ИН4С

ИН4С портал

Афера Можура: И СДТ на трагу „Cifidexa”?

1 min read
Специјално државно тужилаштво први пут у шеми трансакција, током вишегодишњег извиђаја афере “Можура”, помиње оф-шор фирму “Cifidex Ltd”, а која је у центру истраге Европске полицијске службе Еуропол и полицијских органа Малте у оквиру истраге у вези са корупцијом високих државних функционера у овој острвској држави и убиства познате истраживачке новинарке Дафне Каруане Галиције, која је истраживала градњу вјетролектрана на брду Можура код Улциња.

Фото: Gov.me/Саша Матић

Специјално државно тужилаштво први пут у шеми трансакција, током вишегодишњег извиђаја афере “Можура”, помиње оф-шор фирму “Cifidex Ltd”, а која је у центру истраге Европске полицијске службе Еуропол и полицијских органа Малте у оквиру истраге у вези са корупцијом високих државних функционера у овој острвској држави и убиства познате истраживачке новинарке Дафне Каруане Галиције, која је истраживала градњу вјетролектрана на брду Можура код Улциња.

Подаци, које је јуче презентовао СДТ, показују да је спорна оф- шор фирма „Cifidex Ltd” 20 дана била власник црногорске фирме “Možura wind park” и то у периоду од 9. децембра, када је тај пројекат купила од шпанске “Ферсе” и подгоричког “Челебића”, до 29. децембра 2015, када посао око изградње вјетроелектране продаје малтешкој државној компанији “Енемалта”.

Постојање те спорне фирме током вишегодишње комбинаторике и мијењања власника “Можуре”, до сада је званично скривало Министарство економије, а подаци о тим трансакцијама сакривени су и у информацији Владе од 28. децембра 2015. године око пројекта из области енергетике у вријеме док је премијер био Мило Ђукановић.

“У току 2015. године између ‘Ferse’ и ‘Cifidexa закључен је уговор о куповини удјела и више уговора о измјенама и допунама основног уговора, да би у коначном, правно лице ‘Ферса’ продало свој удио правном лицу ‘Cifidex Limited’ за износ од 2,9 милиона еура. У истом периоду у ЦРПС-у је ово правно лице евидентирано као једини оснивач ‘Možura wind park’. Такође је и правно лице ‘Челебић ДОО’ у истом периоду закључило уговор о купопродаји удјела и више уговора о измјенама и допунама основног уговора на основу којег је продао свој удио за износ од 650.000 еура правном лицу ‘Cifidex limited’. Након тога, 28. 12. 2015. године између правних лица ‘Cifidex limited’ и ‘Енемалта’ закључен је уговор о продаји удјела за износ од 3,5 милиона еура, а дана 29. 12. 2015. године правно лице ‘Енемалта’ евидентирано је у ЦРПС-у као оснивач правног лица ‘Možura wind park’’ Подгорица”, саопштила је специјална тужитељка Сања Јовићевић, пишу Вијести.

Представници “Енемалте” су у истрази на Малти признали да су “Можуру” од “Cifidexа” купили за 11,3 а не 3,5 милиона еура, а да су плаћања обављена преко других фирми.

Истражитељи са Малте управу ту разлику сматрају сумом за корупцију званичника на Малти и у Црној Гори. Ова документа недавно је показао и предсједник ГП УРА Дритан Абазовић.

Влада се уговором обавезала да ће од “Možura wind park“ откупити струју за 12 година у износу од 115 милиона еура.

Ранији сарадници “Ферсе” у овом послу Будванин Владимир Поповић и Шпанац Carlas Coll Palua су у октобру 2012. године поднијели тужбу против “Ферсе” и “BWP Montenegro”, јер им нијесу уплатили дио новца као провизију за обезбјеђење посла.

Овај спор пред подгоричким Основним судом још траје.

На расправи у марту 2018. године, директорка “Ферсе” Анабел Лопез, између осталог, саопштила је да је уговором са Владом Црне Горе било предвиђено да морају у посао изградње вјетроелектрана на Можури да укључе локалну компанију “Челебић”.

Према Закону о концесијама, “Cifidex Limited” је током 2015. године морао да тражи сагласност Владе односно Министарства економије да им се одобри куповина вјетроелектране “Можура”, што значи да су премијер, у то вријеме Мило Ђукановић, али и министар економије Владимир Каварић, знали за тај посао и промјене власничког статуса, пишу Вијести.

Фирма “Cifidex Limited” је малтене читаве 2015. године водила преговоре, потписала уговор о продаји и мијењала га неколико пута са шпанском компанијом “Fersa Energias Renovables” и подгоричким предузећем “Челебић” око стопроцентног преузимања акција “Možura wind park” и концесионих права, док су у јавности само даване изјаве како Влада Црне Горе преговара директно с малтешком Владом, на чијем челу је тада био Џозеф Мускат, који је под међународним притиском почетком ове године поднио оставку.

СДТ је објелоданио и да је “Енемалта” од Владе Црне Горе тражила сагласност да се у пројекат вјетроелектрана на Можури укључи “Malta Montenegro Wind Power JV Limited” са Малте, па је након добијене сагласности закључен уговор о преносу удјела у којем Влада Црна Гора поступа у својству даваоца сагласности.

“Компанија ‘Енемалта’ у својству преносиоца удјела, а правно лице ‘Malta Montenegro Wind Power JV Limited’ као стицалац удјела, па је сагласно уговору ово правно лице евидентирано у ЦРПС-у као оснивач правног лица ‘Možura wind parka’ ДОО са 90% учешћа, а правно лице “Енемалта” као оснивач са 10% учешћа”, саопштила је тужитељка Јовићевић.

СДТ је током извиђаја прикупило документацију која се односи на статусне промјене извршене у имовини правних лица учесника у овом правном послу и сада је у току опсежна анализа стручњака како би се утврдили токови новца између фирми и повезаних лица како би се утврдило постојање кривичних дјела – прање новца, злоупотреба службеног положаја и злоупотреба овлашћења у привреди…

“Након предузимања свих неопходних извиђајних радњи, тужилаштво ће оцијенити предметне списе и донијети одлуку у предмету”, закључила је тужитељка Јовићевић.

Истражују и фирму овлашћеног заступника компаније што гради аутопут – ЦРБЦ

Током априла Специјално државно тужилаштво формирало је предмет у вези са пословањем „Можура wинд парка”, а који се односи на право одбитка улазног ПДВ-а, у износу од 6.942.447,87 еура.

Тај износ ПДВ-а је приказан на основу набавке производа (турбина и друге опреме) од фирме “Spic Ronghe Internacional Limited”, а чија је укупна вриједност износила 40.001.723,42 еура.

СДТ провјерава и трансфере новца ових двију фирми, која су реализована на основу уговора о финансијском лизингу, уговора о зајму и уговора о купопродаји производа, а ради провјере основа сумње за постојање – утаје пореза и доприноса, злоупотребе овлашћења у привреди и кривичног дјела прање новца.

Увидом у Централни регистар привредног суда види се да је директор фирме “Spic Ronghe Internacional Limited” из Подгорице Рајко Станишић.

Он је истовремено и овлашћени заступник компаније “China road i Bridge corporation”, која гради дионицу ауто-пута Подгорица-Матешево. Станишићева фима је пријављена на истој адреси у “Capital plazi”, као и “Možura wind park” само на другом спрату…

СДТ провјерава и законитост консултантских услуга које су вршене за рачун “Možura wind parka””. До сада прикупљени подаци указују да је са рачуна “Možura wind parka” трансферисан износ од 1.400.725,00 еура у корист рачуна “Adriatic capital advisory””, чији је директор извјесни Мило Радуловић, а њен оснивач је офшор фирма са Сејшела “Spartans Global Holding INC”.

У писму “Cifidexa”, коју је објавила мрежа новинара, они су навели да су за раскид уговора били дужни фирми “BWP Montenegro” чија је власница Милена Поповић.

Сума дуга се поклапа са 1,4 милиона еура која је траснферисана на рачун фирме “Adriatic capital advisory”, а на име, наводних, консултатских услуга. У завршном уговору изнеђу “Ferse”” и “Cifidexa”, који је потписан 9. новембра 2015. године у Подгорици, наводи се да продавац, односно “Ферса”, нема обавезу према “БWП Монтенегру”, те не могу да фактуришу нешто чега нема. Поповићева је била директор “Ферса и Челебић” и оснивач и заступник у “BWP Montenegro”, те се сумња да је сама са собом склапала консултантске услуге, што је конфликт интереса.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy