ИН4С

ИН4С портал

Акционари Атлас банке обратили се делегацији ЕУ: Помогните нам у неравноправној борби

Већински акционари Атлас банке а.д. Подгорица упутили су јуче писмо Делегацији ЕУ у Подгорици у којем Делегацију детаљно обавјештавају о незаконитим поступцима Централне банке везаним за увођење привремене управе и докапитализацију банке
Атлас банка

Атлас банка

Већински акционари Атлас банке а.д. Подгорица упутили су јуче писмо Делегацији ЕУ у Подгорици у којем Делегацију детаљно обавјештавају о незаконитим поступцима Централне банке везаним за увођење привремене управе и докапитализацију банке.

“Најљубазније вас молим да учините што је у вашој моћи да помогнете у очигледно неравноправној правној борби коју водимо, а прије свега у смислу владавине права и заштите акционара из ЕУ, те да својим угледом и утицајем утичете на државне органе Црне Горе у смислу њиховог поштовања права и закона”, истиче се у писму које је потписао Милован Милошевић, адвокат компанија које имају већински удио у Атлас банци, а од којих неке имају сједиште у чланицама ЕУ.

Указује се да посебну околност представља чињеница да постоје уговорне обавезе између ЕУ и Црне Горе, због чега је ЕУ заинтересована за владавину права и право на слободно пословање, посебно из угла случаја Атлас банке.

Тај случај је показатељ стања у Црној Гори и поштовања
обавеза прописаних поглављима 23 и 24, кључних за приступање Црне Горе ЕУ.

“Као што Вам је вјероватно познато, Централна банка Црне Горе је увела привремене управе у двије банке у власништву акционара које заступам, а потом је такође одузела дозволу за рад и увела стечај ИБМ банци. Чврсто стојимо на становишту да нису постојали јасни и недвосмислени разлози за увођење привремене управе у ове двије банке, те да су права акционара најозбиљније угрожена, како самим увођењем привремене управе, тако и поступцима и понашањем ЦБЦГ и других државних органа.

Читав случај има такође посебну тежину јер значајан дио депонената и клијента Атлас банке има сједишете у ЕУ, те они даљим поступањем ЦБЦГ могу бити значајно оштећени”, стоји у писму.

Подсјећа се да је Централна банка 7.12.2018. године увела привремену управу у двије банке, те поставила привремене управнике, након чега су се акционари обратили ЦБЦГ и највишим државним органима са молбом да се проблем споразумно и уз поштовање права ријеши.

Нико није одговорио, а 04.01.2019. Централна банка одузима дозволу за рад и уводи стечај ИБМ банци. “Током ових процеса акционари банке нијесу нити обавјештавани нити консултовани о било ком дијелу процеса, иако права акционара у привременој управи остају на законски дефинисаном нивоу, која привремена управа није поштовала.

Посебно забрињава начин увођења привремене  управе који је извршен, по признању ЦБЦГ, уз помоћ „интервентних
тимова“ за шта не постоји никакав законски основ, а која директно доводи до нарушавања угледа банке и немогућности њеног опоравка.

Ради заштите својих права, акционари су иницирали три поступка пред Управним судом, те један поступак пред Привредним судом. Само у једном поступку је до
данас одржано рочиште, док се у преостала три нити један суд није ни огласио. То посебно напомињем из разлога што је поступак привремене управе, као што сте сами и могли закључити из примјера ИБМ банке, хитан и веома брз, те временски ограничен, па би било какве судске одлуке
морале бити донијете у кратким роковима, прије наступања неповратних посљедица”, каже се у писму.

Додаје се да се на једином одржаном рочишту десио се преседан да ЦБЦГ одбија да достави доказе суду, који директно доводе до увођења привремене управе, а суд такав став оправдава, онемогућавајући акционаре да добију информације о раду ЦБЦГ везано за ИБМ банку.

Од почетка процеса акционарима је ускраћивана документација и информације из обије банке, да би потом успјели, након поднијетих кривичних пријава, да добију минималан дио тражених података.

“ЦБЦГ је 16.01.2019. објавила јавни позив постојећим акционарима за докапитализацију, на шта су се акционари изразили позитивно. Увидом у достављене извјештаје привремених управа обратили смо се ЦБЦГ и Влади Црне Горе дописом од 19.02.2019. указујући на већи број пропуста,
активности које према нашем разумјевању нису у складу са законима, као и непрофесионалних активности везаних за Атлас банку, те јасно исказали, још једном спремност да докапитализујемо банку, уз потребу да нам ЦБЦГ и Влада ЦГ разјасне нејасна питања и јасно одреде стратегију и методологију изласка из привремене управе, покриће губитака и штете коју је направила привремена управа.

Та штета је евидентна Међутим ЦБЦГ и Влада ЦГ нису до данас нашли за сходно да нам одговоре него су, проглашавају да постојећи акционари нису заинтересовани за докапитализацију, позвали друге заинтесоване инвеститоре да докапитализују банку.

Акционари су због тога поднијели двије кривичне
пријаве против одговорних лица у ЦБЦГ, које, према информацијама које посједујемо, нису процесуиране”, стоји у писму Милована Милошевића, пуномоћника акционара Атлас банке.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *