ИН4С

ИН4С портал

Апелациони суд детаљно образложио зашто отац дјечака убице остаје у притвору

1 min read

Фото: Фејсбук

Рјешењем Апелационог суда продужен је притвор В.К, оцу дјечака-убице, за још 3 мјесеца, до 30. октобра ове године. Како је саопштио овај суд, притвор је продужен због основане сумње да је отац обучавао сина да пуца, да га је водио у стрељану, као и да оружје није држао прописно обезбијеђено.

Приликом разматрања предлога Вишег јавног тужиоца у Београду да се према В.К, оцу дјечака-убице, продужи притвор Апелациони суд је имао у виду чињеницу да из списа предмета и свих до сада прикупљених доказа који се налазе у списима произлази постојање основане сумње да је окривљени извршио кривично дјело тешка дјела против опште сигурности.

Учио га да користи оружје

Како је саопштио Апелациони суд, имајући у виду све околности кривичног дјела која се односе на постојање основане сумње – да је окривљени у дужем временском периоду обучавао свог малољетног сина да рукује ватреним оружјем, муницијом и да вјежба гађање мета из ватреног оружја, да му је ради обуке у руковању оружјем у више наврата и давао ватрено оружје и муницију на послугу и да истовремено у стану, у ком живи са малољетним сином, није савјесно чувао ватрено оружје и муницију на начин да не дође у посјед неовлашћеног лица, тј. његовог малољетног сина и не угрози безбједност људи и објекат.

Како се даље наводи, те да је тим опште опасним радњама изазвао опасност за живот и тијело људи, усљед чега је његов малољетни син у њиховом стану лако дошао у посјед ватреног оружја и понио га са собом у основну школу коју је похађао, у којој је пуцањем из тог ватреног оружја, управо захваљујући претходној обуци у руковању и гађању из ватреног оружја, лишио живота девет лица и тешко тјелесно повредио седам лица, од чега је четрнаесторо дјеце узраста између једанаест и четрнаест година.

У стану пронађено више комада муниције и оружја

Такође, узимајући у обзир и околности да је у стану окривљеног пронађено више комада оружја и велика количина муниције, а посебно цијенећи тежину посљедица овог кривичног дјела и његову друштвену опасност то, по налажењу Апелационог суда, све наведене околности у својој међусобној повезаности, представљају особите околности које указују на то да ће окривљени у кратком временском периоду поновити кривично дјело, уколико се нађе на слободи.

Надаље, према В.К. стоје и законски разлози за притвор јер су начин извршења и тежина посљедица кривичног дјела довели до узнемирења јавности која може угрозити несметано и правично вођење кривичног поступка будући да је опште позната чињеница да постоји огромно интересовање јавности за исход овог поступка, те да су сви домаћи и страни медији извештавали о истом.

Апелациони суд је, такође, имао у виду и да истрага још увијек није окончана, будући да је неопходно даље у току поступка прибавити налаз и мишљење вештака, те предузети евентуално друге радње за којима се укаже потреба током истраге ради расвјетљавања свих околности наведеног кривичног дјела.

Дјечак убица свједочио у поступку против оца

Подсјетимо, дјечак-убица је 18. јула давао исказ у својству свједока у кривичном поступку против његовог оца. Његово испитивање је трајало четири сата, а одговарао је на питања тужиоца, адвоката оца, као и адвоката родитеља убијене дјеце, у вези оружја које припада његовом оцу, а којим је у ОШ „Владислав Рибникар“ убио осам дјевојчица, једног дјечака и чувара школе.

Такође, дјечак-убица је одговарао и на питања о томе због чега је починио масакр. Дјечак убица је утврдио да му „није било лако да дође до оружја“. Сеф с пиштољем је био постављен веома високо, скоро при плафону, а морао је да сазна и шифру за откључавање. Дјечак убица је у исказу потврдио да његов отац воли оружје и да га је водио у стрељану. Ипак, рекао је да му први контакт с оружјем није омогућио отац, већ инструктор у стрељани. Описао га је као мршавог, сједог, кратке косе и средњих година. Обучавао га је на пиштољу „глок“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *