ИН4С

ИН4С портал

Афера „Телеком“ још чека расплет

1 min read

Специјално тужилаштво тражило је од Вишег суда у Подгорици продужење рока за дораду оптужнице у случају Телеком.

Специјални тужилац Саша Чађеновић је након истека рока од два мјесеца у ком периоду је био дужан да допуни оптужницу коју је Виши суд вратио на дораду, јуче је од суда затражио продужење рока за истрагу у овом предмету.

Оптужница против бивших челника Црногорског Телекома Олега Обрадовића и Миодрага Ивановића који су, током приватизације Телекома 2005. године незаконито прибавили себи и другима 2,3 милиона евра подигнута је 19. јуна.

У Вишем суду током разматарања ове оптужнице крајем јула Чађеновић је навео да у потпуности остаје при оптужници и доказима, те да су оптужени основано сумњиви да су извршили кривично дјело које им се ставља на терет. За разлику од њега адвокати одбране Зоран Пиперовић и Драгољуб Ђукановић тврдили су да је оптужница неодржива, те да посједују доказе који указују да њихови клијнети нијесу криви.

Пиперовић је суду тада доставио записник са сједнице борда директора Телекома на којој је донијета одлука да уговор који тужилац сматра спорним буде потписан и којом су Обрадовић и Ивановић добили овлашћење да документ потпишу.

Доставио је и бизнис план Телекома којим је унапријед планирана анализа због које је потписан спорни уговор, као и сам тај документ анализу тржишта региона коју је урадила фирма Роли. Пиперовић је објаснио да је то чинио зато што тужилац у оптужници, упркос изјавама неколико свједока да су документ видјели, тврди како та анализа не постоји и чак да су оптужени унапријед знали да та анализа неће ни бити направљена.

Саша Чађеновић

Виши суд тражи да се провјере документи адвоката одбране

Пиперовић је такође, суду доставио налог за највећу исплату по том уговору вриједности 1.840.000 евра који је, како је рекао, потписало четворо људи. Тиме је, како објашњава, показао да је и исплата урађена потпуно по компанијској процедури, односно да његови брањеници нису у томе имали одлучујућу улогу. Управо због ових доказа Виши суд је вратио оптужницу на дораду, тражећи од тужилаштва да провјери документе које су адвокати одбране доставили.

Како је наведено у оптужници која је враћена на дораду, оптужени су од 27.10.2005. до 28.12.2005. у Подгорици по претходном договору и заједно, Ивановић као извршни директор предузећа Монет ДОО из Подгорице и Обрадовић као предсједник Одбора директора Телеком Црне Горе, са умишљајем, злоупотријебили службене положаје у погледу располагања туђом имовином и тиме другом прибавили противправну имовинску корист, а предузећу Монет и Телеком Црне Горе нанијели штету.

Оптужени су 27.10. 2005. године са предузећем Rawleing Trading SА из Лондона закључили уговор о пружању консултантских услуга, којим је ово предузеће обавезно да изврши процјену тренутне ситуације у сектору телекомуникација у југоисточној Европи, односно у Републици Србији, Републици Српској, Косову и Републици Албанији и обавезали се да доставе писане анализе, писане прегледе кључних фактора у означеним државама, више различитих процјена и могућности за улазак на тржишта телекомуникација означених држава.

Писана документа, студије, анализе, евалуације и другу документацију је предузеће Rawleing Trading SА требало да достави на регистровану адресу предузећа Монет у Подгорици лицима која буду одређена, а све то за цијену од 2.300.000,00 евра. Тако је 20 посто уговорене новчане накнаде требало бити уплаћено предузећу  Rawleing Trading SА одмах но потписивању анекса уговора, а 80 посто уговорене новчане накнаде након извршења задатака из анекса.

Извор: Дневне новине

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Афера „Телеком“ још чека расплет

  1. Интересује ме само једна ствар: који наш тужилац прича један страни језик довољно добро да би дискутовао о правним стварима на том нивоу да може да сажме слику три стране правне јурисдикције (УС, Њемачку и/или Мађарску), а које су укључене у случај и проблематику.
    Који је то међу њима који зна упоредно право четири јурисдикције и који може да врши испитивање и скупља доказе из ова три врло различите правна система – да овдје искључимо наш, што је исто под знаком питања?
    Дајте име! Макар из бајке! 🙂
    Или можда финансијског форенсичара који ће да сажме лоповлук који су извели ‘наши’, Мађари и офф-шоројевци? 🙂
    Сумарум је да они све и да желе не знају шта тревба да ураде да не би компромитовали доказе и тужбу која би могла да лопове приближи затвору.
    Да не помињемо тек судије! 🙂
    „Дивљи Запад“ треба у свим речницима да се редефинише и повеже са Монтепркном, да би добио прав(н)о и ап-ту-дејт значење!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy