Аналитичари: ФЕД само погоршава ситуацију
1 min readАмеричка централна банка – Федералне резерве (ФЕД) је неким погрешним одлукама допринијела или чак проузроковала одређене проблеме с којима се суочавала економија Сједињених Америчких Држава (САД), оцијенили су аналитичари.
Институција која се пуних сто година брине о монетарној политици САД-а се, према ријечима аналитичара, мијешала у ствари које је се не тичу, каква је политика. Тако се некадашњем предсједнику ФЕД-а, Алану Греенспану, приговара да није превидио настанак кризе с кредитима за некретнине, него је монетарном политиком чак и подстакао, преноси СЕЕбиз.
Критике се могу чути и на рачун садашњег директора Савјета ФЕД-а, Бена Бернанкеа, којег оптужују да је претјерао у поступцима у кризи.
Аналитичар Јамес Дорн из института Цато, сматра да је паника изазвана 2007. и финансијска криза која је избила након тога, захваљујући великим овлаштењима ФЕД-а, довела до политике јефтиног новца. На тај начин је ФЕД прешао првобитно постављене оквире, који су били дефинисани вриједношћу злата, да би након тога поставио нове, одређене корпом реалних вриједности.
Улога ФЕД-а је обезбјеђење стабилности долара, али и брига за индустријски раст и стопу запослености. ФЕД, међутим, већ веома дуго позајмљује новац, иако не убире никакве камате, а такву монетарну политику намјерава да настави све док значајно не опадне стопа незапослености.
ФЕД се критикује и због масовне куповине америчких државних обвезница и хартија од вриједности повезаним са кредитима за некретнине. Од јануаа би тај откуп требало да буде смањен с 85 милијарди УСД на 75 милијарди мјесечно, али то не мијења став критичара да се ФЕД уплиће у фискалне акције у којима нема шта да тражи.
Директор института Цато, Јохн Аллисон, сматра да се и том поплавом јефтиног новца ствара мјехур који ће у једном тренутку пући.
“Мислим да су осцилације у економији углавном узроковане политиком ФЕД-а. Ако он манипулише количином новца у оптицају и чини све то што видимо, онда се тешко могу израчунати економски резултати у будућности”, казао је Аллисон.
Његов предлог је радикалан и подразумијева укидање ФЕД-а, што годинама предлажу и амерички политичари десног усмјерења. Постоје и они који сматрају да би ФЕД-у требало задати нове циљеве према којима би се онда могле равнати мјере које се подузимају, док некимисле да та институција треба да се бави само инфлацијом и престане да води и економску политику земље.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: