ИН4С

ИН4С портал

Албански мандати „најскупљи“ – Ниманбегу: Нијесам добио позитиван сигнал ни од власти ни од опозиције

Ни од једног политичког субјекта, ни власти, нити опозиције, нијесам добио позитиван сигнал да би подржали мој амандман на изборни закон, којим сам тражио четири гарантована мандата за Албанце казао је за Побједу Генци Ниманбегу, потпредсједник Скупштине и представник коалиције “Албанци одлучно”.
Nimanbegu, Gencijev

Генци Ниманбегу

Ни од једног политичког субјекта, ни власти, нити опозиције, нијесам добио позитиван сигнал да би подржали мој амандман на изборни закон, којим сам тражио четири гарантована мандата за Албанце казао је за Побједу Генци Ниманбегу, потпредсједник Скупштине и представник коалиције “Албанци одлучно”.

Ниманбегу је поднио амандман на предлог закона о избору одборника и посланика, којим је тражио да, у случају да ниједна од листа за избор посланика албанског народа у Црној Гори не добије три одсто укупног броја важећих гласова у изборној јединици, а појединачно добију најмање 0,5 одсто важећих гласова, стичу право на расподјелу четири посланичка мандата.

“Мој захтјев се базира на томе јер су лидери албанских политичких партија 2015. године упутили тадашњем предсједнику парламента такву иницијативу. На састанцима које сам имао са лидерима албанских партија током 2019. године, дошли смо до става даје гарантовање мандата најбољи начин нашег заступања у Скупштини Црне Горе”, рекао је Ниманбегу.

Он није био потписник ниједног предлога из сета изборних закона који је био на пленуму крајем године, иако је био члан Одбора за свеобухватну реформу избомоги другог законодавства. Један од разлога је управо тај што није наишао на подршку амандману који је предложио почетком децембра.

“Нијесам био потписник ниједног закона који је био резултат рада Одбора за изборне реформе, јер опозиција није у томе учествовала и то ми је био довољан мотив да не потпишем иако сам подржао неке од њих. Нијесам желио да потпишем ни зато јер за мој приједлог нијесам добио никакав одговор ни од позиције, ни од опозиције у Одбору за изборну реформу”, додао је Ниманбегу.

Није желио да коментарише да ли ће током ове године бити отворен дијалог о томе, јер, како је рекао, изборна је година.

Ниманбегу је, у образложењу амандмана, навео да је предлогом закона о избору посланика и одборника потребно предвидјети афирмативну акцију за аутентичну заступљеност Албанаца у Скупштини Црне Горе, односно да се Албанцима врати „стечено право** које су користили од 1996. године (четири или пет посланичких мандата и посебна бирачка мјеста на којима се они бирају, уз могућност преливања гласова из других бирачких рњеста).

“Од те године до парламентарних избора 2012. године, Скупштина је својом Одлуком, пред изборе, одредила број мандата за Албанце и посебна бирачка мјеста. Разлог за укидање „стеченог права** за нас Албанце, тадашња скупштинска већина, уз подршку и опозиције, приликом усвајања за нас дискриминаторских одредаба Закона из 2011. године, без сагласности и уз бојкот тадашња четири аутентична албанска посланика. Избори у октобру 2012. године резултирали су да је 12.000 гласова произвело само два мандата. На парламентарним изборима 2016. године, албански мандат био је „најскупији“ у Скупштини, са 9.790 важећих гласова, што је директна посљедица недостатка афирмативне акције за Албанце, и дискриминацији албанског бирача на пропорционалну аутентичну заступљеност у Скупштини Црне Горе”, навео је Ниманбегу.

Према образложењу, законско одређење о мањинским народима или мањинским националним заједницама са учешћем од 1,5 до 15 одсто укупног становништва у изборној јединици није и уставно одређење, јер Устав ниједном одредбом није прецизирао који су народи већински а који мањински.

“Устав говори о сразмјерној заступљености, а Законом о мањинским правима и слободама утврђено је да права не могу бити мања од достигнутих, те са разлогом захтијевамо да се измијени члан 121. Закона о избору посланика и одборника, и Албанцима се омогуће четири аутентична посланичка мандата, сходно принципу афирмативне акције”, додаје се у образложењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Албански мандати „најскупљи“ – Ниманбегу: Нијесам добио позитиван сигнал ни од власти ни од опозиције

  1. Е кажите ви мени, да ли те албанске партије раде у интересу Црне Горе или Велике Албаније.Дао би њима Мило и више мандата, само да је сигуран да неће попити македонску демократију, па под старе дане да учи албански.

  2. Kako da ne , bistroume , što se ne dosjeti da podneseš amadman o pravima Srba na autentično pravo zastupljenosti u važnim državnim institucijama npr, ili da nam đeca u sredinama đe su većina uče škole na srpskom jeziku ili da Srbi imaju zagarantovanih 25 poslanika sa svojih 30 % to bi bilo paritetna zastupljenost

  3. Da li je moguce da se ovaj covjek bori za demokratske principe/kaze parlamentarna vecina donijela diskriminatorski zakon o izboru poslanika/,ukinuta stecena prava,srazmjernoj zastupljenosti i afirmativnoj akciji!Kaze nije potpisao predlog zakona o izbornim reformi iako je bio clan odbora,ali nema covjek kriticke rijeci za takozvani zakon o slobodi vjeroispovjesti!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *