Америчка консултантска кућа: Пожељно је имати српски пасош!
1 min readПожељно је имати пасош Србије! То је препорука америчке консултантске куће „Номад капиталист“, која га карактерише као „пасош чија је вредност у свету најбрже порасла за последњих 10 година“.
Оваквом рејтингу наше путне исправе највише је допринело то што је Србија једна од само три државе света, уз Сејшеле и Маурицијус, чији држављани у већину земаља Европске уније, Русију и Кину – могу да уђу без визе! Осим тога, без овог документа у пасошу, наши држављани могу да путују у чак 111 држава, од чега се у тридесетак улази добијањем формалне визе на граници.
На сајту „Номада“, који има и до три милиона посета, углавном инвеститора и предузетника, наводи се и да би за привреднике и туристе из неких западних земаља било добро да имају српски пасош, јер им у том случају виза не треба ни за Јапан, Индонезију, Израел, Турску, Бразил, Кубу..
Поређења ради, пасош Србије, данас вреди више од чувеног „црвеног“ из доба СФРЈ који је Југословенима гарантовао безвизно путовање у 80 држава. А, постигнути безвизни режим, како кажу упућени, има и посебну „тежину“ у дипломатским односима једне земље.
„Пасош је израз вредности државе као партнера и један је фини аргумент у свим дипломатским контактима“ каже Живадин Јовановић, некадашњи министар спољних послова СРЈ.
„Пораст“ вредности нашег пасоша, заправо, долази као израз све већег значаја Србије као партнера у међународним односима. У том смислу, посебно су важни изузетни резултати наше земље у сарадњи са Кином, јер јачају међународни престиж и рејтинг Србије у свету.“
Ниједна држава, по мишљењу нашег саговорника, не напредује тако брзо у сарадњи са другом најмоћнијом економијом света као наша земља.
Први пут у историји, кроз сарадњу са Кином, Србија користи свој повољан географски положај као фактор брзог економског и технолошког напретка – каже Јовановић. – Сарадња са Кином, истовремено, јача и геополитички положај Србије. То јачање добрих односа са најмногољуднијом земљом света учиниће и Србију и њен пасош још вреднијим. Сигурно је да сада пословни људи из Србије постају врло тражени партнери у другим земљама. То би могао да буде разлог зашто би неки привредници из иностранства пожелели да имају наше држављанство и пасош.
Безвизни режим са Русијом и већином земаља ЕУ, како каже наш саговорник, такође даје посебну „тежину“ српском пасошу.
„Србија је мала земља, али је за углед другима како се реализују слобода кретања и промета робе, капитала и информација“ наглашава Јовановић.
„Наша земља нема психолошко-политичких баријера према другим народима и отворенија је од већине развијених земаља ЕУ и других регионалних организација. Све су то предности у погледу спремности Србије за тржишну економију.“
Политичко отварање Србије према свету, последњих година, по речима нашег саговорника, високи је квалитет за све дипломатске и привредне контакте. Део тих тековина, каже, Србија с правом баштини и од времена СФРЈ.
Велики број земаља за које грађанима Србије не треба виза прави је показатељ колики углед Србија сада има у свету – објашњава Јовановић. „Време социјалистичке Југославије било је златно доба када је наш пасош много вредео. Сада се то доба вратило и Србија поново има завидан међународни положај, а добре оцене о поузданости наше земље као партнера у свим областима стижу и до најудаљенијих делова света.“
НА сајту „Номад капиталист“ пише и да пасош Србије није лако добити. Тај процес, како наводе, зависи од разлога имиграције, и може да потраје пет до 10 година. Најбржи начин је, пишу, брак са српским држављанима, јер се у том случају, до српске путне исправе „стиже“ за три године!
„Сада када је наш пасош досегао високу вредност никако не смемо дозволити да постане роба на црном тржишту “ каже Живадин Јовановић. „Наше надлежне службе морају предузети све мере да пасош Србије бране од злоупотреба и фалсификовања.“
Виза у пасошу нашим држављанима и даље је неопходна за улазак у САД, Канаду, Велику Британију, Аустралију и Нови Зеланд. За њено прибављање потребно је много документације попут доказа о запослењу, примањима, имовини, стању на рачуну у банци, а до коначног добијања визе чека се и по неколико недеља. У америчком безвизном режиму, засад је 27 држава, а од чланица ЕУ у њему нису Хрватска, Грчка, Бугарска, Кипар и Румунија.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
НА сајту „Номад капиталист“ пише и да пасош Србије није лако добити. Тај процес, како наводе, зависи од разлога имиграције, и може да потраје пет до 10 година. Најбржи начин је, пишу, брак са српским држављанима, јер се у том случају, до српске путне исправе „стиже“ за три године!
Ja sam u braku sa srpskom drzavljankom 30 godina ,a ona sa crnogrskim drzavljaninom isto toliko,niti jedno niti drugo imamo pasose obadvije drzave,koja demokratije i jednih i drugih u**akm vam se na demokratiju i pasose,bez koji ne mogu jer putovati moram!
Пожељно је имати српски пасош све док те не оптуже пред страним судом. Онда можеш да га спалиш