ИН4С

ИН4С портал

Андрић наш насушни

Политика с поносом подсећа на свог сарадника Иву Андрића, од најранијих дана до краја свог живота, и зато ово његово вредно дело поклања својим читаоцима, без обзира на нацију, веру и политичко опредељење – са жељом да га читају и сами просуђују и о делу и о његовом писцу.

Пише: Градимир Аничић 

Сваки образовани човек у својој библиотеци треба да има и дисертацију српског нобеловца.

Речено је да је освајањем Цариграда ’европском човечанству нанета рана’. Биће да је мало земаља које су овај удар имале теже и болније да осете него што је случај са Босном… По свом садржају и по својој основној замисли, ова расправа је у вези са другим радовима које сам припремио у другом облику и другом приликом“, каже Андрић у свом кратком предговору дисертацији Развој духовног живота у Босни под утицајем турске владавине коју је написао на немачком језику и одбранио 1924. у Грацу једногласном оценом трочлане комисије – изврсно.

Андрићева дисертација преведена је на српски језик и први пут објављена у часопису Свеске Задужбине Иве Андрића (број 1 за 1982. годину) у 3.000 примерака. Потом га је 2009. штампао Службени гласник РС у тиражу од 1.000 комада. Никада нико ни пре, ни после тога. Колико нам је познато, Андрић није дозвољавао да се дисертација преводи и штампа за његовог живота.

Неизмерно драгоцен као документ који помаже у анализи књижевног опуса нашег јединог нобеловца, готово у целини посвећеног животу Босне под турским јармом, овај спис у доброј мери расветљава ауторове погледе на период који га је литерарно опседао и представља вредан допринос историјској науци о османској владавини на Балкану. Било би добро да Андрића читају и светски моћници и домаћи мислиоци који данас хоће да кроје слику света, како би заиста схватили шта се овде вековима догађало, шта се данас догађа и које решење је за немирни Балкан дуже одрживо без штете по земљу и становништво.

Стога смо и одлучили да сутра нашим читаоцима поклонимо ово дело. Сматрамо да ради разумевања прилика у Босни и Херцеговини, и кроз историју и данас када су опет узавреле страсти, и схватања Андрића као човека и као писца – сваки образовани човек у својој библиотеци уз његова остала дела треба да има и овај његов научни рад.

Политика с поносом подсећа на свог сарадника Иву Андрића, од најранијих дана до краја свог живота, и зато ово његово вредно дело поклања својим читаоцима, без обзира на нацију, веру и политичко опредељење – са жељом да га читају и сами просуђују и о делу и о његовом писцу.

Многа Андрићева дела су позната широм света, он је наш најпревођенији и најцењенији писац у свету, чак на 49 језика, не само због Нобелове награде. Његова докторска дисертација до сада је била позната само реткима. Зато и ми, из захвалности Андрићу и са жељом да осветлимо и учврстимо његово дело у српској култури, пружамо прилику свим читаоцима Политике и поштоваоцима великог писца да се упознају и са Развојем духовног живота у Босни под утицајем турске владавине.

Ово капитално дело – штампано на 64 стране које садрже дисертацију, оцене комисије за докторат и прецизне и аргументоване коментаре преводиоца са немачког на српски Зорана Константиновића – поклањамо својим читаоцима, уз захвалност Миру Вуксановићу и Задужбини Иве Андрића на уступљеном материјалу.

Извор: Политика

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy