Агробуџет презентован произвођачима у сјеверном региону
1 min read
Пољопривредним произвођачима из Берана, Пљеваља, Андријевице, Жабљака, Мојковца и Колашина у четвртак, презентоване су мјере Агробуџета за ову годину.
Из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде саопштено је да је, поред представљања подстицајних мјера новог Агробуџета од представника Министарства, предочено опредељење Владе, да поред најиздашније подршке пољопривредном сектору кроз овогодишњи Агробуџет, опредијели додатна средства за стимулацију пољопривредног сектора, посебно у ратарско – повртарској производњи како би се додатно стимулисала производња хране у овој години.
Агробуџет је ове године увећан националним средставима од 32 одсто у односу на прошлу, 47 одсто у односу на 2020. годину, односно увећањем од 60 одсто у односу на 2019. годину.
„Они су детаљно представили мјере и упознали присутне са условима за остваривање подршке и процедурама пријављивања, са остваривањем права на директну подршку – субвенцијама и премијама, са јавним позивима за бесповратну подршку инвестицијама, као и са новинама и измјенама у односу на исте мјере у претходној години“, наводи се у саопштењу.
Представници Министарства информисали су пољопривреднике о врстама подршке, инвестицијама које се подржавају, висином подршке, потребној документацији за остваривање подршке, динамиком спровођења мјера, као и начином подношења захтјева за подршку.
„Агробуџет за ову годину је развојни и подржани су сви сектори. Све мјере подршке опредијељене пољопривредним произвођачима увећане су за минимум од десет одсто до 30 одсто у односу на претходну годину чиме ће се директно допринијети унапређењу примарне производње и прерадних капацитета“, рекли су из Министарства.
Премије које се тичу директних плаћања ове године су значајно повећане, премије за млијеко такође до 30 одсто, а посебан фокус је стављен на мјере руралног развоја, њих 26 гдје ће подршка ићи и до 80 одсто у укупном износу.
На презентацији је истакнуто значајно увећање субвенција за биљну и сточарску производњу, директна плаћања су повећана са 220 на 250 ЕУР, односно 260 ЕУР по јединици површине за оне који се баве биљном производњом док су премије по грлу у говедарству повећане је са 75 ЕУР на 85 ЕУР по грлу.
Од ове године новина је и подршка за систем узгоја крава – теле товних раса и износиће 130 ЕУР по грлу, овчарство и козарство са девет на десет ЕУР по грлу док је основна кланична премија за товљена грла у говедарству повећана са 140 на 150 ЕУР.
Произвођачи су исказали посебно интересовање за мјеру којом се опредјељује подршка за набавку високопродуктивних стеоних јуница гдје ће износ подршке бити 70 одсто.
Овогодишњим Агробуџетом издвојена средства повећана су за више од десет одсто у односу на претходну годину у секторима пчеларства, органске, ратарско-повртарске производње као и дијелу очувања генетичких ресурса уз креирање иновативних нових мјера.
Представљен је и међународни пројекат Дигитално предузетничко гнијездо и 4.0 индустрија у Црној Гори – ДигН€ст, који финансира Ерасмус програм (ЕУ), у ком је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде један од партнера. Учешћем у овом пројекту Министарство се труди да унаприједи примјену дигитализације у области пољопривредне производње у Црној Гори и да допринос стимулисању иновативног приступа у производњи.
Наредне презентације Агробуџета за ову годину одржаће се данас у Шавнику, Плужинама, Даниловграду, Никшићу, Тузима и Голубовцима.


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

