ИН4С

ИН4С портал

Албанци и Британци отимају Трепчу

trepca

После разних модела које је Приштина смислила да би добила највише од Трепче, Влада Косова предлаже да то буде јавно предузеће. Иако се Београд и Приштина споре о власништву над тим комбинатом и очекују да спор буде решен у оквиру преговора у Бриселу, Албанци су изгледа решили да играју своју игру.

Највероватнији разлог због којег се одустало од раније најављиване продаје су огромни дугови који потражују повериоци, највише из Србије, а који, како се процењује, превазилазе вредност компаније.

Косовски министар привредног развоја Фадиљ Исмајли најавио је да је власт у Приштини усвојила предлог амандмана на Закон о јавним предузећима по којем би комбинат Трепча постао јавно предузеће. Његовим усвајањем Трепча би била у власништву Владе Косова, као и остала јавна предузећа.

– Ово је најбржи могући пут да се Трепча изузме из надлежности Косовске агенције за приватизацију која нема капацитете да то предузеће третира као комплекс – казао је он.

Тренутно је Трепча под мораторијумом који је ставило Специјално веће Врховног суда и њом као друштвеним предузећем управља КАП.

– То је покушај да се предупреде и обесмисле сви разговори планирани у Бриселу о имовини. Влада Србије је преко Фонда за развој Србије власник 58 одсто Трепче. Осим Владе, власници су и привредни субјекти ЕПС, Југобанка, Прогрес…, као и радници у одређеном проценту. И наравно да овај најзначајнији привредни субјекат, који има свој огроман погон не северу, у српском делу, не може да мења свој статус. Трепча је акционарско друштво, и те акције имају своје власнике, а ово је принудна национализација, отимање имовине од стране јавне власти, најобичнија пљачка у којој се не спомиње ни обештећење власницима – каже за „Вести“ Игор Поповић, шеф групе за правосуђе при Канцеларији Владе Србије за Косово и Метохију.

Промену власништва над Трепчом, како пишу приштински медији, подржава амбасадор Велике Британије на Косову Иан Клиф, који сматра да је „добро да имовина Трепче постане власништво владе у Приштини“.

– Највише забрињава изјава британског представника, јер је Велика Британија држава са дугом парламентарном традицијом и заштитом власништва. Подсетићу да је раније Косовска агенција за приватизацију позвала све повериоце Трепче да пријаве потраживања, па је више компанија из Србије то учинило, и пријавило огромна потраживања, и могуће да их је то уплашило, па су одлучили да компанију на овако груб начин отму. Држава ће протестовати код посредника у овим преговорима – каже Поповић.

Трепча је пре тридесетак година запошљавала више од 20.000 радника, а данас има око 1.500 радника албанске националности и 1.000 српске, који раде у различитим секторима у јужном и северном делу Косовске Митровице. Србија је од 2003. године до данас платила више од 500 милиона евра за разне камате и главнице зајмова узетих да би се градиле термоелектране Обилић А и Облић Б.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *