ИН4С

ИН4С портал

Амерички истраживачи: Хрватска је једна од најпроблематичнијих земаља у Европи

Хрватска је једна од најпроблематичнијих земаља у Европи, када је ријеч о историјском ревизионизму и умањивању злочина почињених у Другом свјетском рату, наводи се у извјештају истраживача са универзитета Јејл и Гринел
Hrvatska

Величање усташтва је уобичајено у "еуропској" Хрватској

Хрватска је једна од најпроблематичнијих земаља у Европи, када је ријеч о историјском ревизионизму и умањивању злочина почињених у Другом свјетском рату, наводи се у извјештају истраживача са универзитета Јејл и Гринел.

У извјештају о ревизији Холокауста, у коме се говори о начину на који се поједине државе ЕУ баве наслеђем злочина из Другог свјетског рата, наводи се да Хрватска има један од најгорих проблема са историјским ревизионизмом и умањивањем злочина.

У извјештају, који је објављен у оквиру пројекта „Сјећање на Холокауст“ и који се заснива на раду истраживача са универзитета Јејл и Гринел, каже се да је ревизионизам Холокауста најгори када су у питању нове чланице ЕУ у средњој Европи — Хрватска, Мађарска, Литванија и Пољска, пише Балканинсајт.

Сјећање на Холокауст у Хрватској је проблематично“, наводи се у извјештају, при чему се указује на континуирану употребу усташког поздрава, на нејасан став хрватске Владе и Католичке цркве према наслеђу Холокауста у овој земљи, контроверзе у вези са логором Јасеновац и објављивање књига које умањују број жртава у њему, преноси Спутњик.

У извјештају се наглашава, да Хрватска пати од недостатка консензуса о главном ратном концентрационом логору у Јасеновцу, уз подсећање да су у протекле три године јеврејска, српска и ромска заједница бојкотовале званичну комеморацију у Јасеновцу.

У њему се позивају „земље са проблематичном прошлошћу као што су Хрватска, Бугарска, Пољска и друге“ да слиједе пример Румуније и да оснују сличне независне комисије, које би проучиле њихову историју Холокауста.

Аутори извјештаја потенцирају да су жељели „да подрже оне земље које предузимају снажне акције за борбу против ревизионизма Холокауста и укажу на оне које морају учинити много више како би се помириле са својом прошлошћу.

Након што су у Другом свјетском рату силе Осовине напале Југославију, усташки покрет је 10. априла 1941. прогласио Независну Државу Хрватску (НДХ).

Усташе се, углавном по узору на немачки СС, примјењивале нацистичке расне законе, циљајући и убијајући Србе, Јевреје, Роме и антифашисте, пренијела је РТРС.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Амерички истраживачи: Хрватска је једна од најпроблематичнијих земаља у Европи

  1. @mc Hrvatska je od samog pocetka zanisljena kao DRZAVA „psihopata“,kaznena ekspedicija koja sa zadatkom sirenja terora i straha, ciji je krajnji zadatak potpuno zatiranje srpstva! Mozete li zamisliti da sirenje Demokratije podrazumjeva postojanje drzave gdje su manjine zastupljene ispod 3 procena, gdje se proslavlja genocid nad narodom s kojim pricaju isti jezik. Sve to ukazuje na totalno ludilo!I’ma Jos jedna DRZAVA sa istim mandatom,zove SE Ukrajna!Isti program je zalozen,istom rukom u isto vrijeme.A to je vrijeme ekspanzije Autrougarske sa Hazburzima koji su danas jaci nego ikad.Ima ih oko 500 stotina i bogatiji su nego prije 100 godina.Nasa jedina odbrana je ujedinjenje svih Srpskih DRZAVA uz pomoc Nove ideologije,koju u Rusiji postavlja Vladimir Putin.

  2. hrvatska uopce nema taj problem, to u hrvatskoj vecini nije problem, oni svoj ustasluk, fasizam, nacizam i revizionizam istoga -vole. problem je u ostatku tzv demokratskog svijeta sto to ne zaustave. hrvatska zasluzuje KAZNU zbog zlocina u svakoj svojoj proslosti, onoj dalekoj i daljoj i onoj nedavnoj. da su bar imalo kaznjeni samo da djelic nedavnih zvjerstava koje su pocinili bilo bi lakse povjerovati da pravde ima. ali ne, samo ih se nagradjuje pa mogu raditi sto hoce.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net