ИН4С

ИН4С портал

Антон Чехов: Од хумореске до резигнације и очаја

1 min read
На јучерашњи дан 1904. године, преминуо је Антон Чехов, најзначајнији руски драмски писац и приповjедач

А. П. Чехов; извор: culture.ru

На данашњи дан 15. јула 1904. године, преминуо је Антон Чехов, најзначајнији руски драмски писац и приповjедач.

Рођен је у мjесту Таганрог 29. јануара 1860. године. Основну и средњу школу похађао је у родном граду, а студије медицине уписује у Москви.

Са писањем је почео још као средњошколац, када је писао за средњошколске новине, које је он и уређивао. За вријеме студија је зарађивао објављивајући своје текстове часописима као што су Петербуршка газета, Ново време, Осколки и Руска мисао. У то вријеме писао је под псеудонимом Антоша Чахонте.

Стил писања се код Чехова временом мијењао. У почетку је писао кратке хумореске које су биле сажете, након тога почео је да пише новеле и приповетке, које су биле прожете тужним хумором, који је временом прерастао у резигнацију и очај.

Ова тема се провлачила и у драмама које је писао, а које нису имале заплет и расплет у традиционалном смислу. Осим тога, често је изузимао и ликове који би представљали јунаке, јаке страсти и наглашавање емоција, него је све то допуњавао лирским елементима сугестија атмосфере у којој се одвија ликова у његовим дјелима.

Чеховљеве драме имале су јак утицај на европско позориште, који је присутан и данас.

Антон Чехов се сматра зачетником психолошког реализма, јер се у његовим дјелима најчешће драме догађају управо из психолошких стања и унутрашњих сукоба ликова.

Прочитајте још:

Од трагикомичне алузије на распадање свијета ван људске контроле до придјева ,,кафкијански“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *