ИН4С

ИН4С портал

Амерички историчар о рату у Југославији: Наравно да нисам објављивао све чињенице, већ само оне које су биле наклоњене нашем представљању рата

фото: Ромео Гацад

Један од утицајних савремених историчара и професор на Универзитету Јејл Семјуел Мојн каже да је за вријеме бомбародавња Југославије радио у Бијелој кући као стажиста и да је „сијао“ приче објављиване у „Вашингтон посту“.

То је било продавање рата и објашњавање његових врлина. Мој тренутак истине је дошао мало касније“, наводи Мојн за „Политику“.

Он је рекао да је желио да се интернационализам поклопи са буђењем прогресивних политика, али да је тек после ирачког рата схватио да је у његовим двадесетим био ангажован око нечега што је имало ужасне посљедице.

Моје писање о људским правима је и начин саморефлексије о свим тим догађајима„, наводи Мојн који је написао четири књиге о људским правима.

Он наводи да је у вријеме бомбардовања Савезне републике Југославије /СРЈ/ имао задатак, што се звало „јавна дипломатија„, да новинарима достави поједине факте о рату.

Наравно да нисам објављивао све чињенице, већ само оне које су биле наклоњене нашем представљању рата. Проблем је што је било мало независне новинарске потраге за чињеницама. У вријеме Вијетнама новинари су тражили више сопствене истине, што сада није слиучај са америчким ратовима„, оцењује професор.

Он сматра и да је тачно то да бомбардовање Југославије није имало свог Симона Херша који је својим истраживањем рушио доминантни наратив о вијетнамском рату. Говорећи о томе да су се интервенције у свијету дешавале без подршке УН, он каже да је ситуација после 1989. године прича о све мањем ограничењу рата великих сила.

Он сматра и да је било мало успјешних хуманитарних интервенција у свијету које су допринијеле томе да се смање проблеми и патња и да су у том смислу политичари доживели неуспјех, пренео је Танјуг.

Мојн оцјењује и да су интелектуалци деведесетих пропустили да виде шта се заправо дешава, а то је било буђење империјаног свијета након краја билатералног уређења Хладног рата.

Интелектуалци су допринијели стварању мита да ће бити моралног краја историје. Данас можемо да видимо да су мрачније силе биле на дјелу„, закључио је историчар.

Прочитајте још:

Уби нас прејако лагање

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Амерички историчар о рату у Југославији: Наравно да нисам објављивао све чињенице, већ само оне које су биле наклоњене нашем представљању рата

  1. I samo je još jednom potvrdio ono što Čomski govori o tzv. inteligenciji: sve sam sluga države/imperije, konformista, oportunista i mrzitelj demokratije. Tek ponekad se desi da neko od njih izgovori istinu u lice moćnicima i onda bude ostrakizovan, maltretiranj, ucenjivan, ili prosto ubijen. To je tzv „demokratski“ zapad i za njim potoci suza i krvi. A ovaj što se posipa pepelom sad kad mu karijera više nije ugrožena, … bolje da ne kažem šta.

  2. И што сада,ми треба да га славимо?Он је данас угледни професор а требао би да буде Хашки осудјеник јер је учествовао у генициду над једним народом,геноциду који траје и данас.Он је угледни професор а колико наше дјеце није доживјело да чује његово кајање захваљујући њему и њему сличнима.Они су КОЛАТЕРАЛНА ШТЕТА.Сањаш ли их Самјуеле?

    28
  3. Што се буду ближили смртни часи многима који су учествовали или само гледали, ћутали и чували своју удобност, то ће се више и сазнавати каква смо белосветска непочинства преживели.

    37
    1
    1. Ali I počinili u ime velikog srpstva!
      Pravo pišu Sonja Biserko, Olivera Vučo I
      Nataša Kandić.
      Omiljeni pisac kolumni je Milenko Perović.
      Posebna je I Vedrana Rudan…

      1
      3

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy