ИН4С

ИН4С портал

Актери афере куповине гласова награђени функцијама

1 min read

Функционер пљевљског ДПС-а Драган Тошић, иако је правоснажно осуђен за куповину гласова пред парламентарне изборе 2012. године, на функцији је директора Основне школе „Ристан Павловић”, а да га Министарство просвјете није опозвало нити се он сам повукао са те позиције. Његов ангажман на мјесту директора основне школе кршење је члана 83 Закона о општем образовању. У овом случају, не само да је кривични поступак покренут него је и судска пресуда правоснажна, а суспензије нема.

kupovina-glasova-snimak

Тошић, актер афере куповине гласова, пред судом је тврдио да је током расподјеле новца прво у књижари набавио признанице и давао их људима којима је дијелио новац, због личне евиденције. Казао је да је признанице касније предао у Центар за социјални рад, а на питање суда зашто је грађанима новац дијелио у посластичарници „Мики”, одговорио је да је то урадио јер му не доликује да иде од куће до куће.

Према званичним подацима, Тошић је осуђен за кривично дјело „помагање у злоупотреби службеног положаја”, и то на условну затворску казну у трајању од шест мјесеци. То, међутим, није једини случај јер је осуђени функционер пљеваљског ДПС-а Амер Хаџалић на мјесту начелника Цивилне заштите за Општину Пљевља, и такође није опозван.

Такође, и осуђени Сеад Веснић (ДПС), кога је предсједник пљеваљске општине Мирко Ђачић (ДПС) именовао за вршиоца дужности секретара за општу управу, још се налази на тој позицији. Притом, још један од осуђених активиста ДПС-а Абдулах Шуловић, у вријеме док је трајао судски поступак, из Завода за запошљавање отишао је на мјесто директора пљеваљске филијале Прве банке, чији је највећи акционар Ацо Ђукановић, брат премијера и шефа ДПС-а Мила Ђукановића.

Основни суд у Пљевљима осудио је на условну затворску казну у трајању од шест мјесеци Јоку Ђачић, због покушаја куповине гласова на дан локалних избора у Пљевљима 2014. године. Ипак, она се и даље налази на мјесту вршиоца дужности начелника грађанског бироа у локалној управи. О овој пресуди ће се изјаснити и Виши суд у Бијелом Пољу, а предсједник општине Мирко Ђачић није опозвао Јоку Ђачић, иначе рођаку, са поменуте функције.

Из опозиције су указали да су лица осуђена у афери „Снимак“ именовањем на функције награђени од режима и поред чињенице да су починили тешко кривично дјело против изборних права грађана.

У новембру прошле године, Основно државно тужилаштво предало је жалбу на пресуду којом су актери афере куповине гласова у Пљевљима пред парламентарне изборе 2012. године ослобођени, тврдећи да пљеваљски Основни суд није на прави начин вредновао доказни материјал у виду спискова који су сачињени за наводну подјелу социјалне помоћи.

licne

Бјелопољски Виши суд средином фебруара ове године поништио је првостепену пресуду пљеваљског суда, тако што је шефу Центра за социјални рад у Пљевљима Јусу Ајановићу и његовом службенику Ермину Нухановићу изрекао шест мјесеци затвора. Према новој пресуди, других оптужених десет активиста ДПС-а морали су поново пред суд.

Њима је крајем јуна ове године изречена правоснажна пресуда, по којој су криви за злоупотребе. Процес је почео на основу кривичне пријаве МАНС-а, који је и разоткрио пљеваљску шему куповине гласова. Основно државно тужилаштво поднијело је оптужни предлог против Јуса Ајановића, Ермина Нухановића, Вање Сокић, Амера Хаџалића, Садика Булута, Абдулаха Шуловић, Наде Боровић, Драгана Тошића, Драгољуба Мазалице, Сеада Веснића, Ранка Деспотовића и Рада Струњаша.

Они су били оптужени да су у октобру 2012. године извршили незакониту подјелу социјалне помоћи за 395 лица у износу од по 50 еура. Лица која су примила новац требало је да на тим изборима гласају за ДПС. 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *