ИН4С

ИН4С портал

Албанцима прети бумеранг из ЕУ због Високих Дечана; Лажна држава Косово не поштује сопствене институције

Манастир Високи Дечани

„Одлука Албанаца да, и поред одлуке сопственог суда и упозорења известиоца за (тзв.)Косово у Европском парламенту, одбију да врате имовину манастиру Високи Дечани може им се вратити као бумеранг у стварима које су им битне попут недобијање визне либерализације за ЕУ“, мишљења је др Игора Новаковић из Центра за међународне и безбедносне послове.

Новаковић, који је иначе један од аутора студије „Српска културна и верска баштина на Косову“, сматра да оваквим поступком Албанци праве проблем сами себи. Он овако коментарише негативно реаговање Удружења историчара Косова „Аљи Хадри“, огранака у Дечанима, на изјаву известиоца за (тзв.)Косово у Европском парламенту Виоле фон Крамон да косовска влада мора да спроведе пресуду Уставног суда о враћању имовине овом манастиру.

Политички бумеранг из ЕУ

„Постоји одлука Уставног суда (тзв.)Косова и они ће морати пре или касније да поступе по њој. У супротном, крше сопствени правни поредак. Проблем је у тренутној политичкој атмосфери у Приштини јер се овај проблем перципира као концесија српској заједници на Косову и Метохији у моменту када влада јака криза између Приштине и Београда“, објашњава др Новаковић.

Новаковић сматра да је тај националистички набој основни проблем, јер било која албанска партија која би се усудила да реализује одлуке свог суда по овом питању би била схваћена као неко ко издаје националне интересе. С друге стране, нема сумње, додаје Новаковић, да међународна заједница Приштини бележи негативне поене за овакво понашање.

„Међутим, не може (тзв.)Косову известилац да нареди шта да ради као ни ЕУ. Али дугорочно због одбијања да примену одлуку суда везану за (тзв.)Косово, на пример, кад им затреба нека концесија, за напредак у евро интеграцијама, за неке новчане трансфере, ту може да добије негативно мишљење међународне заједнице. Могу да се десе и политичке последице јер ако имате константно одбијање да се примени нешто што је одлучила сама институција на (тзв.)Косова – шта то може да говори о локалним политичарима? Да не поштују сопствене институције“, каже наш саговорник.

Док је Кфор ту Дечани су сигурни

Он такође сматра да међународна заједница може у овом моменту, због сложене политичке ситуације, да пређе преко оваквог става Приштине.

„Али таква ситуација неће бити довека да као сад неће да примене одлуку везану за повраћај имовине Високим Дечанима“, додаје Новаковић.

На питање о безбедности, Новаковић каже да су Виски Дечани сигурни јер је Кфор ту и да не би требало очекивати да неки инцидент угрози овај манастир. Али како напомиње, проблема ипак има.

„Оно што сматрам као повод за пумпање негативног међуетничког дискурса између Срба и Албанаца јесте да то може да створи проблем за друге православне објекте који нису под директном заштитим Кфора,“ упозорава Новаковић.

Уставни суд тзв. Косова је 2016. године потврдио власништво манастира над 24 хектара земље. Више западних званичника позвало је Приштину да спроведе ту одлуку, између осталог и известилац за тзв. Косово Виола фон Крамон. Тим поводом огласило се удружења историчара Косова које је у саопштењу истакло да Виола фон Крамон треба да зна да не треба примењивати ​​неуставну и незакониту одлуку Уставног суда тзв. Косова из маја 2016. године о имовини предузећа „Апико“ и „Илирија“, јер она проистиче из закона из времена насилних мера Милошевићевог доба.

Они истичу да и Виола фон Крамон, али и сви други међународни званичници треба да знају да “манастир Високи Дечани нико не угрожава и да га угрожава злонамерна политика српског особља у манастиру Дечани“.

Извор: Спутњик

 

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *