„Акција за људска права“: Држава нарушила права Радовану Ракочевићу
1 min readАкција за људска права (Human rights action/HRA) протестује због јучерашњег хапшења Радована Ракочевића из Бијелог Поља зато што је на свом Фејсбук профилу подијелио вијест са српског портала „ало.рс“, у којој је наведено да је предсједник Црне Горе, Мило Ђукановић заражен коронавирусом. Ракочевић је приведен под сумњом да је дијељењем ове вијести извршио кривично дјело „Изазивање панике и нереда“ из члана 398 Кривичног закона Црне Горе. Основни државни тужилац у Бијелом пољу одредио му је задржавање до 72 сата.
HRA сматра да су Ракочевићу, привођењем и задржавањем до 72 часа, повријеђена права на слободу личности и слободу изражавања. Иако је вијест коју је објавио српски портал највјероватније нетачна, јер је Ђукановић јуче виђен у званичној посјети општини Тузи, Ракочевић то није могао знати дан раније, када је пренио објаву. Такође, нејасно је како је државни тужилац утврдио да је Ракочевић преносом те вијести „изазвао панику код грађана“. Коментари испод спорне објаве на Ракочевићевом профилу не одају панику, а међу њима постоје и они који указују да се ради о нетачној вијести.
Оваква произвољна примјена иначе непрецизног кривичног дјела „Изазивање панике и нереда“, због које је Ракочевић већ провео једну ноћ у затвору, представља наставак репресије над слободом изражавања, противно међународним стандардима. Ово је већ једанаести грађанин који је од почетка године лишен слободе због неког облика изражавања. Учестала хапшења грађана Црне Горе због објаве непровјерених вијести представљају претјерано ограничење слободе изражавања и стварају атмосферу полицијске државе. Државни органи Црне Горе имају многе могућности да демантују нетачне вијести о здравственом стању својих званичника, као и да покрену одговарајуће поступке против медија у држави и иностранству који без претходне провјере објављују нетачне вијести. HRA ће о свим овим догађајима обавијестити УН извјестиоца за слободу изражавања, очекујући да ће он покушати да утиче на државно тужилаштво и полицију у Црној Гори да промијене ову репресивну праксу.
HRA је у јануару ове године поднијела иницијативу за оцјену уставности члана 398 КЗЦГ чије непрецизне формулације сада доводе до масовног прекомјерног ограничења слободе изражавања.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: