Ансамбл „Венац“ са Косова и Метохије успешно завршио летњу сезону

Ансамбл народних игара и песама са Косова и Метохије „Венац“, након турнеје у Црној Гори, успешно је завршио летњу турнеју сезоне 700.
У оквиру сезоне 700, која представља један велики тематски програм, поводом обележавања седам стотина година постојања манастира Грачанице, задужбине Краља Милутина, Национални Ансамбл „Венац“ задивио је публику широм Србије и Црне Горе.

Шеф уметничког сектора Ансамбла „Венац“, Милош Циле Митић, каже за портал ИН4С да је ово дуго очекивана турнеја у Црној Гори са пуно емоција.
„Због свега што се дешавало у Црној Гори, а личи на проблеме које су преживели Срби на Косову и Метохији, дало је посебну емоцију и тежину целе турнеје. Били смо жељни да прикажемо народу Црне Горе оно што ми радимо и како радимо у претходних неколико година. Били смо пријатно изненађени бројем људи који су пропратили наше концерте, поготово у Будви. Сами амбијент у Будви, између цркава у Старом граду, са једне стране поглед на море, са друге стране поглед на Стари град, допринео је емотивнијем доживљавању емоција, како публике, тако и самих играча„, рекао је Милош Митић за ИН4С.
Турнеја у Црној Гори почела је у Беранама, када је Ансамбл наступио поводом свечаног чина устоличења владике Методија. Играчи су наставили пут према Будви, а након Будве, одушевили су публику под Требјесом.
„У Никшићу смо одржали концерт у сарадњи Јавне Установе „Захумље“, која је велика традиција Никшића и уопште Старе Херцеговине. Наступ у Никшићу је био шлаг на торти за сам крај наше концертне сезоне ове године„, каже Митић и додаје да је очекивана реакција публике на игре из Пећи, обзиром да оне представљају традицију игре и песме Васојевића из Метохије.
Наш саговорник додаје да је потребно организовати мсло ширу и дужу турнеју у Црној Гори Ансамбла са Косова и Метохије уз помоћ релевантних институција, што је донекле и договорено за пролећну турнеју, а зависи од преговора и прецизирања датума и услова.
Милош Циле Митић рођен је у Нишу 1990. године док је основну школу и гимназију завршио у Лесковцу. Дипломирао је на Катедри за историју Југославије Одељења за историју Филозофског факултета Универзитета у Београду, а тренутно је студент мастер програма Академије уметности у Београду

Првог дана октобра, Ансамбл Венац је обрадовао алексиначку публику и затворио летњу турнеју сезоне 700. Повратак у салу за игру обележава припремање нових кореогрфија, постављање на сцену игара инспирисаних традицијом Северних делова Косова и Метохије, као што су Зубин Поток, Звечан и Ибарски Колашин.
„У плану је и обрада „Сиринићке Жупе“, а након тога ћемо се посветити увежбавању програма сезоне 700, који је због короне одложен. Премијерна изведба тог програма планирана је за пролеће или лето 2022. године„, каже Митић, као и то да ће назив ове сезоне свакако гласити „700“, управо због 700 година постојања манастира Грачанице.
Милош Циле Митић је од јануара 2018. године шеф Уметничког сектора професионалног Ансамбла народних игара и песама Косова и Метохије Венац Грачаница – Приштина. Бави се историјом сценског фолклора у Југославији комбинијући своја теоријска знања из историје са праксом фолклорне педагогије и сценског извођења, као и кореографијом народне игре.
Ансамбл Венац је током периода пошасти Корона вируса све време марно и вредно радио и вежбао, што показују резултати концерата и бројни громогласни аплаузи публике.
„Циљ за наредну сезону је унапређење играчког сектора, повећање броја играча, што указују бројније аудиције. Такође, неопходно је констатно ради на техници игре, побољшању играча, као и обнови репертоара. Радићемо марније на постављању кореографија Старе Србије, долине Пчиње, Врања, скопске Црне Горе, можда чак и рашке области. Потрудићемо се да померимо границе у виду фолклорних мјузикала, играчке и певачке традиције, као и представа које су инспирисане народном игром, са одређеном дозом уплива и балетских елемената„, закључује Митић за ИН4С.


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

