Амерички дипломата: Приштина игнорише наше захтеве
Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Приштини Џефри Ховенијер изјавио је да су САД забринуте што власти на Косову нису позитивно одговориле на захтеве Вашингтона и осталих партнера за деескалацију на северу Косова и Метохије, истичући да ће, уколико наставе тим путем, бити последица.
Ховенијер је навео да су власти у Приштини позване на прославу поводом, 4. јула, Дана независности САД, иако влада САД и влада у Приштини тренутно имају разлике у ставовима.
„Влада САД и актуелна влада Косова имају неке разлике и не треба да их минимизирам или игноришем, али то не значи да немамо исте стратешке циљеве и да не можемо да се удружимо да прославимо 247. годишњицу потписивања Декларације о независности САД, што ћемо радо учинити“, рекао је Ховенијер.
Он подсећа да су САД од приштинских власти тражиле да предузме неке конкретне акције да би се олакшала ситуација на северу, „како би се обезбедио даљи напредак Косова и осигурала регионална стабилност“.
Али, према речима Ховенијера, САД су забринуте јер влада у Приштини није позитивно одговорила на ове захтеве.
Не улазећи у детаље, Ховенијер је рекао да је јасно да ће бити неких других последица ако се настави овим путем и Приштина „не одговори на захтеве својих пријатеља из свих земаља које су посвећене више од две деценије да Косово пронађе своје место у Европи и евроатлантским структурама“.
Амерички дипломата је нагласио да је са и Србима са Косова разговарао о њиховом учешћу на потенцијалним изборима у северним општинама.
„То је тешко питање. Све што могу да вам кажем је да ми то видимо као начин да идемо напред и као што овде говоримо о стварима које Косово треба да уради, разговарамо и са Србима Косова и са Београдом о томе шта би требало да се деси на тој страни. Чак су и ти разговори прилично директни и прилично добри“, рекао је Ховенијер, преноси Косово онлајн.
За предлог Едија Раме о Нацрту статута Заједнице општина са српском већином, Ховенијер је рекао да озбиљан и промишљен, додајући да САД „не траже од Косова да формира ЗСО која је у супротности са њеним Уставом“, преноси Спутник.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nisu slučajno 1947 godine premješteni glavni gradovi u Crnoj Gori sa Cetinja u Titograd , a na Kosovu i Metohiji iz Prizrena u Prištinu. Nešto ranije 1929 godine središte Sjeverne Makedonije je premješteno iz Bitolja u Skoplje.
Ko ne zna 1931 godine u Prištini je procenat Albanaca bio samo 13%, a danas je to 98%. Masoni, masoni, masoni.
Lazna drzava Kosovo* treba da formira zajednicu srpskih opština upravo onako kako su njihovi rukovodioci to potpisali prije više od 10 god, i kako stoji u pisanom dokumentu koji su potpisale obe strane uz pismenu garanciju EU. A dal je to po njihovom „ustavu“ ili nije to je sad potpuno nebitno, jer prihvaćeni i ratifikovani sporazumi važe bez obzira na eventualne izmjene ustava i zakona. Nesto slično pokusavaju i muslimani u Bosni da sad poslije 30 god izmjene dejtonski ugovor u djelu koji im ne odgovara, ali im neće uspjet. U bivsoj Jugoslaviji su tražili decentralizaciju i odvajanje a sad u bosni traže strogo centralizovanu državu pod njihovom upravom.