ИН4С

ИН4С портал

Антић: Србија не смије да ћути на прогон Срба у Црној Гори

Црна Гора је за српски народ завела режим сличан апартхејду. Вишеструко обесправљени, Срби су жртве асимилације, просвјетног и културног затирања.
čedomir antić

Чедомир Антић

Пише: Чедомир Антић

У Београду је недавно одржан велики политички збор владајућег режима. Александар Вучић, неприкосновени господар Србије, желио је том приликом да покаже како народ стоји уз њега и његову власт.

Званични мото овог политичког митинга било је национално јединство српског народа. Чинило се тада да је Србија једна озбиљна држава у којој влада брине и о заграничним дјеловима нације. Будући да је на овом класичном, партијском и режимском окупљању – које је окупило грађане у радни дан довезене о државном трошку у чак 2000 аутобуса – говорио и шеф мађарске дипломатије, могло се помислити да је Србија одавно пошла стопама ове све мање демократске, али према правима своје нације брижне државе.

О свему овоме свједочио је и говор предсједника републике, који је први, и бојим се последњи пут у каријери покушавао да говори као државник. Ако су предсједници Србије и Српске пред стотинак хиљада грађана и рекли шта желе, наше државе никада до сада нису имале смислену и конципирану дугорочну политику.

Политика Србије, све од њеног успостављања као народне репубике, или није била самостална или је у својој суштини била реактивна. Милошевић је поступао према наводима из чувене и застареле „Плаве књиге“, списка жалби које комунистичке власти СР Србије крајем седамдесетих година нису ни смјеле да поднесу Брозовом режиму.

Реаговао је закашнело и тежио је да се држава врати коријенима Устава из 1963. године, да сви уживамо у „повратку у златну прошлост“, у Ранквићистан. Када то није успјело, државну политику усмјеравао је као реакцију. Уставе је писао уз инат опозицији, по диктату паметнијих Црногораца 1992., под принудом у Дејтону. Његови разједињени наследници под притиском Хага, Косова и општег незадовољства, успијевали су да побољшају ствари само на маргинама.

Данашња влада пак управља Србијом у складу са слабостима, интересима и хировима појединаца и режима чији би посланици и министри, да није истог тог предсједника, вјероватно и даље већином цијепали карте на аутобској станици неког шумадијског Догситија. Историја ће свакако запамтити и мудре Вучићеве ријечи изговорене у Вашингтону 2012. године: „Реците шта желите.“

Све што САД и ЕУ желе (али не само они), а није потпуно опасно за његов режим, Вучић и извршава. Каква озбиљна национална политика у држави у којој су судство и скупштина сведени на ниво послушника с краја четрдесетих година прошлог вијека?! О судству је такву изјаву дао предсједник Врховног суда Србије, о Скупштини је довољно да кажем како већ двије године суштински не расправља о државном буџету. Тога није било ни у вријеме комунизма. Каква национална политика, ако је најважнији интерес режима да помогне политику СР Њемачке у нашој земљи и на Балкану?

Националну политику једне државе јасно видите према трошковима из њеног буџета. Мађарска је само током 2018. крајеве АП Војводине насељене Мађарима инвестирала 170 милиона еура. Хрватска сваке године у пројекте хрватског народа у БиХ инвестира шест пута више новца него што Србија уложи у све пројекте у српским земљама и расејању.

Ђукановићева Црна Гора је искористила сукоб НАТО са Руском Федерацијом да све своје ресурсе усмјери у правцу асимилације српског народа у овој земљи. Вучићев режим се српског народа сјети колико и неки пустахија дјеце из првог брака – о празнику или на састанку у служби социјалног старања. Покаже их понекад Путину или „из џепа“ извади који милион приликом посјете Херцеговини.

У недавном интервјуу Мило Ђукановић се жали на писање таблоидних режимских медија о њему. Каже не боли га то, писаће они и другачије о њему. У праву је. То је само вентил – одјек народног јаука.

Вучић преко таквог писања одржава привид да је активан и заинтересован. Опозиција му, због затворених медија и све мањих слобода, не може адекватно одговорити. Неки тамо новинарчић у служби караских феудалаца желио би да српска јавност ћутке подноси деценије насиља.

Каже Ђукановић „ниђе не гори“ у односима Црне Горе и Србије. Па, наравно, да не гори, када је црногорском шовинистичком режиму најважније отворено питање испоручивање Светозара Маровића и да ли је на утакмици „Будућности“ била нека српска застава. За то вријеме Црна Гора је за српски народ завела режим сличан апартхејду. Вишеструко обесправљени, Срби су жртве асимилације, просвјетног и културног затирања. Нашу цркву прогоне и руше јој светиње. Сународнике нам затварају. Суграђане избацују из држављанства.

Оно што Ђукановићеве режимлије говоре о Србима, то о усташама не мисли ни најнасилнији и најбезумнији „Зваздин“ навијач. Србија на то ћути, нема чак ни протестне ноте када Дукљани (црногорске усташе) забране улазак у државу једном академику и тројици професора универзитета.

Србија треба да жели само оно што је другима дато и што је, својим грађанима који нису Срби, сама одавно омогућила. Да би то постигла, она мора радикално да промијени политику. И људе.

(Аутор је историчар и доцент на Филозофском факултету у Београду)

Извор: Дан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Антић: Србија не смије да ћути на прогон Срба у Црној Гори

  1. Sad trenutno nema problema izmedhju susjeda Crne Gore i Srbije. To shto bi vrecha nekih zaostalih i zatucanijeh seljaka “obradhjena” od strane Srbske Svetosavske kultne crkve, i koju popovi hushkaju na neku uzbuno, ko bajagi discriminisani su, to nema nikakve veze sa realnosti. Srbadijska crkva je na neki nacin shcela da ove izbirikane talibane na nagna na svoje bliznje da bi na neki nacin dolbila stalno uporishte u Crnoj Gori, i konacno ostvarila ambiciju zacrtanu u Nachertaniju.

    Ali odtoga nema nishta. osujecheni su i uhicheni na djelu, i lupeshtini i uzurpiranju Crnogorske kulture, naroda, i nacije Crnogoraca koja je malo tvrdhji orah bila I za sultane Bajazite, potpomognute Srbskijem vezi tima i pashama koji su predaci ovome azijatu Anticu, pa neche mochi prochi ni kurentnoj garnituri perolakih plachenika SPC da svoj san ostvare.

  2. РКЦ то све ради преко наших издајника политичара, исто је увијек и радила. Ево како Вицко Змајевић о томе пише:Прогонитељ православља
    Као задарски надбискуп у раздобљу када је, понајвише млетачким настојањем, у Далмацију досељено бројно становништво православне вјероисповијести (које он назива Србима и шизматицима), Змајевић се од доласка у Задар суочавао с тежњама српских патријараха и њему потчињених православних владика да установе своје, српско православно владичанство на подручју Далмације. Змајевић и тада активно политички дјелује у правцу сузбијања вјерских права православних Срба Далматинаца да имају свога владику, јер је имао планове да их све покатоличи. И док је био у Перасту и Котору на себе је навлачио гњев не само православних Срба него и толерантнијих католика, који су били за миран суживот са православцима. Тако је митрополиту скендеријско-приморском Данилу Петровићу 1718. замјерао на одржавању црквене литије у Котору и онемогућио му изградњу православне цркве у већински православној Будви. Замјерао је и католичком свјештенику Марковићу из Будве што му се сестра удала за православца а из родног Пераста је побјегао јер му се и родбина (католици) побунила против његових антиправославних сплеткарења. Поткупљивао је турске власти да се римокатолицизам шири и на њиховој територији. https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%92%D0%B8%D1%86%D0%BA%D0%BE_%D0%97%D0%BC%D0%B0%D1%98%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%9B#%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%99_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D1%99%D0%B0 +++ Змајевић, Вицко (2015). Изабрана дјела надбискупа Вицка Замјевића, pp. 74, 60. Загреб: Салесиана.

  3. srbija za sada treba kao država ulagati u srpske opštine u crnoj gori u škole, bolnice (po mogućnosti da se finansiraju iz budžeta srbije I da bezplatno liječe ljude), puteve itd. itd. također država srbija treba subvencionisati poljoprivrednu proizvodnju u tim opštinama I poticati kompanije da ulažu u te opštine a kako bi se što više mladih zapošljavalo. uporedo s tim treba tražiti i prihvatljivo političko rješenje za srbe u crnoj gori

    1. naravno, država srbija bi trebala investirati I u većinske srpske mjesne zajednice a u većinskim šiptarskocrnogorskim opštinama. uglavnom broj srba u crnoj gori je u veličini jedne veće beogradske mjesne zajednice I država srbije je već jučer trebala početi pomagati srbe u crnoj gori I svako odlaganje na tome planu se treba tretirati kao veleizdaja

  4. Cute i to mnogo. Cutanje je aminovanje milovih zlocina prema SRBIMA !
    A dje nam je DK ? Sta covjek sve obeca ??? Da ga milas nije scepa ?

    1. Проблем су београдски и новосадски Монтенегрини- Удбаши, који су покупили све фотеље по Србији и роваре против Србије, свугдје је пљују и сарађују са црногорским клептократом, јер су и сами клептократе и наравно, заклети атеисти.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *