ИН4С

ИН4С портал

Анте Павелић на ХРТ-у представљен као страначки лидер који се борио против „београдског насиља“

1 min read
ХРТ је у четвртак, као и сваког дана, у 6:35 емитовао једну од својих најдуговjечнијих емисија “ТВ календар” у којој се присјећа на битне догађаје из категорије “догодило се на данашњи дан”.

Хитлер и Павелић. Фото: Профимедиа

ХРТ је у четвртак, као и сваког дана, у 6:35 емитовао једну од својих најдуговjечнијих емисија “ТВ календар” у којој се присјећа на битне догађаје из категорије “догодило се на данашњи дан”.

Тако је приказан и прилог о побуни ватрогасаца против постављања мађарских застава на запрешићком колодвору 1903. године. Дошао је и наставак приче о сукобима с “мађаронима”, а на крају је описано и обиљежавање 25. годишњице тих догађаја.

Тада, 1928. године, спомен-плочу је требало да открије “народни трибун” Стјепан Радић, а како он пре тога страдао у атентату у београдској Народној скупштини, плочу су открила два друга политичара, испричано је у ТВ календару.

Хрватски портал Телеграм.хр у тексту под насловом “ХРТ је Анту Павелића представио као вођу ХСП-а који се борио против београдског насиља”, наводи како је онда услиједила реченица која гласи управо овако:

„На великој свечаности у рујну говорили су Радићев насљедник на челу ХСС-а др Владко Мачек, и вођа ХСП-а др Анте Павелић, тада у коалицији против београдског насиља”.

Телеграм.хр примјећује да је то мирно прочитао спикер па наставио да описује шта је том пригодом рекао Мачек.

Овај портал наводи да то није први гаф у овој емисији.

Споменути др Анте Павелић је, дакле, онај Павелић, каснији поглавник Независне државе Хрватске, најкрвавијег режима у историји Хрватске, одговоран за смрт стотине хиљада људи, за Јасеновац, Јадовно и безброј других стратишта. Но, уредник ТВ календара, господин Леон Ризмаул, није мислио како је то потребно споменути. Павелића су на ХРТ-у представили тек као вођу једне странке који се у коалицији с другом странком бори против београдског насиља”, наводи Телеграм.хр.

У ХСП-у је, ваља напоменути, деловао и други Анте Павелић, али ово се није односило на њега, пошто у то време више није био политички активан.

Историчар и социолог Ивица Мишкулин је рекао да су Мачек и Павелић тада заиста били сложни и казао да то не треба да чуди јер је реч о догађајунакон атентата у Скупштини, за који је рекао да “је с правом оцијењен пуцњем у цјелокупни хрватски народ”.

Телеграм наводи да су из ХРТ-а немуштим саопштењем одговорили на питања о овом пропусту, а Мишкулин је на питање да ли је требало нагласити да је Анте Павелић будући поглавник злогласне НДХ рекао да се “опис дјеловања неког појединца у конкретном повијесном тренутку треба темељити на ономе што је у том конкретном тренутку радио”.

“Године 1928. Анте Павелић није био Поглавник НДХ, па тиме ни одговоран за политику расног и националног насиља која је провођена у тој држави”, рекао је овај сагвоорник Телеграма.

Историчар Хрвоје Класић не слаже се са оваквом интерпретацијом. Он сматра како је у овом случају ипак било важно споменути да се ради о човјеку који ће касније постати поглавник НДХ и ратни злочинац.

У складу с оним да је код ревизионизма, уз оно што се каже битно и шта се прећути, ја у приказивању Павелића као борца против српског хегемонизма видим прећуткивање чињенице да је он годину дана пре догађаја споменутог у прилогу већ контактирао представнике фашистичке Италије и трговао територијима и интересима на Јадрану на штету Хрвата. Такав приступ по мени је ревизионизам на мала врата, јер се отворено не хвали Павелић, али е нормализује и спомиње у позитивном контексту. Тако он постаје само један у низу политичара који има добре и лоше стране”, појашњава Класић.

Поменута емисија на ХРТ и раније је имала овакве случајеве.

Тако су се 2016. године присјетилио убиства Александре Зец, коју су с њеним родитељима убили припадници резервног састава хрватске полиције, уз ријечи: „Тај трагични случај медијски је предимензиониран до те мјере да је у сјени остао податак да је, осим Александре Зец, још преко 400 дјеце погинуло тијеком великосрпске агресије, а за што такође никад нитко није одговарао”.

А 2012. године, један од најзлогласнијих усташких заповедника, Јуре Францетић, описан је као „легендарни борац” који је избио на Дрину и у Босни се борио против партизана.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Анте Павелић на ХРТ-у представљен као страначки лидер који се борио против „београдског насиља“

  1. Колико ја знам,историчар Хрвоје Класић “признаје” око сто хиљада укупних жртава.
    Мање жртава— мања штета по углед Хрватске.
    Није он историчар кога би Срби требали да цитирају.

  2. Za razliku od Njemačke i Austrije koje su denacifikovane, u bivšim komunističkim zemljama Ukrajini, Estoniji, Letoniji, Litvaniji, Mađarskoj i pogotovo Hrvatskoj buja najgori neonacizam i revizionizam, dok u BiH, Albaniji, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji i tzv. „Kosovu“ u područjima gdje žive muslimani „cvjeta“ vehabizam, džihadizam i terorizam.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *