Амерички избори: Превара и крађа
1 min read
Џо Бајден и Доналд Трамп (Фото: AP-Evan Vucci)
За ИН4С пише – Драгољуб Павићевић, спољно-политички коментатор из Лондона
И прије избора у Америци претпостављало се да ће резултат бити тијесан. Мало се говори у медијима о расположењу шире америчке јавности. Медији су окренути елити и служе елити. На званични резултат чекаће се још данима.
Трамп није био представник америчког естаблишмента и то му је био тежак камен о врату. Не само у изборној кампањи него и током 4 претходне године проведене у Бијелој кући.Невољан да се повинује ограничењима наметнутим због Ковид 19 није желио затварање економије. Четири године је потрошио на обрачуне са „дубоком државом”. Често је смјењивао сараднике умјесто да буде кохезиони фактор снажног тима „свих предсједникових људи”.

На другој страни Бајден је био изданак естаблишмента. Трамп више бизнисмен него политилар, Бајден 30 година сенатор и бивши потпредсједник. Трамп поборник „сировог патриотизма” са слоганом „учинити Америку великом опет”. Бајден поборник
„суровог фанатизма” са слоганом „пробуди се и ломи”.
Како сада ствари стоје, бројање гласова ће по свему судећи бити спорно у 5 држава, Пенсилванији, Мичигену, Џорџији, Аризони, Невади. Невада је рецимо упутила гласачке листиће
свим својим грађанима, ма гдје они живјели. Трамп ће на то сигурно улозити тужбу.
Спрема се и већ је најавио, да покрене процес на суду, да брани на суду побједу коју је први прогласио.
Већина судија су „предсједникови људи”. Тамо у Врховном Суду Трамп је нашао посљедње уточиште оспоравајући гласачке листиће пристигле путем писма. У ноћи одмах после избора примијетио је да је током знатног дијела пребројавања гласова од почетка био у предности у кључним државама које „контролишу” демократę али како су почели пристизати гласачки листићи путем писма његова предност се топила.
Пребројавањем листића са гласачких мјеста Трамп је био у предности у већини држава које дају знатан број електора. Како су почели да пристижу и да се пребројавају гласачки листици упућени путем писма Трампова предност почела је да се топи. У Пенсилванији Трамп је имао предност од пола милиона гласова, а у Мичигену 200 хиљада и предност у обје државе се истопила.
„Изборни колеџ” ( electoral college ) треба да обезбиједи да на изборе пресудно не утицу велики градови попут Њујорка и Лос Анђелеса, а поред тога фаворизује републиканце. Изборним колеџом жели се дати више тежине малим и руралним државама Америке. Тренутно тренд у тим државама је окренут републиканцима.
Подсјећам, 2016. Трамп је шокирао планету тијесном побједом у Висконсину, Мичигену и Пенсилванији. Тиме је обезбиједио електоре за себе у додатном гласању и побиједио, иако је на изборима од грађана добио скоро три милиона гласова мање од Хилари Клинтон.
Државе из унутрашњости листом су гласале за Трампа док је Бајден побиједио у државама по ободу Америке. Гласање путем писма претворило је изборе у Америци у једну велику превару. Класична крађа, идентична оној у малој балканској „држави америчке амбасадорке”. У сав изборни хаос укључила се и америчка пошта. Гласачки листићи још пристизу.
Поред “поштанских гласова” невјероватне су манипулације и са бројањем. На примјер, у Висконсину и Мичигену, Трамп је био у предности а онда је онима који броје дата пауза, да иду чак кући, да се одморе. Када су се вратили појавиле су се неке друге вреће и сви гласови за Бајдена.
Трамп тражи да се заустави пребројавање листића из врећа које касно пристижу. Изборни процес је већ озбиљно дискредитован и компромитован у земљи која жели извозити демократију свуда по свијету. Тражи се утврђивање да ли су мијењани датуми када су вреће са листићима одаслате, и утврђивање да ли се исправно гласало само црном или плавом хемијском оловком, или се заокруживало чиме се стигло.
Трампов тим је ово све очекивао и дубоко су убијеђени да имају доказе на суду. Пала је сумња на интегритет изборног процеса. Трамп грозничаво тражи да се заустави пребројавање гласачких листића који су стигли након изборног дана.
Пребројавањем листића пристиглих путем поште запало се у апсурд да је у неким државама гласало и десетак процената бирача више него што их има у бирачком списку. Погледајте табелу са сајта конзервативаца “Зауставите крађу”.

Сајт “Зауставите крађу” објавио је да је у Аризони излазност била 101%, у државама Мичиген 105%, Висконсин 105%, Сјеверна Каролина 105%, Минесота 107%, Пенсилванија 109%, Невада 125%.
Трампу изгледа није помогло ни то што је добио изборе у појединим државама са већом разликом него 2016. Ти гласови потврђују да америчко друштво вапи за промјенама, да се грађанима смучио естаблишмент и ко год да буде проглашен побједником ту чињеницу мора уважити. И на крају оно што је већ сада извјесно, Америци предстоји дуг период неизвјесности и политичке кризе.
Шта је битно за земље Балкана?
Вјероватно Балкан неће бити много у фокусу ни Бајдена као што није био ни за Трампа до сада. Могуће је очекивати додатне притиске на Републику Српску и на Београд око дјелимичне ревизије Дејтонског споразума прије свега инсистирајући на више овлашћења централној влади у
Сарајеву. На Београд ће притисак бити у два смјера. Прво да не охрабрује руководство у Републици Српској у лабављењу веза са БиХ и друго да што прије затвори питање Косова потписујући споразум о трајном решењу.
Што се Црне Горе тиче вјерујем да јој ни Бајден ни Трамп неће придавати пажњу. Црна Гора је у систему НАТО-а и за Америку је то довољно. Ново подешавање односа Црне Горе са Русијом не би узнемиравало Америку. Већи је проблем уплив Кине.
Прочитајте још:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Rožajski model… Ebi ih Rožajski imam
Padose mi na pamet ovi nasi samozvani gradjanisti koji se kunu u americku demokratiju. Gledajuci ovaj kastig u SAD i poredeci sa nasim izborima Montenegro ispade uzorita demokratija.Izgleda i oni imaju Vrela Ribnicka i Rozaje!
Meni nije jasno kako se 11 miliona glasova na Floridi prebroji za dan, a države od 5 miliona broje tri dana pa izlaznost od 101 do 125%.Dodavali dok Baiden ne povede. Po informacijama Trampov tim je ovo očekivao i budući da je ovo kažnjivo sa 20 godina zatvora uputili su im ponudu da za ove države đe je izlaznost preko 100%,(izlaznost u SAD 65 %) priznaju krađu i da ne budu kažnjeni. Demokrate ne slave jer znaju da su pokrali. Kako da republikanci su pobjedili za senat, a Tramp gubi u „fotofinišu“. Trajaće ovo dugo jer ovo stvarno smiješno šta rade u ovih 5 država.
Stiže revolucija, ali obojena i u SAD.
Kako se zove njihovo Rožaje?
Demokratija brale moj po receptu don Milogorskog!!!
Ovi Amerikanci broje 4 dana poslije izbora i još se ne zna pobjednik. U Crnoj Gori vlast izgubi za jednog poslanika 41 prema 40. I sve je tu prevara i kraja. Zato u Srbiji vlast je demokratska i u parlamentu nema ni jedne opozicione stranke. Hahahahaha Nevjerovatno!!!
Kako me ovo podsjeca na izbore ’97,kad se glasalo do ujutro,dok ne pobijedi lupez!
А како тек уписаше између два круга на десетине хиљада нових бирача!
Бодине.. како си? Не можеш ти без ин4с-а