ИН4С

ИН4С портал

Албански полицајци одговарали о “Скају”, истрага у Црној Гори још траје

1 min read

Албански полицајци предали су прије рока извјештаје о томе да ли су користили апликације „Скај” и „Енрочет“. Извори ТВ Клан њуз кажу да нико из цијеле структуре полиције није признао да је користио апликације повезане са криминалним групама.

Албанско тужилаштво спроводи истраге на основу података добијених од ЕУРОПОЛ-а како би идентификовао полицајце који су имали контакт са свијетом криминала преко комуникационих апликација „Скај” и “Енрочет”. Рок за достављање био је 5. јануар, а сви обрасци ће бити подвргнути комплетној анализи.

И док албанско тужилаштво интензивно ради на разоткривању веза полицијских службеника са тужилаштвом, истрага у Црној Гори још траје.

Након што је Либертас 3. маја 2022. почео да објављује наводе из извјештаја Еуропола, новоизабрани главни специјални тужилац, Владимир Нововић, формирао је нови предмет који је 18. јула 2022. резултирао хапшењем полицајца Петра Лазовића и налогом за хапшење његовог колеге Љуба Миловића, који је у бјекству.

Полицајци Љубо Миловић и Петар Лазовић дубоко су инволвирани у криминалну активност кријумчарења цигарета, пише у извјештају Еуропола који је 16. јула 2021. године достављен црногорском Специјалном државном тужилаштву, у који је Либертас имао увид. Еуропол је црногорском Специјалном тужилаштву написао у извјештају да су 2. фебруара 2021. године Скај корисници Петар Лазовић и Љубо Миловић креирали чет групу са корисником Тот и да је та чет група “креирана искључиво у криминалне сврхе кријумчарења цигарета“.

Полиција Црне Горе потврдила је да је уз помоћ материјала који су добили преко Еуропла из Француске идентификовала припаднике групе која је ухапшена у случају Весне Меденице, њеног сина и још десетак чланова групеНакон достављања материјала из Француске, Управа полиције је обрадила тражени материјал и идентификовала Скај кориснике и доставила га у априлу Специјалном тужилаштву.

У пресретнутим телефонским разговорима са Скаја, које је објавио портал Либертас пресс, Меденчин син Милош и њен тјелохранитељ, полицајац Дарко Лаловић, договарају наводно кријумчарење дроге и шверц цигарета.

Према објављеним транскриптима Еуропола, Милош Меденица је преко Скај наводно договарао куповину веће количине кокаина, обезбјеђивао транспорт кријумчарених цигарета из луке Бар, договарао трговину и транспорт марихуане у Беч, осигуравао пролазак кроз Црну Гору наводног припадника међународне групе пљачкаша Пинк Пантер.

У њима Милош тврди да је његова мајка упозната са њиховим нелегалним пословима, те да од ње могу да очекују заштиту.

Дарко Лаловић је ухапшен у децембру 2021. и осумњичен да је дио криминалне групе. У полицијском документу „Процјена опасности од тешког и организованог криминала у Црној Гори (SOCTA 2021)“ Министарства унутрашњих послова Црне Горе наводи се да употреба ових апликација отежава истраге.

„За организоване криминалне групе карактеристична је употреба најсавременијих облика комуникационе технологије, са високим нивоом крипто заштите и спровођење софистицираних мјера контра надзора“, наводи се у документу SOCTA 2021 и додаје да су припадници ових (криминалних) мрежа у континуитету проналазе нове начине за реализацију кријумчарских активности.

SKY ECC је заштићена апликација за безбједну размјену порука која функционише на сигурним уређајима који не могу да се хакују, пише на њиховом сајту. Белгијска полиција је 2020. током истраге кријумчарења кокаина пресрела око милијарду шифрованих порука из софтвера за шифровање Sky. Инспектори су успјели да их дешифрују, а потом сортирају на хиљаде порука које су криминалци слали једни другима. Прикупљене информације су затим коришћене за хапшење.

Европска полиција (ЕУРОПОЛ) потврдила је у саопштењу 10. марта исте године да су предузете велике акције за блокирање шифроване комуникације криминалних мрежа.

„Истрага је започела у Белгији. Информације прикупљене успјешним откључавањем апликације пружиће увид у криминалне активности у државама чланицама ЕУ и шире и помоћи у сузбијању организованог криминала“, саопштио је Еуропол.

Европска полиција навела је да 170.000 појединаца широм свијета користи тај алат и да се њиме управља из САД и Канаде уз коришћење рачунарских сервера са сједиштем у Европи.

Извор: РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net