ИН4С

ИН4С портал

Амбасада Палестине: Израелске снаге убиле најмање 34 палестинске дјеце на Западној Обали до 22. августа

1 min read

Палестинске заставе

Прошла година, 2022, била је најсмртоноснија година за палестинску дјецу на Западној Обали у посљедњих 15 година, а 2023. је на путу да достигне или премаши ниво из 2022. године, саопштила је Амбасада Палестине у Црној Гори, позивајући се на извјештај Human Rights Watch-a.

“Израелске снаге убиле су најмање 34 палестинске дјеце на Западној Обали до 22. августа”, навели су у саопштењу.

Human Rights Watch-a. је, како су казали из палестинске амбасаде, истражио четири смртоносна убиства палестинске дјеце од стране израелских окупационих снага између новембра 2022. и марта 2023. године.

“Израелске снаге све учесталије гађају палестинску дјецу која живе под окупацијом”, рекао је Билл Ван Есвелд, помоћник директора за права дјеце у Human Rights Watch-a..

“Осим ако савезници Израела, посебно Сједињене Државе, не направе притисак на Израел да промијени курс, биће убијено још више палестинске дјеце.’’

Даље наводе да међународни стандарди о људским правима забрањују службеницима за спровођење закона “намјерну и смртоносну употребу ватреног оружја”, осим када је “строго неизбјежна ради заштите живота”.

“Бацање камења, молотовљевих коктела и експлозивних ватромета могло би представљати опасност по живот зависно од околности. Међутим, морају се употријебити ненасилна средства и упозорења када год је то изводљиво а сила се може користити ,,само ако се друге мјере за рјешавање стварне пријетње покажу неучинковитима или немају изгледа за постизање жељеног резултата’’”, наводи се у саопштењу Амбасаде Палестине.

Истичу да Кодекс УН-а за понашање службеника који спроводе закон предвиђа да „треба учинити све да се искључи употреба ватреног оружја, посебно када се ради о дјеци“.

“Палестинци на Западној Обали су заштићени Женевским конвенцијама. Намјерно убијање заштићених особа од стране окупаторске силе изван онога што је дозвољено стандардима људских права представљало би тешко кршење закона о окупацији. Према међународном закону о људским правима, владе „морају осигурати да појединци такође имају доступне и ефикасне правне лијекове за оправдање’ својих права, укључујући право на живот. Израелска војска не отвара аутоматски кривичне истраге о случајевима у којима војници користе смртоносну силу против Палестинаца на Западној Обали, укључујући и ако се поднесе жалба”, нагласили су у саопштењу.

Human Rights Watch је, даље наводе, открио да је вјероватније да ће истраге бити отворене у случајевима у којима међународни медији опширно извјештавају о тим убиствима.

“Војна полиција оружаних снага спроводи истраге и, без обзира да ли је истрага отворена, некажњивост остаје норма. Израелска окупациона војска и гранична полиција морају окончати незакониту употребу смртоносне силе против Палестинаца, укључујући и дјецу. Израелска влада треба да изда јасне директиве јавно и приватно свим безбједносним снагама, које забрањују намјерну употребу смртоносне силе осим у ситуацијама када је то неопходно како би се спријечила непосредна опасност по живот”, рекли су из Амбасаде Палестине.

Генерални секретар УН-а требао би, како оцјењују, у свом годишњем извјештају о тешким кршењима дјеце у оружаном сукобу за 2023. навести да су израелске оружане снаге одговорне за убијање и сакаћење палестинске дјеце.

Тужилац Међународног кривичног суда требало би да убрза истрагу своје канцеларије у Палестини, укључујући и тешке прекршаје почињене над дјецом.

“Стране владе, попут САД-а које су обећале војну помоћ Израелу од 3,8 милијарди долара 2023. године, требало би да условљавају ту помоћ тако што би Израел предузео конкретне и поуздане кораке ка окончању њихових озбиљних злоупотреба, укључујући злочине против човјечности, апартхејд, прогон и редовне употребе смртоносне силе против Палестинаца, укључујући дјецу, који крше међународне стандарде, и да се истраже раније злоупотребе. Требало би обуставити помоћ све док ове тешке злоупотребе трају”, закључују у саопштењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net