ИН4С

ИН4С портал

Антић: Фалсификовање историје Црне Горе у петој брзини

1 min read
Режим Мила Ђукановића непрекидно покушава да представи историју Црне Горе као низ непрекидних настојања да њен народ буде поробљен и асимилован од стране Срба и Србије.
Diskriminacija

карикатура

Пише: Чедомир Антић

Режим Мила Ђукановића непрекидно покушава да представи историју Црне Горе као низ непрекидних настојања да њен народ буде поробљен и асимилован од стране Срба и Србије.

У стварности ништа не указује да тако нешто мисле и сами челници режима. Зар не би било логично да вјековима поробљени, потлачени и понижавани одједном збаце ланце и започну нови пут? Њима, бившим комунистима који су били на челу власти насталих на борби против вјере и нације, требало је прво око двадесет година да промијене сопствени, ионако нејасан идентитет.

Током претходних петнаест година, иако заштићени од највећих сила свијета (међу којима је доскоро била и Руска Федерација), они су притајено гушили све што је српско. Умјесто да дају пуна демократска права апсолутној већини грађана који говоре српским језиком и каквог год да су националног опредјељења не стиде се својих коријена, они им та права ускраћују постепено их одузимајући, негирајући тако не само садржај већ и сам коцепт права грађана једне наводно модерне и тобоже демократске државе.

Нове вијести о овом систематском и нечувеном процесу, који спроводи влада једне чланице НАТО-а и кандидаткиње за чланство у ЕУ, стижу непрекидно. Једном је то уклоњени споменик или табла наводно ради реконструкције или чишћења које никада неће бити довршено. Други пут је ријеч о акцији власти без најаве и образложења када централне државне новине промијене писмо којим су штампане од настанка или када се исто догоди у школским дневницима. Трећи пут ради се о успостави нових традиција: када умјесто плаве неко одабере плаветну боју за заставу, а онда исту претвори у шест метара разнобојне траке, као да је ријеч о кинеском циркусу, и коначно се, уочи референдума, први човјек режима појави пред новом заставом за коју је важно да је другачија од свега историјског.

Један од ратова те режимске „нове Црне Горе“, која се бори с прошлошћу, представља и статут Народног музеја Црне Горе гдје су као тема истраживања наведена доба владавине свих династија осим Немањића. Замислите када би Француска престала да као своје види Каролинге зато што су као Германи „ближи“ Њемцима, или када би све европске државе настојале да епоху старог Рима препознају као дио италијанске националне историје? Уосталом, Немањићи су дуже и значајније владали земљама данашње Црне Горе него највећим дијелом данашње Србије. Стефан Немања, родоначелник светородне лозе, рођен је у близини данашње Подгорице. За њега су српске приморске земље биле „дједовина”. Све те земље стари извори и прије Немањића виде као српске. Са Немањићима су све ове области ушле у класично, „златно средњовјековно раздобље“. Довољно је рећи да су извори домаћи и страни богатији кад је ријеч о епохи Немањића него о цјелокупној ранијој историји средњег вијека у овим крајевима.

Процес фалсификовања, прећуткивања и гушења националне историје наравно траје дуго. Почело је с релативизацијом: језик није био ни српски, ни црногорски него „матерњи”.

У црногорском дипломатару (књизи у којој су објављене повеље током средњег вијека издате на просторима данашње Црне Горе) доба Немањића насловљено је са, колико се сјећам, „Доба краљева”. То је као било неутрално, али несумњиво политикантско рјешење. Кад говоримо о идентитетима, треба се запитати колико је народ током стољећа која нас дијеле од времена средњовјековља заиста памтио многобројне старе владаре. Успомена на Немањиће неупоредиво је снажнија и присутнија у односу на све друге.

Власти ће рећи да је то последица дјеловања православне цркве, али зар и то није доказ о њиховом значају. Па и остале династије биле су у савезу са црквом и њихови владари били су попут Немањића… Али да не бисмо много морали да размишљамо, и то ће се промијенити када режим законом отме (национализује) сву имовину православне цркве у Црној Гори насталу прије 1918. године. Ако црква онда не буде радила у корист власти, нестаће и она… Што се цркава и манастира тиче Црна Гора је туристичка земља и бар не мањка намјене толиким слободним зградама…

Влада Душка Марковића можда има проблем са народним и државним идентитетом. Али са математиком нема никаквих тешкоћа. Тврде да су у трећем кварталу остварили 82,6 одсто програма за ту годину. Не знам само одакле им то 0,6 одсто? Мора да је домару у Влади испала фотеља док је премјештао из сале у салу за вријеме тих важних сједница када је Црна Гора остваривала тако немјерљиви напредак на свим пољима. А тек како су реализовани закључци Владе – 93,81 одсто. Одакле само оно 0,01 одсто мора да се прајминистер мало загрцнуо док је говорио или је са Ханом застао у разговору не могавши се досјетити како се на енглеском каже „блавур“. И гдје ће све то завршити? Ако се о вако настави, а може само боље, до краја године, односно „четвртог квартала, успјех ће бити опасно апсолутан: 110 одсто остварења програма и 125,08 одсто остварења закључака.

Они толико раде да немају више ни идеја, ни материјала. Препрограмили се и презакључили. Али, ваљда ће такво стање помоћи да буде остварен напредак и у зарадама. Прије годину дана просјечна нето зарада износила је 500, а данас наводно досеже значајних 505 евра.

Важан напредак, али да је једва нешто гори био би на нивоу статистичке грешке. Политички успјех се не може изразити само бројевима. Како исказати невјероватно достигнуће брисања десет крунисаних светитеља из националне прошлости?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “Антић: Фалсификовање историје Црне Горе у петој брзини

  1. Ovo „silovanje istorije“od strane Montenegrina poprimilo je biblijske razmere.
    Nije njima lako,treba sve izmisliti iznova,a što je najgore, treba naciju koja je stvorena 48-e prebaciti u srednji vijek ili još dalje.
    Kriza identiteta od koje boluju Montenegrini tjera ih da izmišljaju nezamislivo, da se brukaju i glupiraju izazivajući podsmeh svakog mislećeg bića i stvarno bi bilo najpoštenije da već ako hoće da izmišljaju ostave Crnu Goru na miru a neka se posvete Montenegru, jer sa Crnom Gorom imaju taman toliko zajedničkog koliko i jedan Kinez.

  2. Ko je ovaj Antić ?
    Stranac koji se interesuje za crnogorsku istoriju .
    Bolje bi mu bilo da obrađuje teme iz srpske istorije , meni lično je veoma interesantno učešće srpskih ratnika u bitkama kod Rovina i Nikopolja , to Antić treba da obradi , a ne da se petlja đe mu mjesto nije !

    1. Ђе си масја мили брате??Мислиш на Ровине ђе се Марко наводно борио на вашој страни!Но не рече ми ,која ти је крсна слава?

      1. Латиница је страно. лацманско писмо у ЦГ, које су наметали сви окупатори па и данашњи, а владари Србије и новији нису странци житељима Црне Горе, Брда, Приморја, Зете и Херцеговине св Саве..бар нису по Петровићима и Црнојевићима, сем ако ћете и њих да назовете посрбицама јер петар Први пише србијанским владарима: Сачувано је неколико писама Петра I Карађорђу [7] и кнезу Милошу Обреновићу. 1807. године у писму Карађорђу пише: „…сам Бог молитвами и ходатајством србских светитељеј будет нам помошчник“. [8] Иако је Петар Цетињски имао негативан став према исељавању из Црне Горе [9] , у односу на Србију нема такав став. У писму кнезу Милошу пише: „…Ако би могуће било да се неколико житеља у Вашу државу пресели… јер би они били међу својом једновјерном и једнокрвном браћом и под владенијем својега а не туђега господара…“ (1824.). [10] https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9F%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%80_I_%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B_%D0%8A%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%88#.D0.9A.D0.BE.D1.80.D0.B5.D1.81.D0.BF.D0.BE.D0.BD.D0.B4.D0.B5.D0.BD.D1.86.D0.B8.D1.98.D0.B0_.D1.81.D0.B0_.D1.81.D1.80.D0.B1.D0.B8.D1.98.D0.B0.D0.BD.D1.81.D0.BA.D0.B8.D0.BC_.D0.B2.D0.BB.D0.B0.D0.B4.D0.B0.D1.80.D0.B8.D0.BC.D0.B0 А каолико је сину Ивана Црнојевића, Ђурађу Немања био окупатор и странац доказује и фебруар 1494. коледар црквени са Цетиња у којем је Симеон СРБСКИ црвено слово,како ни данас није у коледару СПЦ. http://montenegrina.net/nauka/istorija/crna-gora-do-xix-v/crnojevici/crkveni-kalendar-durda-crnojevica-za-1494-godinu/ Дакле, Maśa, ко је странац у ЦГ ти или Црнојевићи и Петровићи. Немањићи, Обреновићи и Карађорђевићи свакако нису.

        1. meni lično je veoma interesantno učešće srpskih ratnika u bitkama kod Rovina i Nikopolja , to Antić treba da obradi , a ne da se petlja đe mu mjesto nije !

          Ево објашњења: дакле када Европа није помогла Србе на Косову јер је папа хтјео да Турци пређу православце и на сјеверу протестанте,онда је то у реду,папау не напада,а када их ухапсе Турци и када као вазали морају да ратују то је издаја ЕВРОПЕ И ХРИШЋАНСТВА!

          ИСТОРИЈСКЕ КЛЕВЕТЕ! Касније када је син Лазара ослобођен од непријатеља Турака је отишао у савез са Угарима..то је било нормално да ратује неко као вазал сем ако би да изгуби живот. а показало се паметно што није погинуо тако.

          +++

          Миховил Павлиновић у књизи „Мисао хрватска и мисао србска у Далмацији“, Задар 1882., наводи на 75. страни податак ко је крив Косову, по Србима. „Тко је крив Косову? Тко упропасти Србе и Хрвате? „Крив је Рим, ако Срби подлегоше сили мусломаској, коју само жива радња канцеларија ватиканскијех у срце Србије доведе, и тиме као изврши освету над Милутином и Душаном, који изиграше вјероломну политику римпапинску“.Љубомир Ненадовић у књизи „О Црногорцима, писма са Цетиња 1878“, на 311.страни наводи значење топонима Косово: „Црногорци држе да се Косово поље не зове од птице коса, него отуда што су се на том пољу, од памтивека свагда војске косиле.“ Дакле Цгци су боље сачували предање шта је Косово од тзв. Србијанаца,али и многи други су као вазали морали ратовати за Турке:

          Клименти и Кучи били приморани за Турке да ратују.. Ђоко Дабовић, Племе Шестани, стр. 113. А Црногорци баш нису на то били приморани, а опет су због пљачке радили злодјела и над околним НЕЦРНОГОРЦИМА, БРЂАНИМА,ПРИМОРЦИМА, ХЕРЦ.СВ САВЕ..: Ево шта о томе какви су онда били Цетињани и Црногорци,по Петру Првом, а такви су и данас многи од њих, криминогени: „Ја сам одавно видио да овдје живјети не могу и ево дође вријеме да се од силе Цетињске под старост бјежим из Цетиња. Јучер ударише Бајице на чељад доњекрајску пред манастир, која носаху жито у млин, скочише моји људи и не дадоше да жито узму. Ту су пушке натезали да ове наше побију. Иза тога се зађе бој међу Бајицама и Доњокрајцима за цијели дан, неки Доњокрајци у Влашку Цркву, а Бајице около цркве и на сваку страну око Доњега краја. Чељад која бјеху у млин пошла не смију се дома вратит, закумила наше момке да их проведу до кућах… а кад дошли мимо цркве на вељу ливаду, сретну их Бајице и убију у њихове руке једну ђевојку Шпадијерову, која је панула мртва на њихове ноге и хаљине окрвавила. Кажу ми да су и шиљеж и козе црковне узели, које смо предали на зимницу у Доњи Крај. Сад помислите је ли могуће ово трпјети. Да међу Турцима живим, не бих толики зулум трпио, колико трпим од Црногорацах. Зато ви пишем нека знате, ви и остали Катуњани, да ово ни под који начин подносити не могу, него хоћу бјежат, но без вашега и осталијех Катуњана знања нијесам ктио бјешати у Ријечку оли Црмничку нахију или на другу страну, да не речете јере сам кријући побјегао… На Цетиње 21.11.1823.ВЛАДИКА ПЕТАР.”

          https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Петар_I_Петровић_Његош#.D0.97.D0.B0.D0.BD.D0.B8.D0.BC.D1.99.D0.B8.D0.B2.D0.BE.D1.81.D1.82.D0.B8

          +++

          И О ДРУГИМ ЦГ ЈУНАШТВИМА:

          Пошто су неки Брђани и Црногорци били склони издајништву (приклањање Турцима) често их кори да не буду као Вук Бранковић [20], Душаново царство му је „наше царство“ [21], а Пећку патријаршију (за коју је више пута благословио прикупљање помоћи) [22] су му оградили „цари наши“ [23]. Благословио је у свом владичанству и прикупљање помоћи за манастир Хиландар [24]. Црна Гора му је „искра славеносербске волности“ коју Махмут-паша Бушатлија жели да угаси. [25] У посланици Бјелицама [26]. је написао:

          „Ето видите што чине Озринићи, како једни ударају бити, робити и пљенивати нашу исту браћу и крајичнике Брђане… не престају давити јадне и жалостне Граховљане и Бањане, који су се при Црној Гори давно у Катунску Нахију приписали… Ја мислим, да нијесу ови Озринићи у то дјело здоговорници и ништа више не жалим, него срамни глас, који по свијету иде, да Црногорци помагају Турцима клати и давити христијане у вријеме, када је Бог сојединио србски народ, да се од турског јарма ослободи и када христијанско оружје… Али се надам, да остали Црногорци неће то име и срамоту на себе носити, него да ће бити што и остали поштени јунаци србски који су себе ослободили, пак иду да и друге Србље помогну ослободити.”

          https://sr.wikipedia.org/sr-ec/Петар_I_Петровић_Његош#.D0.A1.D1.80.D0.BF.D1.81.D1.82.D0.B2.D0.BE_.D0.9F.D0.B5.D1.82.D1.80.D0.B0_I

          +++

          ДАКЛЕ,ПАПА И „ХРИШЋАНИ“ ЕВРОПЕ НИСУ ПОМОГЛИ СРБИМА 1389. И КАТОЛИК Миховил Павлиновић оптужује папу за то!

          СИН ЛАЗАРА је вазал и као Кучи и Клименти МОРА да ратује за њих.

          А ЦГЦИ не морају а опет кољу Брђане заједно са Турцима:

    2. Sta,zabranjeno je interesovanje ili izucavanje istorije CG?Srpski ratnici su ratovali i u Spaniji,a Germani i Sasi su ratovali za Srbe i kopali po srpskim rudnicima.Dakle,ko je gde ratovao i kome kopao bunare u proslosti je veliko istorijsko pitanje,i iz kojih razloga.Razmisli,gde ce i za koga ratovati crnogorska nato vojska?I kome ce balkanski narodi kopati“bunare“u narednim decenijama?

    3. Mora da Masa(ili po novomontegrinskom Ma$a ,odnosno, pravilno prevedeno crnošumskom )ima u porodici mnogo nosilaca Spomenice 41.Broz je jos u srcu.

    4. Масја, Дукљани су схватили да не постоји црногорска нација, ни црногорски језик ( јер је то постало сваком јасно, иако неки још то не могу да прихвате). Дукљани више не помињу ни Црногорце , ни црногорски језик. Они сада говоре о дукљанском народу и дукљанском језику. Они паметније од тебе покушавају да оду тамо гдје има мање свјетлости, мање података и историјских извора, па ће се по питању идентитета више “копрцати“ од тебе ( чак и после Нове године).

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *