан за подне, али је почела око 13 сати.
Сједницу можете пратити уживо на нашем порталу:
Ток сједнице:
21:29 – Посланик Покрета Европа сад (ПЕС) Дарко Драговић је навео да 90 одсто ствари о споразуму које су се чуле протеклих дана, нису садржане у документу те да се не односи на ниједан од пројеката нити инвеститора. Тврди да Влада Црне Горе мора да одобри инвеститора којег изаберу Уједињени Арапски Емирати, те да уговор о инвестицији мора одобрити Скупштина и мора бити у складу са потребама становништва.
„У споразуму се каже, да споразум неће утицати на обавезе из других потписаних уговора, а свако физичко правно лице има право на уживање личне имовине“, навео је он.
Посланик Демократске партије социјалиста (ДПС) Иван Вуковић је питао зашто се помиње Мухамед Алабар, ако се не зна ко је инвеститор, и зашто премијер помиње Улцињ и аеродроме и универзитете у тој општини, ако се не зна конкретна локација.
Драговић је нагласио да је споразум основа за уговор са инвеститором, те да ће о том документу расправљати о детаљима.
Посланик Албанске алијансе Илир Чапуни је навео да су покушали да их одговоре од усвајања споразума, па се позвао на члан 29 Закона о мањинским правима, односно да ако посланици сматрају да пропис задире у права мањина, може се тражити да се предлагачем усагласе ставове, па је позвао на заустављане сједнице и отпочињање преговора са Владом.
„Забрањено је предузимање мјера којима би се промјенила структура становништва на просторима којима живе припадници мањинског народа и заједница. Позивам се на…“, казао је Чапуни али му је микрофон искључен, након чега је потпредсједница Скупштине Зденка Поповић појаснила да се споразум не тиче њедног града те да се не расправља о правима мањинских народа.
Чапуни је поновио да се позива на овај члан и затражио прекид сједнице.
21:07 – Посланик Бошњачке странке Мирсад Нурковић је грађанима на сјеверу Црне Горе поручио да се након више деценија појавила шанса да та регија добије велику инвестицију. Нурковић је навео да је то шанса за Бјеласицу, Беране, Рожаје и Хајлу, те да очекује да неко каже да ли је споразум у складу са Уставом и законима и у коначном да судови одлуче по тим питањима.
Нагласио је да Бошњачка странка неће подржати ниједан пројекат који не аминује општина на чијој је површини планиран, те да нема гаранција да ће до улагања уопште доћи.
„Овим споразумом нити се било шта поклања нити се шта даје. Уколико Влада не буде сачинила уговор у интересу локалне и државне заједнице, ја вјерујем да ћемо бити одговорни да зауставимо такав уговор. За овај споразум су заинтересовани скоро сви предсједници свих општина. Немојте да мислите да је ико од нас мањи пријатељ Улцињанима, него они који су против споразума“, нагласио је Нурковић и додао да се посланицима Бошњачке странке цртају мете те да то раде портали краткорочног трајања.
Посланик Демократске партије социјалиста Иван Вуковић је истакао да жалбе грађана сјутра не може бити, јер неће имати право пред судом.
Из Грађанског покрета УРА су питали гдје је Влада са 30 представника и зашто су оставили министарку јавних радова Мајду Аџовић, оставили саму да брани споразуме, али и да ли се премијеру Милојку Спајићу може вјеровати након свега. Истакли су да је свако добронамјеран за инвестиције, али не преко спорних споразума.
20:48 – Посланик Покрета Европа сад (ПЕС) Милош Пижурица је навео да Влада и парламентарна већина жели да расправља о овом споразуму, те да се прилика пружила и НВО сектору да изнесе мишљења. Поновио је да се грађанима неће одузимати имовина те да ће држава са инвеститором сарађивати, и да му неће препуштати надлежности.
Посланик Демократске партије социјалиста Иван Вуковић је додао да се споразум односи на југ државе и скијалишта на сјеверу, тако да се грађани не могу надати валоризацији Ђаловића пећине и других сличних пројејката.
„Ово је покушај оружане пљачке државне имовине. Влада подржана гласовима парламентарне већине намјерава да некоме поклони земљиште вриједно 20 милијарди еура и 20 милиона квадрата, припреми планску документацију, имовински очисти тај простор и да се на темељу јавног интереса рјешава експропријација. На бази јавног интереса који се проглашава на бази комуникације са инвеститором, Влада ће да улази на приватну имовину“, казао је он и додао да ће Влада затим довести струју, воду и канализацију на ову локацију, те да ће то коштати стотине милиона еура.
Вуковић је додао да ће се затим на тим парцелама градити станови, а казао је да је спорно што то ради Црна Гора која жели да уђе у Европску унију. Питао је зашто се није тражио инвеститор из Њемачке, Француске или Шпаније, и да ли ће Црна Гора на крају моћи да затвори Поглавље 27.
20:29 – Посланици су наставлили дискусију о Предлогу закона о потврђивању споразума Црне Горе и Уједињених Арапских Емирата, о сарадњи у туризму и развоју некретнина.
Посланица Покрета Европа сад (ПЕС) Јелена Недовић је казала да су се могле чути разне оптужбе у вези споразума, али да нико не разматра шта се дешава ако им успије план привлачења инвестиције у Црну Гору. Нагласила је да је институционални процес транспарентнији те да се документ неколико дана налазио на сајту Владе, док се НВО сектору омогућила расправа о овом питању па вјерује да је све урађено транспарентно.
Посланица Грађанског покрета УРА Ана Новаковић Ђуровић је питала министарка јавних радова Мајду Аџовић питала да ли је читала Просторни план, јер се у званичном документу наводи да станови не смију бити предмет развоја простора Улциња. Истакла је да су приморске општине у будућности подложне сеизмолошког ризика, те да је о свему требало детаљно говорити раније.
„Исти документ који нисте прочитали, у њему се наводи још 30 локација које су кандидати за „Емералд“ подручја. Да сте прочитали не бисте могли да предложите споразум који осим што супротан Уставу и законима, крши све одредбе овог документа и сву планску документацију и онемогућава наш европски пут“, истакла је она и додала да се европски пут апсолутно кочи овим споразумом и то кроз кршење директиве.
19:17 – Скупштина је зауставила расправу о Предлогу закона о потврђивању споразума Црне Горе и Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) о туризму и развоју некретнина, док се у парламентарну салу не врати министарка јавних радова Мајда Аџовић.
Паузу је дао предсједник Скупштине Андрија Мандић.
Посланик Демократске партије социјалиста Оскар Хутер је питао за чији интерес се планира суспензија закона, зашто је избјегнута јавна расправа а питао је шта ће се дешавати након 90 година, односно која је гаранција за пројекте.
Посланик Нове српске демократије (НСД) Васо Обрадовић је нагласио да је доста времена утрошено и да вјерује да се споразумима отварају врата за инвестиције из УАЕ. Поновио је да у документима нема конкретних пројеката те да ће Општине имати могућност да их понуде, што је посебно како каже, вриједно за сјевер ради инфраструктуре и додатног запошљавања…
Нагласио је да ће посланички клуб НСД подржати споразум.
Посланица Грађанског покрета УРА је затражила паузу, док се сједници парламента не прикључи Аџовић.
19:04 – Посланик Покрета Европа сад Василије Чарапић је навео да су већ радили ревизију пројекта рудника Брсково и на крају раскинули уговор, да је слично било и за пројекат „Нортхстар“ на Луштици, те да ће сарађивати са кредибиним инвеститорима односно Уједињеним Арапским Емиратима – како се то не би поновило.
Истакао је да не желе сарадњу са инвеститорима из претходног периода, јер су имовину распродавали и показали се као најгори, па неће подржати ниједан уговор којим би се слично могло поново десити.
„Ја разумијем да су настали шумови у комуникацији ових споразума, и дјелимично за то јесу одговорни људи из Владе који су ишли у Улцињ. Овдје имамо споразум који се не ограничава на Улцињ, а када бисмо отворили причу Улцињ имали бисмо шта да видимо. Имали би да видимо да су све претходне власти имале план за мегаломанске пројекте у Улцињу, тако један који је усвојила Влада Мила Ђукановића. По том плану који је важећи, неко у Улцињу може да гради четири солитера од 11 спратова“, навео је Чарапић и додао да постоји више таквих модула за Велику плажу.
Нагласио је да се нада да ће се ове године формирати компанија којом ће Влада и Општина Улцињ управљати Улцињском соланом.
Посланик Демократске партије социјалиста Андрија Николић је нагласио да је Чарапић већ покушавао да искључи Скупштину из одлучивања о вриједној државној имовини, као и да то има све ознаке коруптивности, иако је предложене амандмане како каже – повукао након реакције јавности.
Чарапић је нагласио да су коруптивни примјери из периода ДПС Влада бројни, те да не желе да се понове ти пројекти. Више посланика ДПС-а је указало да се кроз овакве неутемељене коментаре крши Пословник Скупштине.
18:32 – Посланик Демократа Никола Ровчанин је казао да би желио да централни простор за инвестиције буде сјевер Црне Горе, те да није лако привући страног инвеститора и капитал. Нагласио је да сматра да Влада треба да слуша и уважи све што искажу државне институције.
Посланица Посебног клуба посланика Радника Ћинћур навела је да мислила да је прошло вријеме одузимања имовине грађанима, те да се плаши да ће под плаштом јавних интереса бити угрожено и приватно земљиште.
Шеф посланичког клуба Албанског форума је казао да неће дати подржати за споразуме а питао је гдје су сви заинтересовани за Улцињ били када су фирме у Улцињу гашене, хотели рушени, Валданос нападнут, када је Општина опљачкана кроз бројне спорне судске одлуке…
Нагласио је да је тешко процијенити мотиве кроз које се дошло до ове ситуације.
18:08 – Посланик Социјалдемократа Борис Мугоша је навео да по његовим сазнањима, иза бот профила на друштвеним мрежама са којих је било онлајн напада протеклих дана, стоје високи функционери Покрета Европа сад (ПЕС) те да тражи да се дијалог води на цивилизован начин.
Посланик Албанске алијансе Илир Чапуни је казао да се данас гласа против интереса грађана, а руши се и повјерење у Владу, као и да се не поштују принципи децентрализације јер се не уважавају мишљења општина. Тврди да није било консултација са државним институцијама, док посланици у парламент улазе на задња врата због протеста грађана.
„Појединци који носе кључну одговорност укључујући премијера, су главни кривци који споразум гурају мимо интереса грађана и дијалога, без могућности разговора. Читава Црна Гора се буни због брзоплетости, трапавости и нетранспарентности…“, навео је Чапуни и нагласио да се угрожава и европска перспектива државе, као и да ће бламажа настати ако се буде ишло до краја.
Посланик Демократске уније Албанаца Мехмед Зенка је додао да би се гласало за споразум о економској сарадњи, али је проблем развој туризма и некретнина. Тврди да се њиме обезврјеђује Устав а Влада добија царска овлашћења, док грађани остају без могућности жалбе. Наводи да је инвеститор Мухамед Алабар обилазио Улцињ а да то данас раде његови сарадници, а навео је да се документ погрешно преводио са енглеског на црногорски језик.
„Ваљан је тај уговор на енглеском језику. Ко ће мене да убиједи да нисте имали преводиоца у Влади? Поклањате земљу, не продајете земљу. Што не помажете нашим људима?“, казао је он и навео да је Алабар хтио да преговара са грађанима око земље, те да му је речено да ће Влада да заврши тај дио посла.
17:43 – Посланик Демократске народне партије Милан Кнежевић је нагласио да се при свим важним одлукама у Скупштини помињу позивају преци и њихова мудрост, те да би можда загуслали пјесму „развиј барјак Алабаре, од јуначке куће старе“. Додао је да би волио да га министарка јавних радова Мајда Аџовић убиједи у споразум и пројекте, као и да појасни зашто није било јавне расправе, да ли је документ у складу са Уставом, шта је јавни интерес, да ли се у потпуности заобилази јавно надметање, набавке и тендери…
„Остаје врло проблематично да ли ће проћи кроз јавне набавке и оно гдје држава неће бити дужна, да распише јавне конкурсе за реконструкцију, изградњу инфраструктуре попут путева, мреже, канализације… Ја не жалим Алабара, ја жалим Црну Гору и себе. Мене интересује интерес Црне Горе и да ли ће се све процедуре заобићи. Да ли је ово у складу са ЕУ регулативом, јер по ономе што сам успио да упоредим – правно је неусклађен са Споразумом о стабилизацији и придруживању јер његове одредбе омогућавају екслузивне аранжмане мимо законских и тржишних механизама, што није дозвољено“, нагласио је Кнежевић.
Тврди да ријетко која држава ЕУ има овакав споразум те да је проблематично и како ће се контрола и арбитража спроводити, с обзиром да тога нема у споразуму.
Посланик Социјалдемократа Борис Мугоша је навео да се споразумом предвиђа да се земљиште може одузимати по основу утврђеног јавног интереса, те да нема јасне процедуре у случају спорења. Додао је да је у постојећем споразуму са Уједињеним Арапским Емиратима (УАЕ), већ предвиђена процедура за тендере те да није јасно зашто се овим одредбе мијењају.
„Држава даје све и има десет обавеза, друга нема ниједну. И онда ви нама кажете да је ово у складу са Уставом. Крши се члан 139 и 140 Устава. Схватате ли шта радите? Нисмо против инвестиција али смо за државу, ја бих волио да знам ко је аутор. Гдје вам је мишљење Заштитнице имовинско-правних интереса државе“, истакао је он и додао да је споразум споран у свакој тачки, те да их ни УАЕ до сада нису потписивали у овом облику.
17:20 – Посланик Демократске партије социјалиста (ДПС) Андрија Николић је казао да нису против инвестиција већ нетранспарентних процедура, посебно за посао тежак неколико десетина милијарди. Додао је да се на личну карту дуже чека, него што је Влади требало да спреми овакав споразум. Он је нагласио да посланици не би причали глупости, да су читали материјале који су достављени Скупштини.
„Немам никакву дилему да је ваш интерес да учините све да Црна Гора буде зависна од нама сусједне државе. Господо преузмите одговорност за политичке одлуке и посланици ДПС неће бити у сали када се о овоме буде гласало“, казао је Николић.
Посланик Нове српске демократије (НСД) Велимир Ђоковић је казао да се више пута чуло да недостаје инвестиција посљедњих година, али да је Влада формирана прије непуно двије године. Нагласио је да се сада говори о једној инвестицији вриједној више него све у овом вијеку, при чему се може валоризовати и развити сјевер. Истакао је да нема ријечи о десанту на Улцињ, а позвао је све Општине да искажу став о овим потенцијалним пројектима.
Посланик Грађанског покрета УРА Филип Аџић је казао да се „посао вијека“ не ради овако брзо, те да је ријеч о великој манипулацији и подвали. Аџић је додао да су све институције бачене на кољена, а посебно Агенција за заштиту конкуренције, предсједник државе Јаков Милатовић и Агенција за спречавање корупције.
Нагласио је да је слично прошла и Општина Улцињ, парламент, па је понижена и Влада јер су министри одлучивали о споразуму за 33 минута.
„Ми не можемо да вам вјерујемо и мислио да радите у интересу Црне Горе, јер вас је Алабар демантовао иако нас је премијер у лице убијеђивао и вријеђао посланике да су неписмени и да не знају шта су некретнине мјештовите намјене. Исто нам је инвеститор казао да ће градити станове. И из партија већине се чуло за други споразум, да је пун дубиоза, имали сте министре који су били на протест против споразума“, нагласио је Аџић.
16:54 – Посланик Демократске партије социјалиста (ДПС) Елвир Зврко је нагласио да су општине сјевера, међу њима и Бијело Поље, казале да су за стране инвеститоре прије мјесец дана, тако да је крива интерпретација да аутоматски подржавају споразум и оно што се од тада објелоданило.
Посланица Покрета Европа сад (ПЕС) Јелена Недовић је казала да вјерује да ће сви грађани Бијелог Поља, подржати долазак инвеститора Мухамеда Алабара у тај град, као и улагања у Ђаловића клисуру.
Зврко је нагласио да Ђаловићу пећини треба пет милиона еура улагања, те да Алабар ни не зна за тај пројекат, па жели да Влада уложи тај новац. Истакао је да је Општина завршила свој дио посла, док је остало на држави. Посланик Нове српске демократије Васо Обрадовић је нагласио да су проблеми са пројектом Ђаловића пећине бројни, те да ће требати додатно вријеме да се тај посао заврши.
Посланица ПЕС-а Бранка Марковић је навела да су споразумима обухваћени текстилна индустрија, ваздухопловство, трговина робом, пољопривреда, електронска управа, као и два пројекта на сјеверу и југу државе…
Тврди да ће се конкретне локације знати након анализа, те да ће се цијели посао радити транспарентно и уз учествовање свих, уз зелено свјетло на све уговоре које ће морати да добију од Скупштине.
16:39 – Посланици у Скупштини су након паузе, започели расправу о Предлогу закона о потврђивању споразума са Уједињеним Арапским Емиратима (УАЕ), који се односи на сарадњу у туризму и развој некретнина.
Министарка јавних радова Мајда Аџовић је нагласила да Влада отвара пут инвестицијама, док опозиција и НВО сектор раде све да се споразуми не усвоје. Истакла је да споразум само акт ка даљим преговорима, док опозиција није грађанима представила своју визију.
Поновила је да се инвестиција у Улцињу неће остварити, ако Општина то не жели, али да градови на сјеверу улагања чекају отворених руку.
„Гласање против овог споразума, може имати само један резултат – а то је трајни престанак сарадње Црне Горе и Емирата на пројектима у туризму. Вијест о одбијању потврђивања споразума би била својеврсни дипломатски шамар. Сматрам да опозиција није нашла начин да изњедри самосталан став и наступ, већ се под притиском придружила оштром противљењу споразума. Улцињ ће добити прилику да ревидира свој став. Одлука о томе је искључиво на Улцињу“, навела је Аџовић и питала да ли је у интересу грађана да се оваква инвестиција изгуби прије првог корака.
16:07 – Скупштина је закључила расправу о Предлогу закона о потврђивању споразума Црне Горе и Уједињених Арапских Емирата о економској сарадњи. Посланици ће након кратке паузе, наставити расправу о споразуму који се односи на сарадњу у туризму и развој некретнина.
Министарка јавних радова Мајда Аџовић је додала да ће Влада бити фокусирана на оне који желе инвестиције, те да неће бити сиљења општина које пројекте не желе, као што је Улцињ. Она је навела да се припремају и међудржавни споразуми са Мађарском, Француском и Италијом, те да се јавни интерес неће диктирати како се тврди.
Посланик Демократске уније Албанаца Мехмед Зенка је нагласио да се прича мијењала више пута у протеклих мјесец дана, те да је неприхватљива за Улцињ и тамошње грађане. Тврди да им је на првом састанку, када су дали предлог за мањи пројекат у Улцињу речено – „го биг ор го хоме“.
Посланик Социјалдемократа Борис Мугоша је поновио да нема сличних споразума о економској сарадњи а да се тичу развоја некретнина. Из Демократске партије социјалиста су још једном казали да инвеститори не желе да уђу у Црну Гору у којој се они протјерују, те да ни цент у државу није уложен од 2020. године.
Посланица Покрета Европа сад Јеленка Андић је истакла да су по подацима Централне банке, нето стране инвестиције од 2006. године до 2020. године износиле у просјеку око 490 милиона еура, док у посљедњих пет година износе 570 милиона еура годишње, те да их Влада подстиче и да су на челу државе посљедњих годину и по.
Посланица Посебног клуба посланика Јевросима Пејовић је додала да је ријетко који потез био више фашистички од одлуке о држављанству коју је радила Аџовић, те да жели се будућношћу дјеце не баве они који су под истрагом Специјалног државног тужилаштва.
15:42 – Посланик Демократске партије социјалиста Никола Миловић је додао да се боје да од свега најављеног неће бити ништа, јер једна добра идеја опет неће бити урађена на прави начин. Појаснио је да је парламентарна већина брзоплета, да рјешења нису добра, али да су инвестиције неопходне.
„Модел који су дали грађанима је при издисаји, то је модел који је срушио економију Црне Горе и сада треба замазати очи. Понудити нова очекивања и изневјерити нова очекивања“, нагласио је Миловић.
Из Покрета Европа сад су навели да се води агресивна кампања о споразуму о економској сарадњи, односно да се сумња да се кроз њега планира шверц цигарета. Посланик Дарко Драговић је додао да су изнијете неистине о норми уговора која се тиче складиштења робе, иако се наводи да се складиштење мора радити по примјени државних закона.
„Не постоји могућност да се овај споразум примјењује супротно домаћим законима, не постоји бојазан да на било који начин може бити параван за шверц цигарета. Ово је билатерални споразум, ово није споразум са инвеститором и није нормално да такав садржи 300 до 500 страница. Не може се упоређивати са споразумима са инвеститором“, нагласио је он и додао да инвестиција неће бити мимо воље локалне заједнице.
Посланик Демократске уније Албанаца Мехмед Зенка је додао да нису могли да пкажу шта могу као град Улцињ, јер није било децентрализације.
15:29 – Посланик Албанске алијансе Илир Чапуни је казао да стално говори да се неће градити на цијелој Великој плажи, иако им је премијер Милојко Спајић то представио. Предложио је да Општине Улцињ и Бар нису сиромашне како се тврди, јер се узима 1,7 милиона еура од пореза на добит, 40 милиона од ПДВ-а, 2,9 милиона евра од Морског добра, те да би након одбијања трошкова остало 35 милиона еура прихода од те Општине.
Из посланичког клуба Демократске партије социјалиста су казали да је спорна нетранспарентност процеса, те да парламентарна већина и премијер Милојко Спајић спинују јер се вриједност инвестиција мијењала више пута до сада.
Посланик Албанског форума и потпредсједник Скупштине Никола Цамај је истакао да су сагласни са ставовима Улцињана, али да га радује уједињеност свих субјеката у тој Општини.
„Био сам и остао против изградње станова. Међународним и домаћим законима забрањена је промјена структуре једног подручја гдје мањина чини већину, то се не смије радити. Против сам, градње и бетонирања што не би било у складу са природом. Противим се изградњи без укључивања локалне заједнице, с тога ми из Алабанског форума ћемо бити на страни Улцињана. Ми се противимо девастирању животне средине, бетонирању плажа, мијењању демографске структуре…“, навео је Цамај.
15:12 – Посланик Демократа Момчило Лековић казао да је 2006. године, 200.000 квадрата у барском Маљевику продато а дио земљишта предат у закуп од 99 година, те да тада није било дискусије о свакој тачки споразума. Тврди да су мањкавости те продаје биле бројне те да је дошло до реализације инвестиције, Бар би данас био најразвијенија општина.
Наводи се може чути да су Црној Гори неопходне инвестиције, али да је реакција на појаву страног инвеститора бурна док су државе региона тренутно у много бољем положају. Лековић је навео да некада гаранција није било, док их данас Црна Гора има.
„Данас имамо министарку европских интеграција која каже да је све у складу са ЕУ интеграцијама, премијера који каже да ће држава ући као инвеститор, чули смо Владу да се у Улцињу неће улагати ако је локална заједница против. Чули смо и од инвеститора да не желе ништа што је противно интересима локалне заједнице и да ће сваки уговор ићи у овај дом да ми одлучујемо о томе“, истакао је Лековић и додао да ће инсистирати да се ништа не уради против интереса грађана.
Посланик Демократске уније Албанаца Мехмед Зенка је навео да се говори да су они покренули причу о Великој плажи, иако им је пројекат показао премијер Милојко Спајић. Истакао је да се усваја уговор са међудржавним обавезама, који је изнад домаћег законодавства те да нема правног лијека за заштиту интерес грађана.
„Гдје да се жале грађани којима ће бити одузета земља? Стварамо предуслове да се то оствари. Ја вам гарантујем да неће бити, планирате нам будућност чукун унука. На тој Великој плажи није било интереса за инвестицију, а сада је топ дестинација. Прва прича је била мегапројекат а када смо ми ушли са предлозима, није било прихватљиво за премијера“, нагласио је Зенка и додао да му је речено да се пет километара кућа може рушити, ако се буде градио аеродром у Улцињу.
14:54 – Посланик Покрета Европа сад (ПЕС) Тонћи Јановић је нагласио да је БДП удвостручен у посљедњих пет година, односно и да је више страних компанија ушло на домаће тржиште. Додао је да није било великих инвестиција али да су оне ријеђе, те да ће се кроз споразум отворити нова радна мјеста, увећати приходи грађана и општина, али и привући стране фирме.
„Овај споразум је шанса да десетине пројеката заживе у Црној Гори. Никако не можемо да банализујемо дипломатију, да је споразум састављен за 24 или 48 сати. Сваки закон апсолутно ће бити изнад овог споразума и уговора који Влада закључи. Имаћемо времена да разговарамо о уговору и свим другим документима“, истакао је Јановић и сматра да је споразум транспарентан јер је прошао Владу, скупштинске одборе, као и расправу посланика.
Посланица Демократске партије социјалиста (ДПС) Александра Деспотовић је навела се од издавања лежаљки дошло до закупа државе на сјеверу и југу, те да брине што се нико не позива на државне стратешке документе за туризам или сличне. Тврди да се у споразуму наводи 16 дјелатности за сарадњу, док министарка јавних радова Мајда Аџовић сједи и сама представља споразум који укључује више институција.
„Министарство које постоји седам дана не може бити компетентно да разматра 16 тачки споразума. Не помињете ниједну стратегију. Хоћете да ме убиједите што је одлично што немамо јавне набавке или став Агенције за заштиту конкуренције.. Прозивам Министарство туризма, да ли овом причом желите да покријете све оно што сте лоше урадили“, нагласила је Деспотовић.
14:39 – Посланик Демократске партије социјалиста Михаило Анђушић је додао да је новина став Владе да неће бити улагања у општинама које то не желе, те да су њихове дискусије скраћене пред скупштинским одборима скраћене а детаљи ускраћени. Навео је да се процедуре не могу тек тако заобилазити и сада износити нове идеје и ставови. Анђушић тврди да се премијеру Милојко Спајићу треба дати повјерење, након обећања о седмочасовном радном времену и великим инвестицијама у Црну Гору.
„Да ли ви схватате у какве контрадикторне ситације нас доводите? Толико је постала парадоксална свака иницијатива и изгубили сте повјерење и због тога вам по питању овог пројекта, не вјерује ниједан здраворазумни грађанин. Криви сте ви. Црна Гора је постала држава безакоња па онда свега другог, овај пројекат може да буде почетак краја ове парламентарне већине…“, истакао је он и додао да наум парламентарне већине није добар.
Посланик Хрватске грађевинске иницијативе (ХГИ) Адријан Вуксановић је казао да цијени став Албанаца, те да је ово ствар цијеле Црне Горе. Тврди да су се већ противили опросту милионског дуга за „Порто Монтенегро“, та да данас неки од њих гласају за овај закон. Истакао је да неће дати подршку споразуму.
14:29 -Посланик Покрета Европа сад (ПЕС) Милан Зечевић је нагласио да се инвеститори јављају Влади за улагања, након чега Скупштина о томе одлучује, што занчи да је процес о споразму са Уједињеним Арапским Емиратима транспарентан. Тврди да се против споразума протестује јер је у питању Влада Милојка Спајића, која руководи овим питањем.
Из Посебног клуба посланика су поручили да земљу предака не треба предати, те да нису од истог рода као они чије су очи „гладне“.
Посланик Нове српске демократије (НСД) Марко Ковачевић је додао да кроз овај споразум виде развојну шансу за Црну Гору, те да вјерује да опозицији политички смета што ће власт постићи овакав споразум са страним инвеститорима. Нагласио је да се инвеститорима треба олакшати приступ и долазак у Црну Гору.
Тврди да никада нису гласали за издају земље па неће ни сада.
14:16 – Посланица Демократске народне партије (ДНП) Јелена Кљајевић је нагласила да споразум не представља конкретан пројекат нити продају државних ресурса, већ убрзање сарадње држава те да их Црна Гора већ има са многим земљама.
Тврди да се европски пут не смије угрозити, док се Општине и локално становништво морају консултовати, али да би ваљало да је споразум прије потписивања достављен у Скупштину како би се унаприједио.
Најавила је да ће ДНП дати подршку за усвајање овог документа.
Посланик Социјалдемократа Борис Мугоша је навео да нико није против инвестиција, док парламентарна већина није привукла стране инвестиције које су обећане, те да су неки инвеститори потјерани. Нагласио је да је споразум са Уједињеним Арапским Емиратима постојао и 2011. године, али не овакав. Тврди да станови за тржиште нису економска сарадња, док је проблематично утврђивање јавног интереса кроз овај документ.
„Ви то уводите, да људе не питате за њихову приватну својину него је узимате јер сте са другом државом договорили шта је јавни интерес. Је ли ко прокоментарисао дегутантни наратив против НВО сектора? Ја сам предложио јуче компромисни предлог, по споразуму можете да застанете и да отворимо мини јавну расправу. Покушамо да се договоримо да би споразуми неспорно били у складу са Уставом… Што журите? Не може само вама да одговара, кад свима не одговара“, казао је Мугоша.
13:56 – Лидер Грађанског покрета УРА Дритан Абазовић је навео да нико никада није пред грађане ставио овакав документ, да данас издају Црне Горе подржавају они који су споразум анализирали прије десет дана… Нагласио је да је Општина Улцињ већ против, те да су уједињени и са грађанима Луштице и других мјеста, али да очекује да ће сличан одзив бити и у другим градовима.
Тврди да је инвеститор Мухамед Алабар у цијелом процесу преварен.
„Да се данас легитимише ко је да се Црна Гора поклони. Овај споразум није нити да се прода земља нити да се да под закуп, споразум је да се најљепши бисери поклоне. Наићи ћете на велики проблем, ви сте направили огроман репутациони проблем Алабару и УАЕ. Десет дана лажињате како не знате ко је инвеститор… До када више са преварама и манипулацијама. Није проблем да се потпише, али овај уговор са Уједињем Арапским Емиратима, земље региона имају на 300 страница – ваш има четири. Зато што вам се жури и јер је неко уцијењен. Џаба Радио телевизија Црне Горе, најсрамнији јавни сервис у региону, џаба Побједа, Статисови медији који дају велики новац да би се рекло да се већ продају кондо апартмани, зато што је то превара. Жалосно је како манипулишете. Ако крене силом на срамоту, бранићемо се“, навео је Абазовић и казао да ће сви који дигну руку за спораузум бити означени као људи који су издали земљу и будућност земље.
Тврди да ће бетонирањем Велика плажа бити затворена за грађане, као што је данас Свети Стефан. Абазовић је позвао Општину Улцињ да припреми нове закључке те да је захвалан онима који неће гласати за споразум.
13:42 – Посланик Нове српске демократије (НСД) Дејан Ђуровић је казао да споразум са Уједињеним Арапским Емиратима (УАЕ) није формалност, већ да је то стратешка одлука. Нагласио је да Црна Гора има шта да понуди али зна шта јој треба, те да су потребне велике инвестиције у туризму, инфраструктури и туризму.
Тврди да искуство и капитал може да убрза све ове процесе.
„Анализирајући ова споразум у контексту Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ, јасно показује да не садржи спорне елементе који би могли угрозити европски пут. Споразум је усклађен са одредбама споразума и не представља политичку и економску проблематику у процесу интеграција. Споразум је усмјерен на јачање економских веза. Ниједна клаузула није против реформских циљева Црне Горе које мора испунити као будућа чланица ЕУ. Не смијемо водити рововски рат за или против, Црна Гора иде напријед, зато ћемо подржати споразум“, казао је Ђуровић и додао да политичка сарадња са УАЕ не нарушава демократске стандарде и правну сигурност.
13:34 – Посланик Демократске партије социјалиста (ДПС) Никола Ракочевић је додао да су страни инвеститори протјеривани већ пет година, али да је сада нанијета штета једном од њих. Нагласио је да од 2006. године у Црну Гору уложено око 14 милијарди еура, али да је од 2020. године уложено – нула еура.
Ракочевић тврди да је обећан новац из Јапана, инвестиције у Пљевља, Веље брдо итд. те да ништа није урађено, док је споразум са Уједињеним Арапским Емиратима (УАЕ) споран јер је нетраспарентан.
„Ово је споразум са државом а не једним инвеститором. Значи да су неки разговори вођени иза затворених врата. Репутациона штета која је направљена Мухамеду Алабару и покушана да буде направљена УАЕ је немјерљива и врло штетна за Црну Гору, јер је у економским проблемима. Једини начин да се избави су инвестиције. Предложили су озбиљном инвеститору да буде конкурент за закуп плажа, међутим Спајић је направио озбиљан проблем том инвеститору кроз неозбиљан, шарлатански, неуставан и незаконски процес“, казао је Ракочевић.
Тврди да ДПС неће подржати споразум због нетраспарентности, незаконитости процеса и кршења интереса грађана, а позвао је да се одустане од штетног посла.
13:26 – Посланица Покрета Европа сад (ПЕС) Јелена Недовић је казала да умјесто радости за кредибилног инвеститора, Црна Гора данас слуша различите приче, спинове и нападе на посланике. Навела је да је свако различито мишљење добродошло али да није дозвољен говор мржење, односно како каже, „напади“ еколошких активиста на посланике.
„Ко год мисли да су посланици ПЕС-а учинили кривично дјело, постоје надлежне институције, изволите поднесите кривичне пријаве. Овим споразумом се неће продавати земља, неће се бетонирати плаже, сјећи шуме да би се направила скијалишта, и Устав и закони нису прекршени. Бетонирања Улциња неће бити, на силу се неће радити. Имали смо спинове који су говорили да се инвестиција односи на цијелу Велику плажи, свих 13 километара, желим да то демантујем. Влада жели да развија Црну Гору и доводи кредибилне инвеститоре“, казала је она и нагласила да је потенцијални инвеститор Мухамед Алабар – кредибилан.
Тврди да је све урађено у складу са Уставом и законом, као и да су циљ улагања на сјеверу и југу и давање шанси сиромашним општинама.
13:18 – Посланик Демократске уније Албанаца Мехмед Зенка је казао да је ријеч о подвали те да не знају како ће да одбране општину, у случају да Влада сјутра одлучи другачије. Навео је да су многа обећања већ прекршена.
“Ко год мисли да је Влада нашла компромис, ово ништа не гарантује”, казао је Зенка.
Предсједник Скупштине Андрија Мандић је нагласио да је Влада дала обећање, те да су грађани заштићени. Нагласио је да је све већ расправљено у парламенту о овом питању.
13:13 – Министарка јавних радова Мајда Аџовић је нагласила да ако Општина Улцињ не жели инвестицију на Великој плажи или неком другом локалитету – тог улагања неће бити.
Нагласила је да су у овај процес укључене најважније стране у УАЕ те да је споразум одраз озбиљне намјере о обнови економске сарадње.
Министарка Аџовић је казала да се инвестиција неће бити у општинама које их не желе, те да Влада од тога неће одустати.
13:11 – Испред парламента је раније данас одржан перформанс, са којег су посланици позвани да не гласају за потврђивање споразума о сарадњи у области туризма и развоја некретнина са УАЕ.
13:10 – Сједница је почела минутом ћутње, због смрти папе Фрања, који је јуче преминуо у 89. години.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


ULCINJ JE ONIJEH KOJI GA OSLOBADJALI IL OSVAJALI …ONI KOJI ZIVOT DALI …NIKAD ULCINJCI NISU …DAKLE ULCINJ MOZ BIT NJEMACKI ITALIJANSKI TURSKI SRBSKI CRNOGORACA PA I ROMEJA BUGARA AL NIKAD ULCINJ BIT NEMOZE ULCINJACA …ULCINJCI DA IMAJU PRAVA KOJA ENGLEZI U ENGLESKU NEMAJU IL TURCI U TURSKU …IL AMERIKANCI U USA …E SRECNI BUDITE …TO HEDINO U SRJ MOGLI …A SADA NATO SISTEM …NE PITATE SE NISTA KOLKO I OSTALI ZA PLAZE U NATO DRZAVAMA …KO VAM KRIV STO PROTIV MOMA BULATOVICA BILI …E SADA ETO NATO SISTEMA VAMA …KOJI JELTE ZA VAS IL CE VAM NESTO DAT A UZET SVE …SAMI STE GLASALI VLAST VELIKIH KOOROPRACIJA VELIKIH HOTELA …CG BEZ BANAKA SLOBODE PISMA JEZIKA TRADICIJE OSTALA A ULCINJ …JEL STA BI DOK RASTO KRIMINAL DOK DABRIKE ZATVARALE SE DOK PRAVOSUDJE UNISTAVALO SE …ULICINJ DPS POMAGAO S RUKE OBE …SVU CRNU GORU UNISTILI I ULCINJ POMAGAO UNISTENJU A SADA DA CRNA GORA …
Čedo Popović vlasnik Carina je kupio pola Pive, oko 11 miliona kvadrata zemlje i poljoprivredno gazdinstvo Bajo Pivljanin za 200.000 eura i to je ok, je li DrPSDPovci.
N̈A KOSMETU ARBANASI NEMAJU NISTA SVE IM PROFITE UZMU KLARK VESLI I VOKEROVCI …A BI DA U ULCINJ IMAJU PROFIT …ETO VI NATO BEZ REFERENDUM …JACA SADA FABRIKA NEZDRAVIH SOKOVA KOKA KOLA OD CG I FILIP MORIS …E TO HTELI NA IZBORIMA ULCINJCI …E NEMA SADA NO KO I ARBANASIMA NA KOSMETU …I KO PLJARIMA VOLI KAPU KROJI …I BANKE STRANE I POLITIKA STRANA …A PROFIT ULCINJCIMA …TAMAN STA GLASALI DOBIT CE …A AKO EU NECD TRAMPA DACE IH PUTINU TRAMP …TAKO DA LJUBITE ARAPE …
Njihove price VP je biser Cg a ovamo ne moze nijedan nas tamo da ulaze i ako bi ulagao oni bi sabotirali. Da je Ulcinj albanski oni bi koliko sjutra to prihvaili i uzeli pare ovako nisu navikli nista nama da daju a oce da uzmu. Njima svaka cast kako se bore a DPS je jos jednom pokazao da je najbolja partija da sitit interese albanaca i bosnjaka dok pravoslavni narod ( sem njohovoh glasaca udio 40% ostalo svete manjine) ocima ne mogu vidjet. Da nije ZAPADA traktorijadu bi nam organizovali
POLAKO ADZOVICKA,NIKO NIJE PROTIV INVESTICIJA I INVESTITORA,ALI TO STO VI POKUSAVATE DA URADITE NA PERIOD OD 100 GOD MIRISE NA OGROMNU KORUPCIJU…TREBA DATI NAJVISE NA 20 GOD PA AKO BUDE DOBRO ICI DALJE…NISTE NI TREBALI POTPISATI SPORAZUM PRIJE SKUPSTINSKE RASPRAVE,ALI STE MISLILI DA CE SE ULCINJANI I OSTALI POLAKOMITI NA OBECANE MILIJARDE…MALO STE SE PREVARILI,CG NIJE NA PRODAJU PA DA NASA DJECA,UNUCAD I PRAUNUCAD BUDU SLUGE ARAPIMA…UZGRED,BILO JE ZADOVOLJSTVO GLEDATI I SLUSATI KOJA JE VELICINA VANJA CALOVIC MARKOVIC U ODNOSU NA TEBE ADJOVICKA,A TI UZNAPREDOVA U MINISTARKU DOK VANJA DOBI MNOSTVO PRIJETECIH POORUKA…TO JE DANASNJI MONTENEGRO…
Све што се издаје на 10 година је ексториторијалност и отуђење ЦГ територије.Факле са инвеститором само мање просторе и да се докаже.
Исти напад арапа је и на Јеловицу код Берана, али ове из Улциња к…ц боли за то, него само за своје ду..пе. У сваком случају треба сачувати Црну Гору овакву какву ју је Бог наградио љепотом. Нека виде како је само Београд нагрђен због примања мита и личног богаћења.