ИН4С

ИН4С портал

Албанија: Српско име кошта 1000 евра

Срби у Албанији не могу да имају српско име и презиме. Они су добили право да врате раније насилно промијењено или додијељено име или презиме. Али, то морају да плате 1000 евра.srbija

На овај проблем, као на једно од најдрастичнијих кршења људских права у Европи, указује Напредни клуб, у свом Годишњем извјештају о политичким правима српског народа у региону, пишу Вечерње новости. Кажу, таква дискриминација се ријетко сријеће.

„У Албанији су Срби папиролошки Албанци. Не могу да упишу српску националност у матичне књиге. Права српске заједнице у Албанији и даље спадају међу најслабије остварена политичка права једног народа у Европи“, наведено је у овом извјештају.

Наши сународници у Албанији углавном су насељени у селима Ретли Боушу и Хамир, а има их и у граду Фијеру. Срби су у овој земљи православци, муслимани и католици. Они наводе примјер муслиманске породице Дуљевић, која је одана српској химни и застави.

„Албанија је под утицајем ЕУ, у јануару 2014. отворила школу са наставом на српском језику. Основана је у селу Хамил и похађа је 60 српских ђака. Ово је први значајнији корак власти према Србима“, каже се у извјештају.

За разлику од Албаније, Срби у Македонији углавном уживају загарантована мањинска права. Мада, у протеклих годину дана њихов положај се мало погоршао. Највећи изазов, према извјештају Напредног клуба, представљају асимилација и право на вјероисповјест.

„Српска обиљежја у протеклој години била су предмет напада екстремистичких и шовинистичких албанских група. Непосредно послије откривања, децембра 2013. године, споменик цару Душану у центру Скопља је оштећен, а српски владар окарактерисан је као ‘окупатор западног Балкана“, наведено је у извјештају. „Највећи проблем представља испољавање вјероисповјести и прогон представника СПЦ.“

Посебно наводе случај прогона владике охридског Јована.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Албанија: Српско име кошта 1000 евра

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy