Ако вам се ова лампица пали на контролној табли не треба да је занемарите
1 min readТоком зимских мјесеци на контролној табли аутомобила често се може упалити лампица упозорења која приказује спљоштену гуму и узвичник.
Важно је да ову лампицу не занемарите нити игноришете, пише портал „IFL Science“. Лампица сигнализира да је једна или више ваших гума изгубила притисак, што може указивати на пробушену гуму. Међутим, то није једини разлог за пад притиска у гумама – узрок могу бити и промјене температуре.
Шта се дешава када напумпате гуме?
Када напумпате гуму ваздухом, она се шири док се не постигне довољан притисак да ваздух унутар ње притиска зидове гуме довољно снажно да подржи тежину вашег возила.
Будући да је притисак ваздуха унутар гуме већи од спољашњег притиска и тежине аутомобила, возило током вожње не клизи и не шкрипи по путу.
Међутим, молекули ваздуха унутар гума нису статични – они се непрестано крећу и стварају спољашњи притисак.
Када спољашња температура опадне, гуме се хладе, а тиме и ваздух у њима, што успорава кретање молекула, па притисак у гумама опада.
Како промјена температуре утиче на притисак у гумама?
За сваких 5,5 степени Целзијуса промене спољашње температуре, притисак у гумама мијења се за приближно 0,07 бара (навише или наниже).
„На примјер, ако температура ваздуха падне за 17 степени од вашег последњег подешавања притиска, притисак у гумама опада за отприлике 0,2 бара,“ објашњава сајт „Tire Buyer“.
Током љета, када спољашње температуре расту, расте и притисак у гумама. Исто тако, дуга вожња повећава притисак, док га дуже мировање током зиме снижава, преноси Нова.рс.
„‘Michelin’ препоручује да сачекате два сата након вожње прије него што проверите притисак у гумама, осим ако је вожња била краћа и при малој брзини,“ пише сајт АА са савјетима за возаче. Они додају да „уколико притисак провјеравате на бензинској пумпи током вожње, имајте на уму да се притисак може разликовати за 0,25 до 0,34 бара (навише или наниже) од препоручених вриједности за ваше возило,“.
Без обзира на то да ли је напољу хладно или топло, лампицу упозорења никада немојте потпуно занемарити, пренео је Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: