ИН4С

ИН4С портал

Аковић за ИН4С: Напад на адвоката је напад на адвокатску професију и на државу; процјеном евентуалне угрожености моје безбједности баве се надлежни државни органи

1 min read

Након медијских написа да је угрожена безбједност познатог подгоричког адвоката Лазара Аковића, који је адвокат ухапшеног специјалног државног тужиоца Саше Чађеновића, у изјави за ИН4С он је саопштио да без изузетка клијенте професионално и законит брани, без обзира на њихово име и презиме, друштвени статус који су имали прије хапшења и кривична дјела за која се оптужују.

Ако је живот браниоца цијена за такав приступ, немам дилему, платићу је, поручио је у изјави за ИН4С.

 

„Адвокат брани људе, њихова права, не дјела. Величанственост овог позива се огледа у томе, што браните клијента у моменту, када му друштво, па чак у неким случајевима и најближи окрећу ледја. Дужност моја као браниоца, без изузетка, је да своје клијенте професионално и законито браним, без обзира на њихово име и презиме, друштвени статус који су имали прије хапшења и кривична дјела за која се оптужују. Ако је живот браниоца цијена за такав приступ, немам дилему, платићу је“, казао је Аковић и додао:

Све другачије не би било поштено према клијенту, сопственој савјести и професији коју обављам. Због оваквог свог приступа, често сам на удару одредјених појединаца (чији интереси су супростављени са интересима мојих клијената), који не заслужују да им чак и име поменем, који воде прљаве и лажне медијске кампање против мене, које одбацујем са индигнацијом.

 

Аковић је подсјетио и да период кад је био судија.

Као судији, у свом раду ми је била идеал правда као опште добро, док ми је у адвокатури, искрено речено идеал – успјех клијента, доказивање његове невиности. Ту наилазим и на критике од одредјеног дијела јавности, јер носим и даље терет судијске функције која се везује за мене. Од мене се и даље очекује да „судијски, правично поступам“, притом, заборавља се да ми је сада другачија професионална – бранилачка улога, другачији интерес за који се залажем, а то је слобода клијента.
– Непристрасност је, према његовим ријечима, основа доношења судских одлука. Сам чин суђења се везује за неутралног доносиоца одлука, неподложног спољним утицајима који се тичу пресуђења. Наравно, ниједан судија није савршен и њихове карактеристике и ставови утичу на процес одлучивања. Улога судија је по природи другачија од улоге адвоката који обављају приватну праксу и због тога анализа њихових етичких обавеза полази од сасвим различите групе претпоставки. Судије морају бити непристрасни доносиоци одлука. Судија не треба да буде лојалан клијенту, као што то треба да буду адвокати, већ правосудном систему и одговарајућој примјени закона. Адвокат мора служити интересима правде као и онима чија слобода му је повјерена, а његова обавеза је не само да заступа предмет клијента већ и да буде његов савјетник. Интереси одбране у процесу су различити од интереса оптужбе, мада би етички циљ требало да буде исти – остварење истине и правде.

„Судија је посматрач онога што се дешава на сцени – у судници, док је адвокат посматрач не само онога што се дешава на сцени, већ и онога што се дешава ван сцене, а то су бројни сусрети са клијентима када су на слободи, одн. посјете клијената док се налазе у притвору, сусрети са њиховим породицама, пријатељима… Са адвокатом се дијеле бриге, недоумице, траже од њега савјети и стручна помоћ. Влада атмосфера страха и безнадја. У таквој атмосфери општег и свеприсутног страха и гдје ништа не може остати непримијећено јер и “зидови имају уши”, влада болесна сумњичавост и истрах од свега и свачега, људи су као личности скршени, врло често губе вољу за животом и природни инстикт да се боре и побиједе“, истакао је.

Случај Чађеновић

Он се потом осврнуо на тренутно ангажовање, а то је да буде бранилац Чађеновића.

„Предмет сам по себи има специфичну тежину, због чињенице да је лишен слободе Специјални тужилац због сумње да је припадник једне криминалне организације и да је извршио кривична дјела злоупотреба службеног положаја. Циљ одбране је да докаже невиност Чађеновића, док би циљ друштва односно правосудних органа требао бити да се утврди истина и отклоне све дилеме везано за законитост у раду односно поступању тужиоца Чађеновића“, нагласио је Аковић.

Треба му омогућити поштено и законито суђење, које је један од проритетних циљева сваке правне државе, сматра адвокат. „Оно је стуб демократије и правне сигурности сваког градјанина. Указујем, да улога коју адвокатура има у правосуђу је веома важна, а посебно у изградњи и очувању владавине права. Напад на адвоката је напад на адвокатску професију и на државу.
Процјеном евентуалне угрожености моје безбједности баве се надлежни државни органи у чији рад вјерујем и исказујем им захвалност на томе“.

Подсјећамо, адвокат Аковић, заступа бившег специјалног тужиоца у СДТ-у Сашу Чађеновића ког тужилаштво терети да је заједно са другим припадницима криминалне организације из Државног тужилаштва и Управе полиције Црне Горе, у циљу реализације криминалног плана, прихватио да прикрива извршиоце најтежих кривичних дјела тако што неће покретати кривичне поступке против њих.

Адвокату Аковићу је 2016.године била додјељења 24 часовна полицијска пратња, након што су процјене Управе полиције и Агенције за националну безбједност показале да је његова безбједност озбиљно угрожена након што су га 4. априла двије непознате особе претукле у подгоричком насељу Сити кварт

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Аковић за ИН4С: Напад на адвоката је напад на адвокатску професију и на државу; процјеном евентуалне угрожености моје безбједности баве се надлежни државни органи

  1. Aković potiče iz obične porodice, koja nije prepoznatljiva po nečemu što ne valja, i nijesu se razmetali novcem i materijalnim boigatstvima. Sasvim obična. Ovaj podgorički student i pravnik, a takvih ima na tone, postao je sudija i odjednom se obogatio. Od plate nije mogao sigiurno i treba pod hitno utvrditi, ali i za ostale, odakle mu to. Tako treba raditi. Prvo sa njima, pa sa kriminlacima.

    14
    1
  2. Не знам ко би то могао да му пријети,пошто брани припадника из ОКГ ДПС-а.Који је то медиј објавио,претпостављам да је то била Градска ТВ или нека слична медијска кућа.Ја се надам да ће г. Аковић ускоро имати још једно задовољство,а то је да брани и г. Катнића око кога се плете истражна мрежа .Не знам зашто није бранио невино оптужене у случају лажног ,наводно,покушаја ,,државног удара“ које је његов садашњи клијент ,немилосрдно гањао по наређењу ОКГ ДПС.
    Ево,сада и у Њемачкој имамо исти случај, са наводним покушајем ,,државног удара“ у коме су ухапшени један матори принц и 22 пензионера и жена .Пронађени пиштољи су имали дозволе својих власника.Замислите,извршити државни удар у једној од најснажнијих држава НАТО и ЕУ без војске и полиције,као што је то било у Турској,па ни са 8.000 војника,хеликоптерима и тенковима нијесу склонили с власти Ердогана !?

    17

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *