Ананас може да прође, јабука не смије преко границе: Почела примјена нових правила на прелазима са Мађарском
1 min read
Илустрација (Фото: Брод портал)
Уколико сте ових дана кренули пут неке од земаља Европске уније, можда ћете у колони стајати краће него иначе, али ако сте понијели јабуку да успут презалогајите, сасвим је сигурно да нећете стићи даље од границе са Мађарском?!
Иако је на граничном прелазу Хоргош – Реске од јуче на снази минимум граничне контроле за путнички саобраћај, који су уговорили министарства унутрашњих послова Србије и Мађарске како би се смањиле гужве,сјеверни сусједи увели су нови пропис – од сада на територију Европске уније живе биљке се могу пренијети само уколико имају пратећу фитосанитарну документацију.
Како би се заштитили од штеточина, изузетка нема – било да је у питању једна јабука или гајба, било да је ријеч о луковицама или расаду. Уколико се пронађу у возилу, а немају одговарајуће документе, путник ће то морати или да баци, или ће га мађарски цариници вратити назад у Србију. Путници код оних код којих се пронађу биљке неће бити новчано кажњени, али неће моћи да наставе пут. Занимљиво је да се ова обавеза не односи на пет биљака – урме, дуријан, ананас, банане и кокос, које и даље можемо да носимо, чак и када не посједују увјерење о здравственој исправности, преносе Новости.
Нова правила изазвала су револт путника у аутобусу, који су организовано кренули у обилазак Будимпеште.
– Да ли ће сада мађарски цариници прегледати сваки ранац и одредити шта смијемо да једемо? То је контрадикторно са најавама да ће се убрзати царинска процедура – сматра Анастазија из Београда.

Минимум граничне контроле до 15. јануара
У међувремену, српске граничне службе су спремне за предстојећи већи талас путника, који се очекује већ наредне недјеље. Минимум граничне контроле трајаће до 15. јануара и примјењиваће се уколико дође до појачаног интензитета саобраћаја.
Минимум граничне процедуре највише је обрадовао возаче камиона, који се надају да ће мало брже стићи на одредиште. Сада је колона теретњака на Хоргошу дуга готово пет километара, док је на Келебији већ „изашла“ из насеља и „ушла“ у Суботицу.
Строжи правилници о томе шта путници смију да унесу у ЕУ направљени су због биљних штеточина, а као дио директиве Европске уније која се односи на воће и поврће. На листи европске институције је 20 карантинских штеточина које се намножавају и шире, а укључујући јапанску бубу, азијску бубу дугог рога, цитрусову зелену и црну тачку и Xylella fastidiosa, чији је економски, еколошки и друштвени утицај на територији ЕУ најоштрији.
Ни шљиве, ни трешње
Путници који улазе на територију ЕУ неће моћи, поред јабука да унесу и друго воће и поврће.
На овој листи су и шљиве, трешње, парадајз, кромпир, лук и друго воће и поврће, уколико немају фитосанитарни сертификат.
Сушено, конзервирано и прерађено воће и поврће може се донијети у земље ЕУ.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

