Афера Телеком: Одложено суђење Обрадовићу и Ивановићу, Чађеновић није дошао
1 min read![Afera Telekom](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2019/03/Oleg-Obradovic-MIodrag-Ivanovic-Afera-Telekom.jpg)
Олег Обрадовић, десно
Почетак суђења бившим челницима Телекома – Олегу Обрадовићу и Миодрагу Ивановићу за оптужбу да су, кршећи закон, фирму којом су руководили оштетили за 2,3 милиона евра, прибављајући корист другоме, заказано је за данас у подгоричком Вишем суду. Процес је повјерен судији Евици Дурутовић.
Ипак, суђење је одложено за 12. април, због недоласка специјалног тужиоца Саше Чађеновића, који како је речено припрема завршну ријеч у предмету такозваног „покушај тероризма“.
Према оптужници специјалног тужиоца Саше Чађеновића, Обрадовић и Ивановић су злоупотребом службеног положаја прибавили 2,3 милиона еура користи компанији ,,Rawleigh Trading“ из Лондона на име фиктивног уговора о консултантским услугама испитивања тржишта телекомуникација у Југоисточној Европи.
Оптужени су 27.10.2005. године са предузећем „Rawleing Trading SА“ из Лондона закључили уговор о пружању консултантских услуга, којим је ово предузеће обавезно да изврши процјену тренутне ситуације у сектору телекомуникација у југоисточној Европи, односно у Републици Србији, Републици Српској, Косову* и Републици Албанији и обавезали се да доставе писане анализе, писане прегледе кључних фактора у означеним државама, више различитих процјена и могућности за улазак на тржишта телекомуникација означених држава.
Писана документа, студије, анализе, евалуације и другу документацију је предузеће „Rawleing Trading SА“ требало да достави на регистровану адресу предузећа Монет у Подгорици лицима која буду одређена, а све то за цијену од 2 300 000,00 евра.
Тако је 20 посто уговорене новчане накнаде требало бити уплаћено предузећу Rawleing Trading SА одмах но потписивању анекса уговора, а 80 посто уговорене новчане накнаде након извршења задатака из анекса.
Из Специјалног тужилаштва тврде да та анализа никада није урађена и да су Обрадовић и Ивановић унапријед знали да неће доћи до реализације уговореног посла.
Са друге стране, Ивановић и Обрадовић су 6. јула прошле године у Вишем суду, приликом контроле оптужнице, негирали њене наводе.
Њихов бранилац, адвокат Зоран Пиперовић је тада ванрасправном вијећу предао документацију која доказује да о ангажовању консултантске куће из Лондона Обрадовић и Ивановић нијесу одлучивали сами, већ да је одлуку донио одбор директора Телекома.
Подсјетио је и да су Мађари од 27. октобра до 28. децембра 2005. године, који је у оптужници означен као инкриминисани период, већ увелико руководили Телекомом, што значи да Ивановић и Обрадовић тада нијесу могли да одобравају послове вриједне неколико хиљада еура, а не милионски посао.
Он је истакао да је у ингеренцији Обрадовића и Ивановића било да се баве пословном политиком, да предлажу доношење пословних одлука за чију реализацију је била потребна сагласност тијела које руководи фирмом.
Истраге у случају Телеком вођене су још од 2005. године, а наредба за спровођење истражних радњи против Ивановића и Обрадовића донијета је 2015.
Подсјетимо такође, да су амерички истражни органи саопштили да је новац од корупције за „Телеком” завршио код породице Ђукановића, а то се наводи јасно и прецизно у документима америчке Комисије за хартије од вриједности (SEC).
Комисија у тужби против Мађар Телекома тврди да су његови директори Елек Штрауб, Андраш Балог и Тамаш Морваи одобрили исплату 7,35 милиона евра најмање двојици црногорских државних функционера и „сестри највишег државног званичника, која се бави адвокатуром“ и то преко лажних консултантских уговора, који су послужили да би Мађар Телеком под повољним условима купио наш Телеком
Подсјетимо, „Афера Телеком“ отворена је почетком 2012. године када је Америчка комисија за хартије од вриједности саопштила да је дошла до доказа да је било подмићивања у Црној Гори и Македонији током приватизације тамошњих телекомуникационих компанија.
До данас против Мила Ђукановића или било којег члана његове породице није подигнута ниједна оптужница, а недавно је Специјални државни тужилац казао да је против Ане Коларевић, истрага обустављена, јер је све било по закону.
Црногорски Телеком продат је 2005. за 114 милиона евра Мађар телекому, који послује у саставу Дојче телеком.
Прочитајте ЈОШ:
Мандић за ИН4С: ДФ свом снагом подржава протест 16. марта (ВИДЕО)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)