Амнести интернешнал: Црна Гора једина у Европи објављивала спискове грађана у самоизолацији
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2018/06/03dcd315be07d3b1ad6e04aa0c571e00.jpg)
Влада Црне Горе
Влада је током пандемије коронавируса у 2020. кршила права кретања, мирна окупљања, права на приватност, а било је и случајева дискриминације.
То, између осталога, стоји у извјештају за Црну Гору међународне организације Амнести интернешнал.
Из те организације подсјећају, да је опозиција тијесно побједила на парламентарним изборима у августу, чиме се завршила 29-годишња владавина Демократске партије социјалиста (ДПС) предвођене Милом Ђукановићем и као премијером и као предсједником.
„Тај период је карактерисала корупција, кршење људских права, репресије над медијима и некажњивост ратних злочина. Црна Гора је једина европска земља гдје су се објављивали спискови појединаца којима је одређена самоизолација, као мјера сузбијања ширења коронавируса„, стоји у извјештају.
Кад је у питању слобода окупљања, Амнести констатује да су присталице Митрополије црногорске приморске почели протесте крајем 2019. године против закона о слободи вјероисповјести.
„У мају полиција у Никшићу је ухапсила епископа и седам свештеника због тога што су протестовали упркос забрани окупљања због спријечавања ширења коронавируса, а њихови подржаваоци су били растјерани сузавцем. Присталице МЦП су и у другим градовима такође растјеривани сузавцем„, констатује се у извјештају.
Подсјећају да је полиција пребила присталице опозиционих партија који су протестовали у Будви у јуну проше године.
Амнести још наводи да злочини из 90-их нису ни истражени, али и да нису добили судски епилог.
Државни тужилац није успио да ефиксано истражи оптужбе да је полиција мучила, чак и електрошоковима, два осумњичена и једног свједока како би изнудила признање у два случаја подметање бомбе у мају, односно у јуну.
„У децембру Омбудсман је саопштио да је полиција малтретирала свједока. Један оптужени је ослобођен јер је суд сматрао да је његово признање изнуђено„, наводи се у извјештају.
Кад је у питању слобода изражавања, Амнести констатује да се наставља некажњивост напада на новинаре укључујући и истраживачку новинарку Оливеру Лакић на коју је пуцано 2018. године.
„НВО Акција за људска права је у децембру тражила од државног тужиоца заштиту за Оливеру Лакић и то након што је откривен план за њено убиство„, наводи се у извјештају.
Наглашавају да су у јануару три новинара задржана у притвору, између 14 и 28 сати због „изазивања панике“.
„На сличан начин третирани су и поједини грађани, а четири особе су прошле на сличан начин због наводног ширења лажних вијести о коронавирусу на друштвеним мрежама„, наводи се извјештају.
Виши суд одбацио је оптужбе против два грађанина због критике јавних функционера на интернету.
У дијелу извјештаја који третира дискриминацију, истиче се да је Скупштина Црне Горе у јулу усвојила закон о истополном партнерству, али тим заједницама није дозвољено да усвоје дјецу.
Наводе још и примјер из априла када је полиција надгледала карантин дуг три седмице у ромском дијелу насеља Коник, надгледајући тако 1.200 припадника РЕ популације, и то само због тога што је регистрован један случај заразе коронавирусом.
„Женске НВО су се у априлу удружиле у коалицију која подржава и помаже жене жртве насиља„, закључује се у извјештају Амнести интернатионала.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Stvarno su Amnezi intrnešnel ! 30 godina DPS radi što hoće a oni šute.
Поздрављам особе који су раније коментарисали! Али, браћо моја, ја скоро 50% посетилаца портала овога, не разумијем шта желе да искажу. По некада, помислим, на пољском језику да пишу. Граматика је мисаона именица… интерпункција је „бурек у свемиру“… Побогу браћо, Срби… дајмо се у памет!
Es ti hrvat „dajmo se u pamet“ il samo pricas cudno
01. Да ли је теби добро?
02. Ја нисам хрват… Ја сам ујгур!
03. „Дајмо се у памет“ – шта то има с Хрватском?
04. Када си ти мене чуо да причам? Могао си само да видиш оно што сам написао.
05. За разлику од тебе, ја на овом порталу се обраћам на српском писму. Ти се обраћаш на хрватском.
06. Да ли си ти шпанац „Es“ или само причаш чудно.
Evo katnicu i sekulovicu koliko pročitah 8 zadataka od krovne institucije za zaštitu ljudskih prava zadatih da konačno počnu dase mijenjaju u svoj posao.
Da slucajno stejt department nema udela u delima bas tim dps. Dal dps to sam od sebe il po nalogu ETO AMNESTI INTERNACIO. PA ISPITAJ DJE JE IZVESTAJ O PODRSCI STEJT DEPARTMENTA RAZNIM TAKVIM TE UTICAJU DUBOKE DRZAVE I NEFORMALNIH CENTARA NA NOSIOCE KO IZABRANE VLASTI I MEDIJE I PRAVOSUDJE I CIU I FBI I SENAT I KONGRES USA PLIZ IZJASNISE AMNESTI NEMOJ CUTAT MOZE SE CUTANJE TUMACIT DA SI TO TI 123