ИН4С

ИН4С портал

Афера „Рекет“ и хапшење специјалне тужитељке пријети да увуче Македонију у дубоку политичку кризу

1 min read
Афера „Рекет“ у којој је јуче ухапшена македонска специјална тужитељка Катица Јанева, потресла је јавност у тој земљи, а због свог облика задала фатални удар македонском правосудном систему

Фото: Нова Македонија

Афера „Рекет“ у којој је јуче ухапшена македонска специјална тужитељка Катица Јанева, потресла је јавност у тој земљи, а због свог облика задала фатални удар македонском правосудном систему.

Ова афера је по свом садржају открила и референце са дубоком политичком позадином. Због тога све гласнији су апели за брзо решавање случаја, зато што ово пријети да увуче Македонију у дубоку и дуготрајну политичку кризу са несагледљивим последицама за перспективу државе и њених грађанаВласт гледа излаз из кризе у неселективној истрази, док опозиција сматра да владајућа коалиција нема кредибилитет да води државу и да су потребни предвремени избори. Српски предсједник Александар Вучић је недавно упозорио да ће бити још изненађења у случају и да вјерује да македонски премијер Зоран Заев сада разуме оно што му је говорио о одређеним људима.

Јанева је приведена јуче у њеном дому у скопском насељу Козле, одакле је са полициском пратњом била одведена у просторије Специјалног јавног тужилаштва, где је био извршен претрес при чему је био одузет њен компјутер. Упоредо је извршен претрес и у њеном дому. Јаневој је одређен 30дневни притвор и она је сада у истражном затвору „Скопље. Шефица Специјалног јавног тужилаштва је претходно изјавила да се не осећа кривом и да је само сведок у поступку. Она се сумњичи да је злоупотребила службени положај и овлашћења, утичући да би бизнисмен Орце Камчев стекао бољи положај у судском предмету „Империја“. У притвору због истог случаја, већ су осумњичени Бојан Јовановски познат како Боки 13 и Зоран Милевски.

Италијански лист „Ла Верита“ је објавио видео и аудиозаписе у вези са случајем „Рекет“, а чини се да је у Македонији уведена практика да се преко снимака од прислушкивања води борба за власт, што се показује и сада, са актуелним објавама т.з. „бомби“ повезаним са судском истрагом „Рекет“. Намеће се закључак ја успостављена практика, која се чак рачуна уобичајеном и легитимном, да се долази на власт или да се остварују одређени интереси преко употребе нелегалних снимки за које се показало да у истрази и са политичком вољом, могу да се претворе и у доказан материјал. Сталне оптужбе између власти и опозиције да неко кочи евроатлантске интеграције земље иду у том правцу.

Симптоматично је што објава ових материјала потиче од италијанског листа, наводно блиског са десницом, непосредно откада је македонска влада најавила да ће почети отворену борбу са медијима у држави које шире лажне вести. Мало је вероватно да је италијански новинар Ларис Гајсер самоиницијативно одлучио да објави компромитирајуће аудио и видео материјале, а да га неко претходно није „пријатељски потапшао по рамену“. Са друге стране, Гајсер је у својој колумни поставио и питање зашто ЕУ ћути о случају.

Познато је да је Специјално јавно тужилаштво (СЈО) произашло из Пржинског споразума из 2015-те године, о ком су се тадашњи политички фактори сложили да буде оформљено са ограниченим времетрајањем, али под великим међународним притиском.

Фото: Нова Македонија

Садашња опозиција, која је тада била на власти, убрзо је почела да показује скептицизам и неповерење у капацитете и посао СЈО-a насупрот политичких противника који су ову институцију промовирали у беспрекорни симбол у борби за правду. Да би СЈО био оформљен били су направљени бројни законски и правни преседани, који су оставили простор за још контроверзних пресуда и реакција у јавности. Последњи случај дефинитивно компромитује Тужилаштво.

Извор: Нова Македонија

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy