ИН4С

ИН4С портал

Академска брука Црне Горе: Новопазарске дипломе и експресни путеви до професуре на ФЦЈК

1 min read

Црна Гора има многобројне проблеме – несређену економију, урушено здравство, висок јавни дуг, забрињавајућу стопу криманала. Ипак, можда и највећи проблем јесу купљене и сумњиве дипломе. Не помаже ни то што је држава годинама помагала управо таквим “академским” грађанима. За њих су се расписивали конкурси, преко реда и ван норме прихватани су у академска звања, оснивали се цијели факултети на којима ће моћи да раде и зараде.

Факултет за црногорски језик и књижевност је примјер такве праксе. Основан је као државни факултет ван државног Универзитета. Омогућено му је да игнорише законе и прописе, на исти начин на који је то дозвољено Интернационалном Универзитету у Новом Пазару, гдје је управо и стицао академско звање готово читав наставни кадар ФЦЈК.

Прелијетање преко звања и знања

Дјецу учимо да је лако трошити новац, али је тешко зарадити динар. Исто тако, није лако завршити школе и није једноставно створити од поштеног рада. Није лагодно мукотрпно стварати, а опет немати превише. Говоримо дјеци да буду марљиви, радни и да ће се то исплатити. Морамо им онда склањати поглед са оних лијених, немарних и неморалних, којима се отварају сва врата.

Аднан Чиргић, за ког поуздано знамо да није свјетски познат геније, је успио да “прелети” од доцента до редовног професора за свега девет година.

Академска звања, према Закону о високом образовању су:

1) редовни професор;

2) ванредни професор;

3) доцент;

4) професор и предавач високе школе.

Лица у академска звања бира сенат универзитета, на основу јавног конкурса, на период од пет година, изузев редовног професора који се бира на неодређено вријеме.
Дакле, прво сте изабрани у једно звање, па то звање траје пет година, потом се конкурс поново расписује и ви опет можете бити изабрани на пет година у друго академско звање.
Не постоји математика, а да је по закону, да се од доцента до редовног професора дође за девет година.

Запослени на Факултету за црногорски језик и књижевност стекли су углавном новопазарске дипломе на Интернационалном универзитету муфтије Зукорлића, који је скоро 20 година био неакредитован. На поменутом Универзитету дипломе су дијељене шаком и капом. Ту је докторирао сам муфтија, а онда листом ко год је поред Универзитета прошао.

Престижни универзитети познати су по томе што су веома пажљиви у избору области у којима нуде докторске програме, јер желе да осигурају врхунски квалитет образовања и истраживања. Неки универзитети не нуде докторске студије из одређених области jeр сматрају да немају довољно стручног кадра и да не могу понудити највиши квалитет образовања из те области. Интернационални Универзитет у Новом Пазару очигледно не мањка нити у једној ствари, а поготово не у ванредном броју доктора наука.

Објављују сами себе у својим часописима

Није било лако раније постати доктор наука и редовни професор. Поред вишегодишњег учења и труда да би се дошло до папира којим се каже да сте постали докторирали из неке области, морате, на сваком респектабилном универзитету, да наставите да се доказујете. Морате показати своје звање и изван граница своје државе. Пожељно је да то изван не буде опет Нови Пазар. Објављивање научних радова представља кључни аспект у стицању академских звања широм свијета, укључујући и Црну Гору. Иако постоје глобални стандарди, праксе се често разликују у зависности од државе и институције.
У свијету се нагласак ставља на објављивање у реномираним, рецензираним часописима, прате се строги стандарди етике – као што су избегавање плагијата и објављивање само оригиналних истраживања; и академски радници воде се крилатицом “Publish or perish” у преводу: Oбјављуј или нестани. У Црној Гори, ако сте којим случајем са ФЦЈК сва ова мука вас може заобићи.
У поређењу са свијетом, код нас постоји већи утицај локалних и регионалних научних часописа. Часописи често нису високо цитирани, али се признају у складу са локалним критеријумима.
Портал “Вијести” је једном приликом истраживао радове запослених на ФЦЈК и дошао до закључка да они већински објављују у часопису Ligua Montenegrina, који су они основали и они уређују. Не би ни то био проблем, није то потпуна новост у академској пракси, али оно што сигурно јесте невјероватно је чињеница да не објављују готово никад нигдје друго.

Бобан Батрићевић са ФЦЈК је каже да се часопис Лингуа Монтенегрина, заступљен у ESCI бази са још преко осам хиљада часописа, категорише као часопис од међународнога значаја, игноришући чињенице да Закон о високом образовању, односно правилник донешен у складу са тим законом, препознаје за избор у звање само часописе SCI/SCIE/SSCI/AHCI листе, као и да постоји листа реномираних издавача које је утврдио Савјет за високо образовање.
ESCI укључује часописе који су прошли основну пројверу квалитета од стране Web of Science али још нису стекли статус у SCIE, SSCI или AHCI. Часописи у ESCI се често сматрају у „развојној фази” и стандарди за улазак у ESCI су мање строги него за главне индексе.
Kада је ријеч о рангирању часописа, настоји се да се иде у прилог кандидату, тако да се може користити и рангирање часописа из Scopus базе која је мање ригорозна од WОС: посматрају се искључиво радови који су на SCI/SCIE/SSCI/AHCI листама, а може се одабрати рангирање часописа из Scoup базе уколико је повољније за кандидата.
Scopus је широка и глобално призната база података која пружа детаљне метрике и већу видљивост за радове, чиме има већи академски утицај. ESCI је дио Web of Science који обухвата часописе у развоју, али без импакт фактора, чинећи Scopus значајнијим због своје широке препознатљивости и мрежне анализе.

По до сада познатим медијским истраживањима, увидом у WОС базу, дошло се до сазнања да редовни професори др Аднан Чиргић и др Софија Калезић, ванредни професори др Владимир Војиновић, др Бобан Батрићевић и др Андријана Николић, као и доценти др Александар Радоман, др Етхем Мандић и др Милан Марковић нису испуњавали основни услов за избор у академска звања по правилима која важе у Црној Гори.

Подсјетимо да господин Милан Марковић је претендовао на мјесто позиције директора Агенције за контролу високог образовања, те да је судским путем одлучио да смјењује актуелног директора Горана Даниловића, због наводно непотпуне документације. Непотпуна документација чинила је – Даниловићев сертификат о знању енглеског језика (ниво А1), који је приложен и касније провјеравана његова валидност, као и немање нетраженог доказа о познавању рада на рачунару (подсјећамо да су кандидати сам тест, који је организовала Управа за људске ресурсе, радили на рачунару).
Важно би било да се, истим жаром, испитају дипломе и академска звања запослених на ФЦЈК.
Ваља испитати Чиргићеве радове који су готово сви објављени у часопису Lingua Montenegra, а онда и редом прегледати научна дјела његових колега са Факултета.
Они су се својевремено хвалили да су објављиване монографије двојице професора у, како су га назвали, престижном часопису из САД Lexington Books. Lexington books није никакав “престижни” издавач и нема велику глобалну вриједност.

Купљене и поклоњене дипломе, самопромоција у часописима сумњиве вриједности и игнорисање елементарних академских стандарда разграђују оно мало угледа који је наш образовни систем икада имао. Умјесто да буде бастион знања, ова институција постаје симбол урушавања академског интегритета.
Оно што је поражавајуће и кобно јесте чињеница да ови „стручњаци“ и даље обликују младе умове. Док се овакве појаве не искоријене, Црна Гора ће наставити да стагнира, губећи шансу да изгради будућност на темељима поштења, знања и професионализма. У академској заједници, као и у свакој другој области, мора се поставити питање: колико још можемо дозволити да нас незнање и неморал воде? Ако одговор не нађемо ускоро, одговориће нам будућност.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

17 thoughts on “Академска брука Црне Горе: Новопазарске дипломе и експресни путеви до професуре на ФЦЈК

  1. Da li je FCJK promovisao Boksera Mija Popovića sa završenom osnovnom školom, po jednim izvorima a po drugim su ga išćerali iz osnovne bez prava polaganja, za redovnog profesora ikonopisanja i ikonopreprodaje?

  2. O kom urušenom zdravstvu pišete.Zar urušeno sa onakvim platama od 3000 eura,zar urušeno kad ti sa takvim platama dodatno(ili osnovno)rade po privatnim zdravstvenim objektima.Ovo je ne urušen, nego napredan sistem i treba ga patentirati.

  3. Писати о академским дометима црногорске „научне“ елите, независно да ли је у питању Факултет за црногорски језик на Цетињу или онај истог имена у Никшићу је као говорити о оседланом магарцу на коњским тркама. Ни на једној од тих катедри нема озбиљног научног радника, нема чак ни добрих занатлија који би пренијели знање људи који су ударили темеље филолошке науке нашег српског језика. О такозваном термину црногорски глупо је и полемисати. Није за то крив ни Универзитет у Новом Пазару нити било ко други већ политичке амбиције црногорске политичке врхушке која тим наводним професорима обезбјеђује финансирање, институционални кредибилитет и омогућава млаћење академске празне сламе. А то се враћа самој држави кроз полуписмене кадрове који добијају дипломе од Рајке и Аднана и њихових колега.
    Срамотно је да у школе и друге институције система долазе професори црногорског или српског језика, свеједно, који не знају гдје иде велико или мало слово, који признају да не знају да пишу ћирилицом, који не знају разлику између акузатива и генитива, који не знају шта су измјене и допуне, који не знају шта је конгруенција, који нијесу прочитали Прољеће Ивана Галеба, који кажу да је Достојевски написао Рат и мир, који не знају ко је потписао Бечки књижевни договор, који не знају да одреде коријен ријечи нити да разликују имперфекат од аориста. И овако би могли да набрајамо на десетак страница сво незнање које стоји иза штанцованих диплома.
    Е то је, драга господо, трагедија, за коју је заслужан Аднан и дружина. Вјерујте да свакодневно доживљавам трансфер блама у контакту са тим људима. И бојим се када за десетак година прође стара гарда професора и наставника који су завршили неке друге, старе и озбиљне факултете, да ће цјелокупно друштво утонути у блажену и самодовољну неписменост и незнање.

    27
    4
  4. ,,Fakulteti“ u Novom Pazaru, Kosovskoj Mitrovici, Leposaviću, Tutinu, Peći, Nišu, Kragujevcu, na Cetinju, u Nikšiću, Podgorici, Beranama, Bijelom Polju, Sarajevu, Tuzli itd uništili su kulturu i ostale delatnosti u Crnoj Gori, ali i selo, jer se prevelik broj nekadašnjih čobana i čobanica dohvatio diploma.

    39
    3
  5. Isti su i fakulteti u Kragujevcu, čak su počeli daleko ranije nego ovaj u Novom Pazaru. Srbija po prvo počela da propada, zatim da se raspada i na kraju će od nje ostati samo trulež koja teško zaudara.

    9
    29
    1. CG botu, tebi je samo Srbija u glavi, i kad se govori o globalnom zagrijevanju, i o ratu na Bliskom istoku, takvi ka ti u svakoj vijesti vide samo Srbe i Srbiju. Umjesto da se uključiš u temu ove objave i ako si se već javio komentarišeš o problemima visokog školstva kod nas u Crnoj Gori, ti lupetaš o Srbiji. Mržnja je patologija i bolest od koje oboljevaju i suše se moždane ćelije.

      4
      1
  6. Provo da se ispitaju radovi njegove mentorke Tanke Glušice koja ga je odvela do Osijeka da dobije diplomu dr crnogorskog jezika
    Zatim ga je ustoličila u Nikšiću kad je osnovala kadeti za crnogorski jezik, a građu za isti prisvojila od srpskog.
    Takođe, je vremenom prevodila i studente sa srpskog na crnogorski, jer je bilo lakše doći do diplome.
    Naravno, sve ovo su gledali i ćutke posmatrali srpski profesori sa istoimene katedre za srpski jezik. Nisu pokrenuli postupak protiv mentorke za dva slova ili bolje rečeno mentorke za prisvajanje srpske kulturene i jezičke baštine.
    Nova vlast je takođe nastavila utabanim putem, pa je bila Rajku Glušicu ustoličila za predsednika UO UCG. A, da to im je oprošteno, morali su zbog koalicije sa URAšima. Verovatno se po istom osnovu nastavilo i finansiranje njenog pilot projekata ,,dr za dva slova “ Adnana.
    Dakle, sadašnje vlasti umesto da ukinu Fakultet za dva slova, oni ga reakredituju i štancuju diplome. Te diplome su potpuno validne, a gle čuda, iz okruženja nisu. Kako? Lako, radi mira u kući za novi jezik- ukradeni srpski. Zato što bitnije zaključati Fakultet za dva slova, jer već u Nikšiću postoji katedra za crnogorski jezik ,,Rajka URA Glumica“, a što se tiče kvaliteta znanja ono je isto kao kod kandidata Adnana, jer kakva mentorka, takav i kandidati.
    Srbi u vlasništvu EU i NATO, hoćete li barem nešto pokušati ili će sve ostati na ovakvim i sličnim tekstovima?
    Nećete verovatno ništa preduzeti.

    39
    5
    1. Тако је! Кад може Рајка у редовне, са лажно приказаним објављеним књигама, може и њен производ из Осијека. А ово што неки помоњу „процесуирати“ лажњаке?! Ко ће их процесуирати?! Па ова се власт више клања и улизује ДрПС васпостављеним „кадровима“ и накарадном „уређењу“ система, него сами ДрПС-овци?! Све ненормалије које је ДрПС „сочинио“ ови су наставили да подржавају и његују?!

      16
      2
  7. Лепо написасте „стручњаци“ , у свом овом циркусу „путујућег“ универзитета , добро је што у свом окриљу немају медицински факултет…да видимо ко би се лечио код тих “ лекара“ ?!

    20
    1
  8. Po sistemu Lukašenka ili Predsjednika Kine-automatski zatvoriti TU lažnu ustanovu koja muze PARE.Te lažne profesore SVE ama baš sve pretvoriti i jos da vrate sav novac koji su primili na ime tih zvanja do sad.80god na CT NEMA Suda,Policije,.Vlada projekcije i poltronstvo.Zakon JEDAN Vijek TU ne.funkcionise..I sta očekivati od te sake nikada bez problema.Drzavno Tužilaštvo OVO.da procesuira !

    22
    3
  9. IMAM 64 GODINE,AKADEMSKI SAM GRADJANIN,RODJEN I ZIVIM U CG,NIKAD NECU POGLEDATI TA VASA TRI SLOVA A NEDAJ BOZE NAPISATI…JASNO VAM JE SVE..TAKVIH NAS JE U CG MINIMUM 51 %,JER IH IMA PODOSTA KOJI TO NIJESU NA POPISU NAPISALI,PLASE SE REPREKUSIJA OD KRIMINALNOG DRPSA

    31
    3

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *