ИН4С

ИН4С портал

Академику су и граничари доносили новине на Проклетије

Шефкет Крцић са омиљеном „Политиком” у центру Плава (Фото Н.Ђурић)

Лист „Политика” је водећи штампани медиј на Балкану. Стекао је статус култног гласила с којим сам сазревао у времену, од почетка 1967. године у континуитету до данашњих дана… Овим речима академик Шефкет Крцић из Плава, односно с Проклетија, започиње исповест о томе како је газио сметове, прелазио километре, задуживао људе да му донесу „Политику”.

„За мене је прелиставање разних штампаних медија посебан ужитак, као што је за правог верника хигијена духа и тела. Упознајем се с информацијама о збивањима како бих своје слушаоце и колеге упознао с идејама филозофије, етике, естетике и других дисциплина духа, и повезао са стварношћу, тј. реалношћу. Без ’Политике’, то не би било целовито”, истиче Крцић поводом јубилеја нашег листа – 120 година постојања.

Сећа се оца који га је „навукао” на Политику”, а и стрица Рама, познатог борца за људска права, који је након Другог светског рата због својих залагања и идеала остао и без људских права и без права гласа.

„Осуђен је у монтираном процесу, а након издржавања казне вратио се у село. Ретко је с ким контактирао, једина му је духовна храна била да чита новине, првенствено ’Политику’. Запамтио сам како је лепо сложио, пресавио и усправно ставио у десни џеп сакоа, тако да се види лого ’Политика’. Стриц ми је тумачио оно време такозване социјалистичке диктатуре. С ’Политиком’ сам сазревао у тешком времену и земану”, објашњава Крцић.

Кад је дошло време, отиснуо се у бели свет, у Београд. Крцић каже да је за њега било веома важно када је „Политика” 1981. објавила информацију са Универзитета у Београду да брани магистарски рад из филозофије, а затим и 1986. о одбрани његовог доктората у Скопљу и 1987. доктората на Свеучилишту у Загребу.

„’Политика’ је 1988. објавила мој реферат са филозофског конгреса, па хипотезу коју сам елаборирао пред колегама у Хегеловом друштву у Берлину исте године… Живим далеко од града Плава, али кад заволите новине, онда није тешко, ни када нема превоза, да препешачите и десетак километара да бисте купили ’Политику’.”

Истиче да су му колеге, па чак и граничари, доносили наше новине на планину Богићевицу, као и пријатељи које жели да спомене: Дадо Гутић, Иван Осмајлић, Иван Ђурашковић, Шуцо Омерагић, Адис Пурушић и други.

„И ја сам многе снабдевао ’Политиком’. Када су код мене долазили немачки, словеначки и хрватски филозофи, били су одушевљени вашим новинама и радосни што подно Проклетија могу да читају ове култне новине”, каже Крцић за свој омиљени лист.

Извор: Политика

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *