Aкција за људска права (ХРА): Судски савјет да ОДЛОЖИ писано тестирање кандидата за судије
1 min read
Акција за људска права; лого
Aкција за људска права (ХРА) позива Судски савјет да одложи тестирање кандидата заказано за 25. и 26. јануар док се не измијени поступак тог тестирања тако да се ризик од злоупотреба искључи или бар знатно смањи.
ХРА такође сматра да је постојећи састав Судског савјета у виду чланова који су спроводили избор кандидата за судије 2019. године изгубио легитимитет, и да неки нови људи треба да бирају судије у Црној Гори.
„Судски савјет није извукао поуке из претходних скандала приликом избора кандидата за судије, и, супротно најавама, није унаприједио правила поступка тако да се обезбиједи транспарентан и објективан избор. У Црној Гори се писано тестирање и даље спроводи тако што чланови Комисије за тестирање из реда судија претходно прибаве по четири списа пресуђених предмета из надлежности основних судова, чије су пресуде доступне на интернету, након чега се жријебом извлачи један из кривичне и један из парничне области на основу кога учесници на конкурсу пишу пресуде. Списи се прикупљају на начин који омогућава да шири круг људи има увид у то који предмети улазе у ужи избор, што је довољно да кандидати, који добију ту информацију, имају повлашћен положај“, наводе из ХРА.
Овај начин тестирања је, кажу, био посебно критикован послије последњег скандала на тестирању из марта 2020. године, када су поједини учесници варали на тесту тако што су копирали пресуде са интернета.
„Тада је и професор међународног права и бивши судија Европског суда за људска права, Небојша Вучинић, предложио да Судски савјет формулише хипотетичке случајеве и не користи предмете доступне на интернету и тако максимално онемогући преписивање. У Босни и Херцеговини, на примјер, писано тестирање је аутоматизовано, тако да је ризик од варања сведен на минимум. Тамо се тестирање спроводи у електронској форми, тако што алгоритам сам саставља тест из базе испитних задатака, методом случајног избора, најраније 24 часа прије одржавања теста. Након тако спроведеног тестирања, оцјењивање се врши аутоматски и кандидату се одмах по завршетку теста на екрану појави прелиминарни резултат који садржи број освојених бодова“, наводе.
Високо судско и тужилачко вијеће БиХ је, настављају, сачинило посебну електронску базу испитних задатака, коју редовно ажурира њихова Стална комисија.
„Бази има приступ само задужено особље Секретаријата и чланови Сталне комисије. Сваки приступ бази се евидентира, тако што се наведе ко јој је приступио, као и датум и радње које је предузео приликом приступа“, казали су.
ХРА је послије скандала приликом тестирања у марту 2020. године позвала Судски савјет да објасни јавности шта се тачно догодило, зашто је дошло до тога, да спријече да особе које су варале постану судије и да предузму све што је неопходно да се такве појаве више не догађају.
„Судски савјет је након тога поднио кривичну пријаву која је одбачена у октобру 2020. године. Поред тога, извршене су и измјене Пословника у погледу процедуре избора и то тако да је сада обавезно да у просторији за тестирање буде присутан најмање један члан Комисије за тестирање и један представник Секретаријата, за разлику од претходног рјешења када су сви чланови Комисије за тестирање морали бити присутни. Сада није дозвољена употреба преносне УСБ меморије и интернета, али је омогућено напуштање просторије за тестирање у трајању до пет минута. Умјесто стручне литературе, кандидати могу користити само законе и друге прописе. Кандидат неће бити оцијењен ако се утврди да је користио недозвољена средства и то је све. Ове новине у Пословнику Судског савјета не обезбијеђују потребне гаранције против варања на писаном тесту“, оцјењују у ХРА.
Слична ситуација се, подсјећају, догодила и 2014. године, када су поједини кандидати варали на тесту за судије уз помоћ техничких помагала „бубице“.
„Савјет није утврђивао ко је варао на испиту, с образложењем да су тестови били потписани шифрама, и тада је одлучено да се кандидатима понуди још једна шанса и да сви понове тестирање. Још тада је Савјет истакао да ће се убудуће предузети мјере предострожности како би се сличан скандал спријечио, али то очигледно није учињено јер се сличан скандал поновио и 2020“, кажу они.
ХРА је упозната и са примједбама на процедуралне пропусте приликом избора нових чланова Комисије за тестирање на које су указали и учесници конкурса за судије у писму које су недавно послали министру правде, људских и мањинских права.
„У писму се указује да чланови Комисије нијесу изабрани тајним гласањем, у складу са Пословником, као и да је морало бити донијето рјешење о именовању нових чланова, а не одлука о замјени чланова. Одлучено је да Комисију за тестирање чине судија Верица Секулић, као предсједница, судија Драган Бабовић и правник Добрица Шљиванчанин као њени чланови. Постојећи састав Судског савјета већ преко двије године ради у статусу оспореног легитимитета. ХРА је заједно са колегама из Института алтернатива и МАНС против свих чланова Судског савјета поднијела кривичне пријаве због фалсификовања оцјена за интервју приликом избора судија 2019. године, на истом конкурсу који је тужбом оборио један од учесника конкурса, Иван Вукићевић. Захтијевали смо од свих чланова Судског савјета да поднесу оставке јер сматрамо да они послије таквог поступања више немају потребан легитимитет за избор судија“, наводе.
Писано тестирање, заказано за 25. и 26. јануар, заказано је након последње сједнице у 2020. години на којој је Судски савјет, након два сата расправе, ипак одлучио да спроведе одлуку Управног суда и понови и писано тестирање, а не само интервјуе, како је раније било одлучено.
„ХРА је тада тражила од Судског савјета да доследно спроведе одлуку Управног суда у којој је утврђен низ неправилности управо приликом спровођења писаног тестирања, а одређени број кандидата је из истог разлога упутио и протестно писмо Судском савјету и министру правде, Владимиру Лепосавићу“, закључили су.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

