Албанци се не заустављају: Скупљају потписе за „уједињење Митровице“
За десет дана, колико траје петиција коју је покренуо градоначелник Јужне Митровице за „уједињење општина Сјеверна и Јужна Митровица“, прикупљено је око 15.000 потписа грађана.
Ова иницијатива услиједила је после оставке четири градоначелника у Општини Сјеверна Митровица, као одговор на одлуку тзв. владе Косова* да уведе таксе од 100 одсто на увоз робе из Србије и БиХ, градоначелник Јужне Митровице Агим Бахтири покренуо је иницијативу за „уједињене Митровице“.
Бахтири је предлог за уједињење прво упутио општинској скупштини и он је усвојен већином гласова одборника. Модус уједињења био би измјена Закона о административним границама општина, због чега је ова иницијатива прослијеђена Министарству администрације и локалне самоуправе које би било надлежно за припрему измене овог закона. Међутим, и МАЛС али и косовски* премијер Рамуш Харадинај одбацили су предлог као незаконит.
„Свака општина, на примјер Дечани, нема овлашћења да доноси одлуке о општини Јуник“, поручио је премијер Харадинај првом човјеку Јужне Митровице, преноси Спутњик.
Истовремено, савјетник премијера и национални координатор за локалну самоуправу Бесник Тахири рекао је да захтјев за уједињење треба да подрже обје општине, и да се једино тако може отворити расправа, јер је општина Сјеверна Митровица дио уставног и законског уређења Косова* и без њене сагласности се то не може промијенити.
Бахтири је после тога најавио петицију на којој ће прикупити, како је рекао, „стотине хиљада потписа“ грађана широм Косова* и иницијативу за измјену закона упутити директно Скупштини.
Број прикупљених потписа је довољан за подношење иницијативе Скупштини Косова*, за шта је Уставом предвиђено минимум 10.000 потписа грађана. Потребне потписе, руководство Општине Јужна Митровица прикупљало је 10 дана, тачније од 21. децембра.
Према подацима Косовске* агенције за статистику, општина Јужна Митровица има 67.474 становника. Општине Сјеверна и Јужна Митровица основане су на основу Ахтисаријевог свеобухватног плана за Косово*. Административне границе општина предмет су Закона 03/И — 041 о административним границама општина и не могу се мијењати без измјене овог закона.
За измјену овог закона потребно је двије трећине гласова свих посланика Скупштине Косова*, али и двије трећине гласова посланика који представљају невећинске заједнице, преноси „Коссев“.
*Привремено окупирана територија на југу Србије
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
A што ми не би прикупљали потписе за мирну реинтеграцију Косова и Метохије у територијални састав матичне државе Србије?
Шта друго очекивати од тих зликоваца.