ИН4С

ИН4С портал

Апел академске заједнице: Да се ријеши криза у ЦГ, да се приступи измјенама Закона о слободи вјероисповести

Око 100 представника академске заједнице и грађанских активиста, међу којима је и предсједник Српске академије наука и умјетности Владимир Костић, апеловали су да се што пре приступи изменама Закона о слободи вјероисповести које би проистекле из дијалога државе и представника свих традиционалних вјерских заједница у Црној Гори

Председник САНУ Владимир Костић

Око 100 представника академске заједнице и грађанских активиста, међу којима је и предсједник Српске академије наука и умјетности Владимир Костић, апеловали су да се што пре приступи изменама Закона о слободи вјероисповести које би проистекле из дијалога државе и представника свих традиционалних вјерских заједница у Црној Гори, и да црногорска држава и Српска православна црква уз подршку Венецијанске комисије и Европске уније закључе уговор којим би се трајно решило питање функционсања СПЦ, преноси Н1.

Овде погледајте Апел академске заједнице.

Упућен је позив да се свима у Црној Гори омогући право на окупљање, протест и јавно исказивање ставова, да се државни органи Србије директније ангажују у обавештавању међународне јавности кроз релевантне институције и форуме о угрожености људских и имовинских права и потенцијалним ризицима који из тога могу проистећи, и да у билатералном дијалогу са представницима Црне Горе помогну у решавању проблема.

Апеловали су да се представници Европске уније, на техничком и политичком нивоу, директно ангажују на пружању помоћи и да се истакнути појединци и представници различитих интересних група у Србији и другим државама на Балкану “суздрже од неистините интерпретације и манипулације историјским, правним и политичким чињеницама, која за резултат има даљу ескалацију и антагонизацију, већ ионако у великој мери подељених друштава у овим државама”.

Између осталог, као спорно у вези са законом наводи се да се њиме креира правни оквир за национализацију имовине традиционалних верских заједница, као и да се директно задире у право својине које је загарантовано Уставом Црне Горе.

“Примена овог закона, која је у супротности са великим бројем основних начела на којима функционише ЕУ, могла би значајно да угрози напредовање Црне Горе, а индиректно и других балканских држава, у процесу придруживања ЕУ имајући у виду да би било незамисливо затварање поглавља 23 и 24 која се тичу владавине права, у условима примене закона којима се директно и на дискриминаторан начин крше људска права и уводи неизвесност у правни поредак”, оцењено је у апелу.

Апел су потписали председник САНУ Владимир Костић, професори Економског факултета Даница Поповић и Милојко Арсић, професор Филозофског факултета Љубодраг Димић, професори Правног факултета у Београду и Новом Саду Борис Беговић и Горан Милошевић, историчар Дејан Ристић и више од 90 представника академске и грађанске јавности.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

10 thoughts on “Апел академске заједнице: Да се ријеши криза у ЦГ, да се приступи измјенама Закона о слободи вјероисповести

  1. Академик Костић позвао је да се „с елементима достојанства повучемо с Косова“. Достојанство не познаје ни елементе нити састојке, већ или га има или га нема, а тешко да му икаквог трага може може остати у велеиздаји Косова. Тешко да таквом човјеку може бити стало до Црне Горе, односно црногорских Срба.
    „Посматрач“ позива да се прочита алтернативни Апел (наиме овој господи није добар Апел за одбрану СПЦ у Црној Гори, иако је тамо неупоредиво више знатно угледнијих лица из академског свијета него што су они). А тамо стоји да ЕУ и Венецијанска комисија треба арбитрирају у овој ствари, „непристрасно“ ваљда као и 2006. и увијек послије тога на штету Срба у ЦГ, као што су званично ћутали, а незванично подржавали овај без-закон (Венецијанска комисија је дала условну подршку „Закону“ о национализовању имовине СПЦ). Дакле, они који су саучествовали у Сатраповој сатанској работи треба сада да спасавају и помажу – коме? СПЦ у Црној Гори свакако не. Прилично нечасан Апел…

  2. Не могу да вјерујем да један афирмативан Апел, који је у потпуном складу са настојањима Митрополије црногорско приморске и митрополита Амфилохија, овако коментаришете. Прочитајте га кумим вас великим богом.

  3. Немој нас ти бранити, комунистичка протуво! Знамо ми добро ко је ваш духовни ауторитет чије наслеђе баштините – онај шепави хохштаплер из Кумровца којег сте као бравара примили за почасног академика. Багро издајничка!

  4. Predsjednik SANU-a, Vladimir Kostić, prije par godina je izjavio da Srbi treba da se odreknu Kosovskog mita i da prihvate realnost… Takav čovjek je na čelu Srpske akademije nauka i umjetnosti… O, Bože, o, Madona…

    1. Хитно расформирати Брозову јазбину, па поново од учених Срба формирати САНУ!

  5. Da niste preuranili, kukavni akademci. Šta bi to da branite? Znate li iuopšte šts je Svetinja? Kako bi ste branili Svetinju Crnr Gore., nsko kako Kostić brani Kosovo i Mezohiju?

  6. П. С.
    Зар и ти, Срђане Цветковићу, зар и ти са злогуким потомцима оних који Србље обезглавише у “ црвеном терору и губилишту“?!

  7. Срам вас БИЛО, иако за срам не знате, белосветски оло*у и издајници… Само сте наставили где је оних 88 брозових с*отова стало са својим ђавољим апелом… И ви сте без стида, без образа, без части, полуписмене мртве душе, продане, лепрозне… Знам да је вама који ниже скота лежите и пузите тешко објаснити Свету и Саборну Литурђичност Спасења, приближити Ухристовљену пуноту Светосавља, Лепоту и Истину, Правду и Слободу Онога који је Пут Истина и Живот, открити Љубав Веру и Наду, ал’ хајде овако, куси и репати, малограђански и црвенокужни, потуљени празилуковићи, “ интелектуална“ Содомо и Гоморо, дијаболичне про*уве и хо*таплери, хајде овако – СРБЉЕ СЕ УМИРИТИ НЕ МОЖЕ!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy