ИН4С

ИН4С портал

АЛАРМАНТНИ ПОДАЦИ – Министарство здравља: За 10 година број наркомана у Црној Гори дуплиран

1 min read
Наркоманија у Црној Гори је у порасту, а у односу на 2008. годину проценат особа које су пробале неку врсту илегалних дрога до 2019. године је дупло већи, саопштено је из Министарства здравља
Narkomanija, heroin

Илустрација

Наркоманија у Црној Гори је у порасту, а у односу на 2008. годину проценат особа које су пробале неку врсту илегалних дрога до 2019. године је дупло већи, саопштено је из Министарства здравља.

Овом темом бавио се портал Стандард, и Министарство им је казало да је употреба дрога, односно зависност о дрогама један од најзначајнијих социјално-здравствених проблема данашње цивилизације, који представља истински ризик за здравље нације, нарочито у вези са заразним болестима – прије свих ХИВ, хепатитис Ц, хепатитис Б, полно преносиве болести…

„Захваљујући стратешком приступу Владе Црне Горе и правном оквиру у односу на област спречавања злоупотребе дрога, у нашој земљи се посљедњих година биљежи стабилизација тренда употребе илегалних дрога, која је значајно мања у односу на европски просјек. Истраживање које је урадио Институт за јавно здравље показало да је наркоманија у Црној Гори у порасту, а да се посљедњих година региструје стабилизација тренда употребе илегалних дрога на европском нивоу, премда је још на високом нивоу – 18 одсто особа од 15 до 64 године је пробало дрогу. У Црној Гори овај проценат је мањи – 10 одсто, али је број зависника дупло већи у односу на 2008. годину“, казали су за Стандард из Министарства здравља.

Како су истакли из Министарства, у циљу сузбијања коришћења и злоупотребе дрога, држава је у овој области успоставила ефикасну сарадњу са цивилним сектором, која је допринијела развоју стратешког правца у борби са изазовима везаним за дроге.

„У ту сврху Влада и Министарство здравља су обезбиједили средства за расписивање конкурса за подршку невладиним организацијама, за борбу против наркоманије. Прошле године одобрено је око 88 хиљада еура невладиним организацијама за реализацију пројеката из обасти злоупотребе дрога, док је за ову годину планирано да се за ту намјену издвоји 75 хиљада еура, а све у циљу смањења злоупотребе дрога. Осим активности које се односе на превенцију и рану детекцију, у здравственом систему спроводи се лијечење зависника терапијом метадон и бупренорфин“, казали су из Министарства за портал Стандард.

Како су казали, усвојен је низ стратешких докумената, као што су Стратегија за спречавање золупотребе дрога 2017-2020, Стратегија заштите и унапређења менталног здравља 2019- 2023, Стратегија за борбу против ХИВ/АИДС-а 2017-2020, Програм помоћи зависницима од дрога, као и националне смјернице добре клиничке праксе везане за опоидну зависност.

„Поред тога, Министарство здравља је донијело и План управљања медицинским отпадом 2016-2020, који је усклађен са Законом о управљању медицинским отпадом и којим је прецизирано како се одлаже и уклања медицински отпад из домова здравља и болница, док уклањање медицинског отпада ван круга здравствених установа није у надлежности Министарства здравља“, рекли су из Министарства.

Они наглашавају да борба против наркоманије није само задатак здравственог система, већ како владиног тако и невладиног сектора и цијеле популације.

„само заједничким дјеловањем може да се постигне напредак у борби против наркоманије и оваквих нежељених појава“, поручили су из овог Владиног ресора, пише „Стандард“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy