ИН4С

ИН4С портал

Агенција за спрјечавање корупције да унаприједи контролу у области власништва над крипто валутама

1 min read

криптовалута

Балканска истраживачка мрежа – Црна Гора данас је упутила иницијативу члановима Савјета Агенције за спрјечавање корупције као и ВД директору те институције за унапрјеђење контроле у области власништва јавних функционера над крипто валутама и осталом дигиталном имовином, а у сусрет предаји годишњих извјештаја јавних функционера за 2024. годину.

Анализом имовинских картона јавних функционера коју је спровела БИРН Црна Гора јасно је да малтене не постоје било какве јавно доступне информације о вриједности имовине коју јавни функционери имају у дигиталном облику. Од шест случајева које смо анализирали, једино је код потпредсједника Владе Црне Горе Ника Гјелосхаја било могуће прецизно утврдити вриједност имовине, док су у свим осталим случајевима недостајале битне информације као што су врсте крипто валута које посједују или количине.

Са друге стране, у случајевима Премијера Спајића, његовог шефа кабинета Бранка Крвавца, али и министара Славена Радуновића и Адмира Шахмановића није могуће утврдити ни које крипто валуте посједују нити које количину одређених крипто валута имају. Самим тим, немогуће је утвдити тржишну вриједност дигиталне имовине ових јавних функционера. Слично је и са послаником Илиром Чапунијем, који јесте навео врсту крипто имовине коју посједује, али не и њену количину.

„Имајући у виду да посједовање крипто валута постаје све популарније код јавних функционера, а да је у исто вријеме то веома користан механизам за прикривање имовине, позивамо Савјет АСК-а да што прије организује тематску сједницу са запосленима у Агенцији и другим заинтересованим субјектима, како би се ова област унаприједила прије рока за подношење нових, редовних, годишњих извјештаја о приходима и имовини јавних функционера.

Такође, позивам Агенцију да усвоји следећи сет препорука, како би се у овој области успоставила адекватна контрола:

1. У обрасцима за пријављивање прихода и имовине потребно је издвојити посебну секцију “дигитална имовина” у којој би се наводио тип, назив, количина и тренутна тржишна вриједност крипто имовине коју функционери посједују.

2. Уз извјештаје о приходима и имовини, када функционери пријављују крипто имовину, потребно је да доставе изводе из свих дигиталнх новчаника које посједују (тзв. wаллет).

3. За све функционере који су пријавили посједовање крипто валута потребно је тражити изводе из свих дигиталних новчаника за све периоде када су пријавили власништво над крипто валутама, како би се утврдило да ли се вриједност њихове имовине мијењала више од 5.000 или 10.000 еура по старом, или новом Закону, односно да ли су кршили Закон о спрјечавању корупције.

4. За све функционере за које се утврди да су неадекватно пријавили дигиталну имовину покренути поступке у складу са Законом.

5. По окончању ових поступака, објавити преглед типова, врсте, количине и вриједности дигиталне имовине која се налази у власништву јавних функционера у Црној Гори“, саопштио је директор Мреже, Вук Мараш.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net