Ако смо браћа…
1 min readПише: о. Дарко Ђого
„Отварајте, браћо!“ – урлају млади Цетињани
„Ако сте браћа, зашто сте дошли у два по поноћи? Зашто вичете и лупате*“ – одговара дежурни ђак
„Мајку ли вам четничку!“ – чује се са друге стране…
Могла је бити 2010 или 2011 година. На неком од међународно финансираних Скадрова на Бојани под називом „Мир, толеранција, изградња друштва у Босни и Херцеговини“ говорио сам у име Митрополије Дабробосанске. Није ми било одвећ тешко да поновим богословске перспективе које су биле мјешавина библијских истина и оног типа теолошке реторике која је тада суверено владала српским богословским училиштима („Други мене конституише као личност“ у неохеленском а не левинасовском смислу итд). Омакла ми се, ипак, једна врло згодна реченица. Наиме, рекао сам: „смисао библијског казивања о стварању човјека и жене, Адама и Еве, између осталога јесте упућивање на истину да су сви људи браћа“.
„Сви људи су браћа?“ прекиде ме један учесник, француски Јевреј, који је могао да ми буде деда по годинама.
„Да. Тако каже Свето Писмо. Свима су нам заједнички преци саздани руком Божијом“.
„У реду, млади човјече, познато ми је то казивање. Али да ли бисте могли да кажете да су жртва и насилник брат и сестра? Да ли су Адолф Хитлер и Ана Франк – брат и сестра?“
„Ако знате причу о Адаму и Еви, знате и ону о Авељу и Каину. То што тврдимо да су људи браћа не значи да брат не може или неће убити свога брата. Дјелимично управо зато што му он јесте брат.“ Узвратио сам, не желећи да напустим мисаону арену тек тако.
„Знам и свакако је та прича прилагођенија ономе што сам вас ја питао. Али да ли бисте и даље могли да изрекнете реченицу „Адолф Хитлер и Ана Франк су брат и сестра“?“ био је упоран мој саговорник.
„У данашњем контексту не бих“. Тада нисам могао да образложим моје оклијевање пред једном таквом реченицом. Касније сам преиспитивао себе и схватио сам поенту: не само да библијска повијест о Авељу и Каину није нешто што данашњи човјек познаје, већ се ријеч „братство“ у европској култури од Француске до сексуалне револиције напунила са толико нереалног лажно-интимног садржаја, да је данас готово неупотребљива за било какво истиновање. Рећи „Сви људи су браћа“ значи сугерисати једну повезаност која је јефтина замјена библијске истине да сви људи јесу синови истог оца и мајке, али и потенцијалне убице свога брата. „Сви људи су браћа“ данас значи да ће имати заједнички разлог да заузму Бастиљу – али то значи и заброав гиљотиниране браће, жртава тог fraternite.
„Сви људи су браћа“ значи не само племенитост антиратног протеста већ и слободу „љубави“, биологизованог ероса и сведоступних наркотика у којима се „братство“ остваривало, без свијести о распаду и личности и друштва заснованих на „brotherhood of men“. И да, мој саговорник је био у прави. Ја се као Хришћанин јесам играо значењима која нису библијска, говорио сам реченицу „сви су људи браћа“ рачунајући на њену вишесмисленост, иако неки од тих смислова не само да нису библијски, већ су јасно другачији од библијске истине: браћа смо у богосличности, браћа у прародитељима, браћа по Каину.
Библијска прича о Авељу и Каину нарочито је значајна за свакога ко икада изусти ријеч „сви људи су браћа“. Она нас подсјећа на једну ужасавајућу истину послијепадног свијета: блискост не само да не гарантиује доброту, управо бликост чини један погрешан порив више насилним (сјетимо се наше народне приповјести: „ко ти испода око?“ – „брат!“ – „а зато је тако дубоко!“). Ма колико се остаци европске цивилизације удаљавали од Хришћанства, и данас сваки културна човјек у ушима чује питање које Бог упућује Каину: „гдје ти је брат, Каине?“ али и одговор: „Не знам, зар сам ја чувар брата својега?!“ Нисам чувар, јер сам убица. Ипак, вриједи се вратити који стих више: одмах након приношења жртви, Бог примјећује да се нешто дешава са Каином: „зашто се срдиш? Што ти се лице промјени? Нећеш ли бити мио када чиниш добро, а када чиниш зло гријех је пред вратима“. Гријех као чин је плод гријеха као стања ума. А није лако, у свијету који је знао да гријех постоји (а камоли у овоме који тврди да ни не постоји!) вољети брата свога. Зато је братољубље (на хеленском: филаделфија) врлина.
А врлина се постиже тешко, трудом. Не свеопштим необавезјућим позивом („хајде да се волимо!) већ промјеном себе. Рећи „сви људи су браћа“ не значи још увјек ништа: нити означава самоочигледну индиферентну истину („сви смо исти“, „сви људи су људи“) нити означава необавезујућу интимност проистеклу из људскости: Вудсток и даље не може и не смије да порекне Аушвиц или Јасеновац. Сваки пут када оставимо одговорност ми нисмо ни у стању да волимо.
Нови Завјет такође познаје појам „брата“. И, премда бисмо од новозавјетне благодати очекивали да буде „шира“ од старозавјетног Закона, под „браћом“ Христос углавном подразумијева заједницу Његових ученика, Цркву. „Ако ли ти згријеши брат твој, иди и покарај га међу собом и њим самим; ако те послуша, добио си брата својега. Ако ли те не послуша, узми са собом још једнога или двојицу да устима два или три свједока остане свака ријеч.
Ако ли њих не послуша, кажи Цркви; а ако ли не послуша ни Цркву, нека хи буде као незнабожац и цариник.“ (Матеј 18,15-17). Овдје на најљепши могући начин можемо да видимо да „бити братом“ не обавезује – како се у хипи-кључу често претпоставља – само Хришћанина да апстрактно „воли“ све и свакога (до љубави према свима се не долази убјеђивањем себе да заиста волиш све јер такви људи увјек завршавају у оној прелести коју је још уочио Достојевски за младе социјалисте његовог времена – они воле човјечанство али ни једног човјека! Љубав према свијету је коначни циљ измјене цијелога себе који су само ријетки међу Оцима досегнули) „Брат“ је такође онај ко припада заједници, Цркви и ко жели да прими поуку. Његов одлазак из Цркве чини га „незнабошцем и цариником“ (према Христовим ријечима!) Дакле, ствар није сентиментална, не зависи од мога расположења, већ од могућности да изградимо Цркву, једну Заједницу. (Нека ми буде дозвољен овдје још један екскурс: негдје сам причитао да су родитељи изгредника на Цетињу изразили жаљење тбог онога што су учинила њихова дјеца, иако су по сриједи пунољетни људи, стасали за брак и возачку дозволу. То је и иначе један од забрињавајућих знакова савременице, врло чест: најприје, није јасно да ли је жаљење изражено након што су млади људи ствар учинили или након што су ухваћени јер нас разлика у времену жаљења упућује на разлику и њеној суштини. Опет: индикативно је да се родитељи данас постављају као старатељи својој дјеци до врло касног доба када су у питању животне непријатности док се дјеца постављају као пунољетни „грађани“ када су у питању њихова „права“ и пријатни аспекти живота према свакоме – укључујући и родитеље.)
Јасно нам је да ове библијске истине нису ту да би биле пријатне и реторски кокетирале са „братством“ широких народних маса, политичких заједница које, по правилу, што се више позивају на „братство“ све мање имају наде на постојање и опастанак. Језик открива недостатак: у позиву је он увјек садржан. Непрекидна конструкција „братства“ (и јединства) на ужасавајући начин је сакривала дубоке токове који су испод површи пароле текли, незалијечени. Јер – и у томе је тајна Хришћанства – није довољно жељети да би проблеми нестали, нити у мени, нити у брату мојему. Братство је зато најчешће сурогат за љубав: мог брата Марка и мене не веже братство већ љубав. Трудим се да се та љубав некако узведе: према мојој браћи у Цркви, према мојој браћи у мом српском народу, према другим људима. Љубав тражи очишћење – у њој нема прескока: свака интимизација која није Љубав на крају оконча у лажи. Опасној лажи.
Но: вратимо се поводу, почетку. Питање које су поставили цетињски богослови и данас стоји, пред свима нама: „ако сте браћа…“ Човјек није никада оно што тврди већ оно што чини. Чак није ни оно што осјећа (вратимо се поново Матејевом јеванђељу; Христос наше коначне одговоре пред Оцем не види као слијед наших мисли и осјећања већ дјела бриге или небриге за другога). Људи су браћа. Људи у Цркви су браћа. Људи који припадају једном народу су браћа. Ако смо браћа…
Протојереј-ставрофор др Дарко Р. Ђого је ванредни професор ПБФ Светог Василија Острошког у Фочи
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Код мене у село је била кедна “баба Драга”, зложена, 3 пута је ломила што руку, што ногу пењући се на крушке и јабуке у 70 и кусур, да случајно не би која остала сеоској ђеци, а ако би нас случајно виђела да смо коју и и уграбили у ками нас је затуцала. Поред свега тога имала је неке своје изреке по којима ке била позната. једна њена таква је била да је најбоље за огријев “трпадрво”, мислећи на то да није важно које је дрво као и јел дрво суво или квасно, само да се ложи. Е овај лик је баш “трпадрво”. И кад треба и кад не треба, и кад га зову и кад му нису ради, има га и у пећи и у сушници, а у суштини више дима но ватре, прије погуши но што огрија!
Ако смо браћа. Нијесмо! Одавно нијесмо, од кад су се залећели на наше светиње, свете ћивоте, на цркву, име и вјеру. То браћа не раде!
Je li moguce da ovakav covjek postoji u SPC. CRNA GORA treba ovakvog svestenika!
Oce Darko. I sta kazete vi. Jesmo li, ili nismo braca??
Da nam je po jedan Đogo i Raković pa da procvjetamo!!! Dragi oče, vjerujem da imaš dosta posla tu gdje si….
Ко има уши да чује – и чуће,а ко се постара да има уши да не чује – неће чути. Како је овдје лијепо речено, гријех као чин је плод гријеха као стања ума. Ум охоли и поробљен частољубљем и славољубљем ни са младим и здравим ушима не чује. Слава Богу да имамо оваквог правог брата рођеног и свештеника и народног учитеља,макар у сусједству!
Један од најбољих свештеника наше цркве! Хвала ИН4С на недељној ријечи о. Ђога. Надам се и следеће читамо
U imenu Bozijem je sud i pravda. O. Darko britka sablja
Braca smo o. Darko. Samo mi njima ljubav, a oni nama ono suprotno. Ali necemo ih pustiti
Zivjece ovaj narod uz ovakve duhovnike!
Cujte i pocujte Srbi. O. Darko i vladika Joanikije. Kakva dva stuba vjere!
Kakav tekst sjajnog o. Darka.
Ljudi u XIX vijeku, koji su opisivali narode Balkana nijesu ih nazivali Srbi itd, no jednostavno Sloveni, i nijesu govorili za njih da su braća no jedan rod svim Slovenima. I pisali su da su oni Slovene u drugim državama stavljali ispred svih jer ih srodstvo i ljubav prema bližnjem svom vezivalo jačim vezama no sa bilo kojim bližim susjedom. Biti Sloven za narode Balkana je bio toliko jači osjećaj no biti pripadnik jednog beznačajnog plemena kao što je Srbin ili Hrvat ili Crnogorac ili Bošnjak ili Bugarin, ili Dalmatinac da se uporno tražio način da se stvori jedan jezik slovenski radi lakše komunikacije i održanje tog srodstva. Tu su po običaju bili najekstremniji Hrvati, koji su predložili usvajanje Ruskog jezika kao službenog za sve Slovene.Ali to nijesu prihvatili Srbi, iako u CG su blagonaklono prihvatili taj predlog.
Наш сјајни о. Дарко Ђого. Брат, свештеник, отац! Човјек! Волим ИН4С и због тога што нам даје прилику да прочитамо овакве текстове! На понос си рода, оче ДАРКО!
Странци који су их описивали звали су их Склавенима, што је задуго у Јевропи значило и робови – esclave..sciavone..Sklave…Slave. одслиаваиући природу одоса европских народа према Словенима. Они сами међусобно су се од Немачке и Балкан до руског Далеког истока називали „Србима“ не у смислу етницитета, него у смислу племенског сродства, у значењу – „наши, наш род, наши рођаци“ за разлику од „ненаших,туђинаца“.Срб-ин потиче од проширеног индоевропског корена * suo-/sue-r-b- што значи „свој“, и корадикално је са старонорвешким sifr- (брат, рођак). нем. Sippe (члан породице,сродник) и енгл. sibb-ling (сродник.рођак). С обзиром на то исконско самоосјећање и тај доживљај свијета у комђе се разликује оно своје и наше од туђег и туђиначког, јасно је зашто су се наши стари чак и путницима намјерницима,који зборе нашим српским језиком, а које би први пут видјели у животу, обраћали са „брате“ или „рођо,рођаче“!
Hvala oce sto brinete za nas ovdje iako ste u drugoj drzavi. Sve sto napisete puno znaci. Nazalost, ovdje nema srece sa ovakvom bracom. Oni nas vide kao najvece neprijatelje i zlikovce. Pola njih je stvarno psihicki poremeceno i istinski nas mrzi, a druga polovina brani svoje pare i pozicije, stecena bogatstva, stanove, pa i najobicnija radna mjesta s platom od 400e. Ako su braca i ako im je zao zasto danas opet imamo komitske skupove po gradovima? Zato sto oni brane drzavu od nas, oni hoce da nas neeema. Da nas nema u novoj vlasti kao sto nas nema nigdje po institucijama odavno. Oni hoce da nas nema uopste. Pricali njima ili zidu isto je. A srpski narod nema leba da jede i uz to treba jos da hoda po jajima zbog njih da se uvrijede. Ne budu li nesto ucinili za nas u ovoj vladi i ovo malo ljudi sto se nadalo ima da pobjegne odavde da zaradi nesto da zivi. Nije niko lud vise da mu zivot prolazi u ovoj konstantnoj drami
Најтеже од свега Србима пада то што, умјесто да га заступају пред злотворима,помажу и храбре, и сами неки свештеници Српске Цркве у Црној Гори тјерају Србе да ходају по јајима на прстима,само да не увриједе монтенегринске србомрсце ! Исти они свештеници који више од 20 година ни једну једину ријеч нијесу рекли у одбрану константно злостављаног и обесправљеног Српства у Црној Гори. Ваљда ће им неко виши стати на пут.
Ко је сад овај поп? Свака част попе, сто година живио. Дођи овамо брате, “ако смо браћа” да разговараш у четири ока са нашим изгубљеним братом. Ако те не послуша ти доведи још двојицу ..
Ако смо браћа.
Чујте Срби!!!