Амбасадор Израела: Споменик у част Операције Велвета није уперен ни против кога, свакако не против Палестинаца
1 min readАмбасадор Израела у Црној Гори Јахел Вилан упутио је писмо предсједнику Општине Никшић Марку Ковачевићу у којем исказује подршку подизању споменика „Велвета“ на Капином пољу.
Вилан је казао како то спомен-обиљежје чува сјећање на Операцију Велвета, за коју каже да је историјски догађај „од изузетног значаја“ за Државу Израел.
Он је реаговао на ријечи амбасдора Палестине у Црној Гори Рабија Алхантулија, који је дан раније позвао Ковачевића да преиспита одлуку о подизању споменика.
„Већ дуже од три године Њ.Е. Раби Алхантули користи сваку могућу прилику да грађане Црне Горе изложи широком спектру историјских неистина које укратко назива Накба“, рекао је Вилан.
Он је казао да је „много пута “ упитан зашто не реагује и не изнесе њихову страну приче, додајући да одлуку да ћути заснива на „вјери у позитивну дипломатију, не у ону која води подјелама“.
„Одлучио сам да ћутим јер искрено верујем да јавност у Црној Гори заслужује да буде информисана о ономе што наше двије државе (Црна Гора и Израел) раде заједно, за грађане наше двије земље. Сматрам да не треба да их мијешамо у оно што се дешава између нас и Палестинаца данас, поготово не у оно што се између нас догадало прије 75 година. Управо из тог разлога одлучили смо да се заједно са Јеврејском заједницом Црне Горе подсјетимо наше заједничке прошлости“, навео је израелски амбасадор.
Рекао је и како операција Велвета заузима посебно мјесто у заједничкој прошлости, те додао да је значајан допринос Држави Израел који је Црна Гора дала у оквирима тадашње Југославије.
„Јер, управо супротно наводима мог колеге Рабија Алхантулија, Операција Велвета није подразумевала уништавање другог народа, већ спасавање Јевреја. Јеврејски народ, који је само три године након готово потпуног истребљења у Холокаусту широм окупиране Европе, одлучио је да успостави независну државу у складу са УН резолуцијом из 29. новембра 1947. године. Да ли смо били у потпуности задовољни УН Планом подјеле из 1947. године? Нисмо, јер бисмо више вољели да смо добили већу територију која нам је дата Балфуровом декларацијом у новембру 1917.године“, објашњава Вилан.
Додаје да „и тада као и данас“ вјерују у међународно право.
„Стога су оснивачи Израела одучили да прихвате План подјеле и у мају 1948. године и прогласе независност земље. Који је био одговор арапских земаља и Палестинаца? Масовна војна инвазија седам арапских земаља у свеопштем рату против 600.000 Јевреја, инфериорних у сваком погледу- бројачно, војно, економски… Рат је имао само један циљ: уништење јеврејских насеља у землији Израел, убијање Јевреја или њихово насилно исељавање у Европу“, рекао је Вилан.
Према његовим ријечима, да није било Операције Велвета и сличних војних мисија, „Арапи би успјели у свом науму“.
Резултат тада, како каже, не би био освајање територија, већ „физичка елиминација свих Јевреја који су тада живјели у Израелу“.
„Стога, уколико неко инсистира на употреби појма Накба, требало би да то чини у исправном историјском контексту: они који су планирали и спроводили Накбу, потпуно уништење друге етничке групе, били су Арапи против Јевреја, а не обрнуто“, казао је Вилан.
То је, како каже, избјегнуто захваљујћи „несвакидашњој надмоћ“и малобројних Јевреја против бројних Арапа, као и операцијама попут Велвете.
„Зато дугујемо захвалност Црној Гори, тадашњој Титовој Југославији као и Чехословачкој, за њихов немјерљив допринос спасавању јеврејске заједнице и стварању Државе Израел. И управо зато, супротно мом досадашњем ћутању, одлучио сам да овај пут реагујем, и не оставим медијски простор искључиво лажима мог палестинског колеге“, истакао је Вилан.
Он је нагласио да споменик у част Операције Велвета није уперен ни против кога, свакако не против Палестинаца.
„Спомеником одајемо поштовање и указујемо почаст доприносу Црне Горе стварању Израела као и изузетним билатералним односима наше две земље, како тада тако и данас. Могу само да изразим дубоку захвалност предсједнику Општине Никшић као и бројним владиним званичницима на одлуци да подрже ову значајну иницијативу коју смо покренули са Јеврејском заједницом Црне Горе. На крају, вјерујем да ће споменик „Велвета“ представљати драгоцјено историјско обиљежје у част кључног догађаја у историји израела. Њиме се никако не жели умањити страдање других. Жеља је да се обиљежи важан моменат борбе нашег народа за опстанак“, рекао је израелски амбасадор.
Он је изразио захвалност напорима у подизању споменика, описујући га као „симбол чврстог пријатељства“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Da, da, sve neke „operacije“ iskaču i sve neke „rezolucije“ koje samo za Izrael važe…k’o da je Kovačević smeo drugačije da postupi.
Palestinska priča je mnogo čvršća kad je istina u pitanju.
Nego da se Srbi dozovu pameti pa da mrem sa osmehom…
JESTE JESTE PROTIV SOROSA ROKFELERA ROTSILDA I SVIH TAKVIH TZV.JEVREJA ,A PROTIV I DUBOKE DRZAVE I ONIH KOJI TVRDE DA IM NASLEDJEM PRIPADA HILJADUGODISNJA MOC I UTICAJ PLEMSTVA EVROPSKOG A NIKAKVOG DODIRA S DNK TOG PLEMSTVA NEMAJU.
Па сте да нам захвалите признали 2020. године независност КиМ! 2019 у јерусалиму сте дозволили да се подигне биста Степинцу, злочинцу, који није ништа урадио да спријечи покоље српског народа у НДХ, напротив, активно је учествовао у организовању и оправдавању тих злочина. Држава Палестина није признала независност КиМ!