ИН4С

ИН4С портал

Ал’ је ђаво, али су мађије: Мојковац постаје велико градилиште

1 min read
Мојковачка општина постаје све интересантније подручје за инвестиције, што јој омогућава и добра позиција на сјеверу државе, као и ширење понуде за улагаче, уз традиционалну оријентацију на туризам и пољопривреду

М - магија, М - Мојковац! Коинциденција?

Мојковачка општина постаје све интересантније подручје за инвестиције, што јој омогућава и добра позиција на сјеверу државе, као и ширење понуде за улагаче, уз традиционалну оријентацију на туризам и пољопривреду, пишу Викенд новине.

Примјер за то је и бизнис зона “Бабића поље” која је добила новог корисника. У питању је фирма „АЛWИР” ДОО, са сједиштем у Мојковцу, украјинског инвеститора сапартнером из овог града. Ту је и “Агрогора Органиц” ДОО инвеститор из Турске, као и компанија „Челебић” која је започела изградњу хотела са четири звјездице.

Досадашња улагања општине у опремање бизнис зоне износила су око 850.000 еура.

Добар пакет подстицајних мјера на локалном нивоу и инфраструктурна опремљеност довела је до пораста интересовања домаћих и страних инвеститора што је резултирало склапањем првог уговора за коришћење простора у Бизнис зони на основу јавног по зива који је расписала општина Мој ковач.

“Ради се о иновативној технологији прераде металне жице од које ће се производити широк спектар висококвалитетних производа. Уговором који је потписан овог мјесеца, ДОО „АЛWЛР” је закупило парцеле укупне површине 8.468 м2 на период од десет година са могућношћу продужења на још десет Инвестицијом је планирано отварање до 25 радних мјеста. С обзиром да је овај пројекат дугорочан, у плану је даљи развој и проширење дјелатности и на државе Европске уније. Закљученим уговором дефинисано је да ће инвеститор изградити објекат и пустити га у рад за дванаест мјесеци”, казао је први човјек Мојковца Ранко Мишнић.

Нагласио је да инвеститори препознају овај град као сигурно мјесто за улагања.

Прерада бобичастог воћа

Мишнић подсјећа да је у априлу ове године потписан уговор за закуп парцеле у Бизнис зони и са фирмом “Агрогора Органиц” ДОО (са сједиштем у Мојковцу), чији је оснивач и извшни директор Ахмет Дасман, инвеститор из Турске.

“Циљ фирме ‘Агрогора Органиц’ је покретање иновативног агропословања у Црној Гори, како би се искористиле природне залихе шумског воћа и органска производња воћа у земљи. Планирани поступак лиофилизације технологије дехидратације може се примијенити у различитим облицима хране попут воћа, поврћа, млијечних производа, а већ је у складу са добро развијеном потражњом на тржишту западне Европе”, казао је Мишнић.

Према његовим ријечима уговором који је потписан ДОО “Агрогора Органиц” је закупило парцеле површине од 11.713 м2 на период од 10 година са могућношћу продужења на још 10.

Он додаје да је инвестицијом планирано да 25 грађана добије стално запослење, док би од 120 до 150 било ангажовано на сезонским пословима током периода сакупљања свјежег воћа.

“Основна производња биће прерада бобичастог и другог воћа. Погон би, како је дефинисано, требало да започне производњу у року од 12 мјесеци од дана потписивања Уговора. Господин Ахмет Дасман је био суоснивач и извршни директор првог постројења које се бавило прерадом воћа и поврћа на овај начин у Измиру у Турској”, истакао је Мишнић.

Први човјекове сјеверне општине каже да „Челебић” гради хотел са четири звјездице на једној однајатрактивнијих локација, који ће бити у ланцу једне од водећих свјетских компанија у туризму Интер Цонтинентал Хотелс Гроуп (ИХГ).

“Спремност компаније Челебић да гради хотел високе категорије није случајна, нити је базирана на посебном ентузијазму, већ на плановима и пројектима који су, на бази потенцијала у области туризма у Мојковцу, већ у фази реализације. Општина има изузетне туристичке потенцијале, али то само по себи никад није било довољно”, рекао је Мишнић.

Како наводи, требало је нешто конкретно радити на валоризацији, па су радови на изградњи ски-центра Жарски, постали привлачни за инвеститоре, као и за компанију Челебић.

“Са оваквим инвестицијама и пројектима, отварају се и могућности за запошљавање наших суграђана што је и један од кључних изазова са којим се као локална самоуправа сусријећемо”, казао је Мишнић.

Радови на све стране

Но, то није све што ради мојковачка општина за унапређења живота мјештана. Гради се стамбена зграда за социјално угрожене, затим туристички инфо-центар, адаптира се објекат Бојне њиве за потребе Скијалишта Црне Горе, асфалтирајулокалнипутеви… У току је комунално опремање Бизнис зоне, изградња пасареле (11 фаза), изградња привременог угоститељског објекта са рентирањем спортске опреме за потребе базне станице,барски”, градња ски-стаза на локалитету „Жарслд”, жичаре са шестосједом, трафостанице за потребе објекта базне станице „Жарски”…

“Трудили смо се да сав рад резултира и стварањем унапријеђеног пословног амбијента, да подржимо оне који желе да развију сопствене бизнисе, да охрабримо долазак и будемо поуздани партнери инвеститорима, да свака бизнис идеја покуша да нађе добар пут до своје реализације”, нагласио је Мишнић.

Како истиче, досадашња улагања у опремање Бизнис зоне износила су око 850.000 еура.

“Добар пакет подстицајних мјера на локалном нивоу и инфраструктурна опремљеност Бизнис зоне довела је до пораста интересовања домаћих и страних инвеститора што је резултирало склапањем првог уговора за коришћење простора на бизнис зони на основу јавног позива који је расписала општина Мојковац. Урадили смо нову брошуру за промоцију подстицајних мјера за инвеститоре у бизнис зони. Отварање малих предузећа и породичних бизниса од великог је значаја за развој наше општине”, казао је Мишнић.

Према његовим ријечима сарадња са Заводом за запошљавање и међународним организацијама као што је УНДП додатна је шанса да незапослена лица обезбиједе средства за покретање бизниса.

“Пружили смо подршку незапосленим лицима у изради бизнис планова и конципирању бизнис идеја од који је данас њих шест отворило своје фирме. Трошкове регистрације нових предузећа за оне бизнис идеје које су одобрене за финансирање сносила је општина Мојковац”, закључио је Мишнић.

Брсковско “благо” ће се тек откривати

Мишнић каже да кроз сарадњу са ресором културе (у оквиру Министарства просвјете, науке, културе и спорта) реализујупројекат “’Валоризација археолошког локалитета Брсково”.

Налази Центра за археологију и конзервацију показали су, како истиче, да су све претпоставке везане за значај средњовјековног локалитета тачне и да ће се брсковско “благо” тек откривати.

“У претходној години започели смо израду графичке епске новеле “Брсково, прича која траје” која је намијењена популаризацији мојковачке културне баштине”, навео је Мишнић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Ал’ је ђаво, али су мађије: Мојковац постаје велико градилиште

  1. Пере се и Мојковац,пр.о од свијета.Ко нам је то из те метрополе?Слиједите пут новца.Мојковсц и атракција,аууу.

  2. Dokle se stiglo sa izgradnjom zatvora, trebaju veći kapaciteti za smještaj stanovnika poreklom iz Mojkovca.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy