Амбасадорка НР Кине у Београду: Не могу да заборавим НАТО бомбе 1999, свједок сам херојске борбе Срба
То су искуства из мог живота која се не могу заборавити. Сведок сам суровости рата, херојске борбе народа Србије да одбрани свој суверенитет и територијални интегритет и пријатељства двају народа крвљу утемељеног, одговорила је амбасадорка НР Кине у Београду Чен Бо, на питање Новости како је доживјела бомбардовање Србије, будући да је кобне 1999. била трећи секретар у Амбасади Кине у СР Југославији.
Бо је нагласила да сарадња Србије са њеном земљом може бити само боља, као и сама будућност Србије, која се, како је истакла, вратила се на пут стабилности и развоја.
– На путу ка просперитету и развоју нема најбољег, само бољег. Вјерујем да ће будућност Србије бити још боља. Радује ме што наша сарадња може допринијети просперитету и развоју Србије, казала је.
На питање ,,Новости какав је њен однос према уласку Србије у ЕУ, а какав према ширењу НАТО алијансе, она је поручила како Кина поштује развојни пут који је српски народ изабрао према сопственим националним условима, да разумије напоре за прикључивање у европским интеграцијама, а такође и да поштује и избор војне неутралности Србије.
Амбасадорка је подсјетила да су обје државе независне и суверене државе, да као такве имају право да одлучују о својој спољној политици и да бирају сопствене партнере, а потом је нагласила да нема разлога да било ко врши притисак на Србију или да је критикује.
– Наша сарадња такође је транспарентна и отворена и није усмјерена против неке треће стране, већ поздравља и њихово активно учешће. Зато не видим разлог да неко врши притисак на Србију или је критикује, категорична је Бо.
,,Подржавамо територијалну цјеловитост Србије и легитимне захтјеве по питању КиМ“
Бо подсјећа да је Кина одувијек поштовала суверенитет и територијални интегритет Србије, да разумије и подржава легитимне захтеве Србије по питању КиМ и да цијени напоре да се путем дијалога пронађе решење за ово питање.
– Сматрамо да је Резолуција 1244 Савјета безбедности УН важна правна основа за решавање косовског питања. Све стране треба да подстичу дијалог и преговор у складу са циљевима и принципима Повеље УН, њена је порука.
Амбасадорка је задовољно истакла како су односи Србије и Кине задржали снажан развојни замајац, а нагласила је да очекује да 2020. година донесе још интезивнију сарадњу што би означило нови ниво и свеобухватно стратешко партнерство између Кине и Србије.
Нагласила је да се интензивирају размјене посјета на високом нивоу и истакла да ће обје стране одржавати комуникацију у вези са могућом посјетом предсједника Си Ђинпинга.
– Размјене посјета на високом нивоу су од великог значаја за развој билатералних односа. Обје стране ће одржавати комуникацију у вези са овом посјетом, закључила је она.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Србија треба да се уједни с Русијом, једна држава. Све са Косовом.