ИН4С

ИН4С портал

Ако Црна Гора плати одштету од 100 милиона, неко мора у затвор

1 min read

Пројекат „Монтросе“ можда је једна од највећих превара која је задесила Црну Гору, казао је Василије Чарапић (ПЕС) на консултативном саслушању поводом арбитражног поступка у Лондону који се води због раскидања уговора за пројекат на полуострву Луштица, које је одржано на сједници Одбора за туризам.

Захтјев за арбитражу у фебруару је поднијела компанија ДОО „Northstar“, а одштетни захтјев иде до 100 милиона еура.

Чарапић је рекао да је 2021. године имао увид у документацију о уговору о закупу земљишта на 90 година на Луштици, који је Влада 2009. године потписала са конзорцијумом „Northstar“ и „Equest Capital Limited Jersey“.

– Након што сам увидио бројне неправилности, документацију која се налазила у Министарству финансија прослиједио сам СДТ-у. У СДТ-у имају сваки папир који се тиче тендерског поступка, уговора, анекса уговора, записника са састанака одређених оперативних тимова и слично. Вјерујем да ће то бити један од највећих случајева које ће СДТ да процесуира када за то нађу времена – казао је Чарапић јуче на сједници одбора.

Он је додао да се из документације види да је држава дала у закуп вриједно земљиште конзорцијуму које није имао оснивачки капитал и који је основан тек годину раније за потребе тог тендера. Као појединост која указује на могућу превару изнио је и то да су представници кувајтске фирме која је 2015. године купила удио у „Equest Capital Limited“ саопштили да нису знали од кога су купили пројекат „Монтросе“.

Уговор треба да испита СДТ

Министар туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Владимир Мартиновић је саопштио да у том министарству не постоји ниједан документ који се тиче овог случаја. Он је подсјетио да је цијели поступак водила Агенција за инвестиције.

– Овим случајем треба да се бави тужилаштво. Ми немамо шта да кријемо. Мени је лично јасно, али професионално не желим да започињем неке теме овдје. Дубоко жалим што овдје данас нису они који су учествовали у томе – истакао је Мартиновић.

Министар Одовић сматра да законитост и штетност овог уговора треба да буду предмет СДТ-а.

Он је рекао да је документација могла да нестане миграцијама из министарства у министарство, али и због њеног пресељења у СДТ.

– Могуће је да су нека лица која су радила у министарству недавно почела да раде код компаније блиске потписници уговора – казао је Одовић.

– Али су знали да је преговоре водио и тог инвеститора заступао син бившег министра Бранимира Гвозденовића, члана ДПС-а, који и данас заступа тај пројекат – истакао је Чарапић.

По мишљењу Момчила Лековића (Демократе), ако се на арбитражи у Лондону утврди да је Црна Гора дужна да плати инвеститору 100 милиона, неко за такав уговор мора да иде у затвор.

Он је указао да је пројекат рађен на нетранспарентан начин и истакао да је дошло вријеме да се у Црној Гори полажу рачуни за све незаконитости у последњих 20 година.

– Штета је што члановима овог одбора за „Монтросе“ не одговорају бивши премијери који су потписали уговор, односно анекс уговора – казао је Лековић.

Саслушању нису присуствовали представници инвеститора.

Предсједник Одбора за туризам Дејан Ђуровић (НСД) рекао је да је Црна Гора претрпјела штету самим тим што пројекат „Монтросе“ није заживио.

Све рађено неплански

Предсједник Општине Херцег Нови Стеван Катић изразио је сумњу да иза пројекта „Монтросе“ стоје закулисне радње. Како је саопштио, инвеститори се у Херцег Новом никад нису појавили, а Општина је увијек преговарала са министрима. Како је рекао, без обзира што „Монтросе“ неће бити изграђен, драго му је што ће мјештани ипак имати неке користи, као што су водовод и пут, односно инфраструктура за неке будуће туристичке пројекте.

Предсједник Општине Тиват Жељко Комненовић казао је да дијели забринутост кад је исход арбитраже у питању и нагласио да је све што је рађено у овом пројекту било „хаотично, неплански или организовано из неких углова“.

Он је такође констатовао да су инфраструктурни пројекти урађени за овај пројекат потребни за даљи развој туризма

– То је највећи губитак за Црну Гору, јер смо 15 година провели у анексима, дописивањима, преписивањима – казао је Ђуровић и оцијенио да је штета по Црну Гору као туристичку дестинацију извјесна без обзира да ли ће држава платити арбитражу или не.

Министар просторног планирања, урбанизма и државне имовине Јанко Одовић саопштио је да је тај ресор надлежан да одабере адвокатску канцеларију која ће нас заступати и да ће јавни позив бити од данас у јавним гласилима.

Заштитница имовинско-правних интереса Црне Горе Бојана Ћировић рекла је да Црна Гора има добру позицију за арбитражу јер „с нама је раскинула уговор ДОО „Нортстар“, а ми смо потписали уговор са истоименим конзорцијумом“.

Она је истакла да су држава и општине Херцег Нови и Тиват морале да спроведу свој дио уговора до извршења минималне инвестиције од 80 милиона, „што се није догодило, па ми немамо грешку“.

В.д. директорка Агенције за инвестиције Снежана Ђуровић подсјетила је да Агенција са надлежностима које сада има није постојала у тренутку закључења уговора 2009. године.

Оскар Хутер (ДПС) је казао да је веома битно да не генерализујемо, него да персонализујемо виновнике проблема, док Јован Суботић (Новска листа) сматра да је циљ био да инвеститор наплати одштету, а не да се изгради хотелски комплекс. Дамир Гутић (БС) је казао да овакви случајеви захтијевају одговорност и пажњу свих институција.

Како се могло чути на сједници, Унеско је негативно оцијенио ХИА студију која је била неоходна за пројекат „Монтросе“, а коју је Управа за заштиту културних добара урадила тек у мају 2021.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Ако Црна Гора плати одштету од 100 милиона, неко мора у затвор

  1. Platice gradjani CG nece oni koji su ucestvovali u tome i spremili sve ovo, nazalost kad nema ko da pita kako i zasto sve to i stane u odbranu drzave i naroda.

    11

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *