Амбасадор Србије у Либану: Сви наши грађани безбедни, формирана кризна група за могућу евакуацију
1 min readАмбасадор Србије у Либану Милан Тројановић рекао је за Спутњик да у последње заоштравању ситуације на Блиском истоку нико од Срба који живе и раде у тој земљи није повређен у и да се сви налазе на безбедном. Амбасада их је анкетирала да ли желе да се евакуишу, а одговори би требало да буду познати за дан-два.
Срби који живе као резиденти у Либану насељени су широм државе. Има их 115 и станују у околини Бејрута, либанског Триполија и у Саиди, као и на другим местима. Две или три породице налазиле су се у градовима који су били под израелским нападима, али срећом нико није повређен, каже амбасадор.
Он је потврдио да је формирана и кризна група за могућу евакуацију наших држављана, те да се очекује одлука ресорног министра о томе. Амбасадор додаје да су у хаотичној ситуацији неки наши грађани већ отпутовали из Либана без претходног обавештавања амбасаде.
Сутра или прекосутра ћемо имати тачан број наших људи који су у Либану и колико њих жели одатле да оде. Неки су друга или трећа генерација, неки не желе да напусте своје домове јер се плаше да избеглице не упадну унутра, људи можда и немају финансијских могућности да оду и живе изван земље и напусте свој посао, рекао је амбасадор за Спутњик.
Обустављене патроле мисије Уједињених нација
У Либану се налази и јединица Војске Србије из састава Команде за обуку која је део мировне операције УН у тој земљи и која је под ингеренцијом мисије УН. Шеф мисије и главнокомандујући је шпански генерал Лазаров, а Тројановић објашњава да су они под његовом заштитом и да подлежу евакуационом плану Уједињених нација.
Што се тиче патрола које помажу становништву, ми данас поподне имамо видео састанак свих амбасадора чије трупе учествују у УНИФИЛ-у (Привремене снаге Уједињених нација у Либану), а то је негде око осамдесетак земаља и тада ће нам генерал Лазаров дати последње извештаје о УНИФИЛ-у. Они су јуче најавили да су обуставили све патроле, укључујући и хуманитарне. Прекинуте су патроле које су помагале рањеницима и онима који хоће да се евакуишу, преноси Спутњик.
Када је реч о заштити цивила, Тројановић каже да грађанима помажу локални ватрогасци, домаће и стране невладине организације које имају своја амбулантна кола, булдожери који рашчишћавају рушевине, горска служба и цивилна заштита. Велики проблем, каже амбасадор, представља мањак лекара.
У последњем извештају који сам јутрос читао од овдашњег Министарства здравља, у последњих недељу дана је погинуло 12 болничара. То је, дакле, такође веома опасан посао. Не ради се тако што падне бомба па неко дође да помаже, већ се сва та места више пута гађају.
Амбасадор Тројановић објашњава да је већина становништва Либана избегла са југа, а да тај број иде и до 100.000 људи. Они су, како објашњава амбасадор, сели у аутомобиле, понели шта су могли и дошли до Бејрута. Унутар и изван града, они спавају на улицама, а држава је отворила школе, културне центре и друге јавне институције, како би им послужили као привремена склоништа.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: