Амерички судија на страни цркве: Забранити службе за Васкрс је неуставно и угрожава вјерске слободе
1 min readПредсједник Католичке лиге, Бил Донахју, у понедељак је истакао да забрана богослужења представља „прекорачење државних овлашћења“ и директно угрожава слободу вјероисповијести, пише Breitbart.
„Када год се слобода вјероисповијести суочава са општим здрављем, држава је у обавези да одреди најблаже мјере кад је у питању религија„, рекао је др Донахју, а што није било испоштовано у неколико претходних случајева.
Један од најокрутнијих примjера кршења је одлука градоначелника Лоуисвила прошле недеље, Грега Фишера, напомиње Донахју, да изда забрану служења црквених васкршњих служби, а након чега је хришћанска црква Оn Fire тужила и градоначелника и град.
Са друге стране, гувернер Кентакија, Енди Бешар, најавио је да ће власти снимити регистарске таблице људи који присуствују вјерским службама и свима одредити 14 дана карантина.
11. априла амерички окружни судија Џастин Волкер пресудио је у корист цркве, издавши привремену забрану којом се граду онемогућава „спровођење закона; покушај извршења; претња извршиња; или на неки други начин захтијевање поштовања било какве забране црквених служби у On Fire.“
„На Велики четвртак, амерички градоначелник је криминализирао заједничко славље Васкрса„, написао је Волкер у својој одлуци од 20 страница. „Та је реченица она коју суд није очекивао да види изван страница дистопијског романа или можда на страницама The Onion-a.“
„Одлука градоначелника је запањујућа. А то је, мимо свих разлога, неуставно„, написао је Волкер.
У својој изјави од понедељка, др Донахју је хвалио судију, истичући да је градоначелникова агрументација „дубоко погрешна“.
„Мјере које је увео градоначленик Луисвила су класичан случај владиног прекорачења: ова забрана очигледно да није најмања могућа рестриктивна мјера„, рекao је Донахју.
Он је истакао да су клери многих религија спонатно прихватили мјере социјалне дистанце и већина и прекинула служења у црквама. Услуге паркирања и присуства богослужењу без изласка из возила на црквеном паркингу је „креативно“ рјешење које је више заслуживало хвалу а не забрану.
Хришћани из Луисвила су снажно реаговали на забране будући да је могуће користити услуге ресторана без напуштања возила и да је продавницама пића омогућен нормалан рад.
Судија Волкер је поводом овог случаја подвукао разлике рекавши: „Када Луисвил забрани религиозне активности док дозвољава нерелигиозне, то је избор који мора подвргнути најстрожем испитивању„.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Imate vi budala i ovdje ne treba vam ta americka.
Pa dome, po tebi je jedini ustav Jasenovac i Oluja… E dome, dome, da ti se dignu stari, kako bi dobila toljaga po gu..ci.
dome..ovoga bila vodite pod hitno u vas pravni tim dako vi sastavi ustavnu zalbu…